Kerhartice, prvně zmiňované v r. 1397, zanikly v důsledku odsunu původního německého obyvatelstva po 2. světové válce a z důvodu výstavby vodní nádrže Kružberk. Dodnes zůstal zchátralý průmyslový objekt, opuštěná budova lihovaru, dva domy, základy kostela a mnoha dalších stavení ukrytých v lese.
Hlavní obrázek místa
Zdivo jednoho z domů
© Luděk Vláčil 10/2019
Kerhartice (Kerhatice, Gerhartice, německy Gersdorf) jsou bývalou, téměř zaniklou, obcí, ležící se na moravské straně historické zemské hranice Moravy a Slezska. Jejich katastrální území je dnes součástí území obce Jakartovice. Ves stávala v údolí potoka přitékajícího od severu do vodní nádrže Kružberk.
Luděk Vláčil - zdroj: https://cs.wikipedia.org a další, 5.1. 2020
historie

První známá písemná zmínka o vsi pochází z roku 1397. Od 16. století se zde uvádí i kostel. V první polovině 20. století měly Kerhartice okolo 300 obyvatel, kteří byli převážně německé národnosti. Obec zanikla v důsledku odsunu německého obyvatelstva po 2. světové válce a v důsledku stavby vodní nádrže Kružberk, probíhající v letech 1948–1955. Pod vodní hladinou zůstalo 28 domů. Později byly z důvodu zřízení prvního pásma hygienické ochrany kružberské přehrady zbořeny i téměř všechny nezatopené budovy a obec zanikla. V horní části zůstal jeden průmyslový objekt, který byl upraven a sloužil jako farma Hořejších Kunčic. Na počátku 21. století byla i tato budova opuštěna a chátrá. Dále zde zůstalo torzo kříže, opuštěná budova bývalého lihovaru a dva domy. V roce 1974 bylo území Kerhartic připojeno k Jakartovicím. U silnice je patrná zeď hřbitova se základy kostela svatého Martina, který byl zbořen…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://cs.wikipedia.org a další, 5.1. 2020

Půdorys místa

1. polovina 19. stol.
© https://archivnimapy.cuzk.cz
Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Jakartovice

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 kostel sv. Floriána
 Medlice
 Kružberk
 kostel Panny Marie
 Šternek
 Vildštejn
 Jánské Koupele
 kostel sv. Michala
 Jakartovice-Deštné
 radnice
 fara
 vodní mlýn
 kamenný most
 kostel sv. Trojice
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Kateřiny
 Slezská Harta
 kaple
 kaple
 kostel sv. Jiljí
 Jakartovice
 kostel sv. Vavřince
 Mladecko
 kostel sv. Markéty
 Melč
 Staré Heřminovy
 kostel sv. Mikuláše
 Litultovice
 Polzerova kaple
 Velký Roudný
 Dubová
 větrný mlýn
 Roderichova kaple
 Hlavnice
 Choltice
 Vikštejn
 Vítkov
 Dolní Životice
 Dolní Životice
 Klokočov
 kostel sv. Michala
 Nové Valteřice
 kaple
 Jezdkovice
 Stará Voda
 Františkův Dvůr
 Štáblovice
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Vavřince
 Nový Dvůr
 arboretum
 větrný mlýn
 Nový Dvůr
 Weisshuhnův kanál
 hrobka rodu Bellegarde
 Stěbořice
 Velké Heraltice
 Slavkov
 Moravský Beroun
 kostel sv. Anny
 kamenný most
 větrný mlýn
 Švédská skála
 kostel sv. Vavřince
 Štemplovec
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Michala
 Malý Rabštýn
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 Držkovice
Základní informace místa
ID místa: 14457
Typ místa: ostatní
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.1.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama