Kerhartice, prvně zmiňované v r. 1397, zanikly v důsledku odsunu původního německého obyvatelstva po 2. světové válce a z důvodu výstavby vodní nádrže Kružberk. Dodnes zůstal zchátralý průmyslový objekt, opuštěná budova lihovaru, dva domy, základy kostela a mnoha dalších stavení ukrytých v lese.
Hlavní obrázek místa
Zdivo jednoho z domů
© Luděk Vláčil 10/2019
Kerhartice (Kerhatice, Gerhartice, německy Gersdorf) jsou bývalou, téměř zaniklou, obcí, ležící se na moravské straně historické zemské hranice Moravy a Slezska. Jejich katastrální území je dnes součástí území obce Jakartovice. Ves stávala v údolí potoka přitékajícího od severu do vodní nádrže Kružberk.
Luděk Vláčil - zdroj: https://cs.wikipedia.org a další, 5.1. 2020
historie

První známá písemná zmínka o vsi pochází z roku 1397. Od 16. století se zde uvádí i kostel. V první polovině 20. století měly Kerhartice okolo 300 obyvatel, kteří byli převážně německé národnosti. Obec zanikla v důsledku odsunu německého obyvatelstva po 2. světové válce a v důsledku stavby vodní nádrže Kružberk, probíhající v letech 1948–1955. Pod vodní hladinou zůstalo 28 domů. Později byly z důvodu zřízení prvního pásma hygienické ochrany kružberské přehrady zbořeny i téměř všechny nezatopené budovy a obec zanikla. V horní části zůstal jeden průmyslový objekt, který byl upraven a sloužil jako farma Hořejších Kunčic. Na počátku 21. století byla i tato budova opuštěna a chátrá. Dále zde zůstalo torzo kříže, opuštěná budova bývalého lihovaru a dva domy. V roce 1974 bylo území Kerhartic připojeno k Jakartovicím. U silnice je patrná zeď hřbitova se základy kostela svatého Martina, který byl zbořen…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://cs.wikipedia.org a další, 5.1. 2020

Půdorys místa

1. polovina 19. stol.
© https://archivnimapy.cuzk.cz
Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Jakartovice

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 kostel sv. Floriána
 Medlice
 Kružberk
 kostel Panny Marie
 Šternek
 Vildštejn
 Jánské Koupele
 kostel sv. Michala
 Jakartovice-Deštné
 radnice
 fara
 vodní mlýn
 kamenný most
 kostel sv. Trojice
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Kateřiny
 Slezská Harta
 kaple
 kaple
 kostel sv. Jiljí
 Jakartovice
 kostel sv. Vavřince
 Mladecko
 kostel sv. Markéty
 Melč
 Staré Heřminovy
 kostel sv. Mikuláše
 Litultovice
 Polzerova kaple
 Velký Roudný
 Dubová
 větrný mlýn
 Roderichova kaple
 Hlavnice
 Choltice
 Vikštejn
 Vítkov
 Dolní Životice
 Dolní Životice
 Klokočov
 kostel sv. Michala
 Nové Valteřice
 kaple
 Jezdkovice
 Stará Voda
 Františkův Dvůr
 Štáblovice
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Vavřince
 Nový Dvůr
 arboretum
 větrný mlýn
 Nový Dvůr
 Weisshuhnův kanál
 hrobka rodu Bellegarde
 Stěbořice
 Velké Heraltice
 Slavkov
 Moravský Beroun
 kostel sv. Anny
 kamenný most
 větrný mlýn
 Švédská skála
 kostel sv. Vavřince
 Štemplovec
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Michala
 Malý Rabštýn
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 Držkovice
Základní informace místa
ID místa: 14457
Typ místa: ostatní
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.1.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama