Davidův mlýn

Golf mlýn, Starotěchanovický mlýn, Alt Zechsdorfer Mühle
Vodní mlýn přestavěný ve stylový penzion s restaurací v údolí řeky Moravice. První písemná zmínka z r. 1640 v urbáři vikštejnského panství. Na přelomu 19. a 20. stol. rodinou Franzlů modernizován a doplněn o Francisovu turbínu. Ve 2. pol. 20. stol. zchátral. Zachován funkční 700 m dlouhý náhon.
Hlavní obrázek místa
Davidův mlýn s rybníkem
© Kristýna Celuchová 04/2020
Historický vodní mlýn usazený na pravém břehu řeky Moravice v malebné a poklidné krajině na okraji vesnice Kružberk nedaleko stejnojmenné přehrady (ačkoliv katastrálně leží na území obce Staré Těchanovice). Původní vodní mlýn s dřevěnými mlýnskými koly byl již na přelomu 19. a 20. století modernizován a vybaven výkonnou Francisovou turbínou, bohužel, 2. polovina 20. století vodním mlýnům nepřála, a tak mlýn zchátral a hrozil mu zánik. Naštěstí na počátku 21. století byl objekt novým soukromým vlastníkem zcela přestavěn a vkusně zrekonstruován ve stylový hotel s restaurací a zážitkovým okolím. Kromě ubytování a gastronomie zde návštěvníci mohou využít k rybolovu malé chovné rybníčky, dětské hřiště anebo se projít naučnou stezkou až k hrázi nedaleké Kružberské přehrady. Areál si ze své mlýnské historie kompletně zachoval původní hmotu budov, vzhled i turbínu. Zajímavostí je i zachovalý funkční 700 m dlouhý vodní náhon, jehož prvních 250 m vede v ručně vytesaném tunelu ve skále.
Jan P. Štěpánek, 26.4. 2022
historie

Původní vrchnostenský mlýn byl založen neznámo kdy, avšak k roku 1640 se poprvé písemně vyskytuje v urbáři vikštejnského panství. Patřil mezi větší mlýny a tak, narozdíl od skromnějších konkurenčních sousedních mlýnů, přežil provozně až do 20. století. S jeho provozem je spojeno na krátkou dobu i jméno Carla Weisshuhna, podnikatele, jenž stojí za výstavbou známého Weisshuhnova papírenského vodního kanálu v níže položených Žimrovicích, který mlýn vlastnil v roce 1886. Od něj koupila mlýn rodina Franzlů, jež investovala do rozvoje a modernizace mlýna. Tehdy také mlýn přešel z klasického pohonu vodním kolem na vodní Francisovu turbínu, jež kromě vlastního mlýna dodávala elektrický proud do části Kružberka a sousedních Starých Těchanovic. Po znárodnění mlýna v 50. letech 20. století byl provoz zastaven a objekt sloužil pouze k hospodářským účelům místního zemědělského družstva. Teprve počátek 21. století přinesl areálu…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle internetu, 26.4. 2022

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Staré Těchanovice

Místa v okolí

 Kružberk
 kostel sv. Floriána
 Jánské Koupele
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kaple
 Kerhartice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Trojice
 kostel sv. Markéty
 radnice
 vodní mlýn
 fara
 kamenný most
 Vildštejn
 Halaška
 Medlice
 kostel Panny Marie
 Melč
 Dubová
 Roderichova kaple
 Vikštejn
 Vítkov
 Jakartovice-Deštné
 Šternek
 kostel sv. Michala
 Klokočov
 Mladecko
 Polzerova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Kateřiny
 Jakartovice
 Litultovice
 Františkův Dvůr
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Jiljí
 Slezská Harta
 Dolní Životice
 Dolní Životice
 Choltice
 Hlavnice
 Štáblovice
 větrný mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Weisshuhnův kanál
 kostel sv. Vavřince
 Staré Heřminovy
 Stará Voda
 Jezdkovice
 Nový Dvůr
 arboretum
 Velký Roudný
 Nový Dvůr
 Švédská skála
 Hanuše
 kostel sv. Mikuláše
 Spálov
 kaple
 kostel sv. Vavřince
 Hradec nad Moravicí
 kostel sv. Anny
 Stěbořice
 Slavkov
 kostel sv. Anny
 Šibenice
 kostel sv. Michala
 kaple sv. Jiří
 kamenný most
 Vrchy
 kostel sv. Jiří
 zvonice
 kostel sv. Mikuláše
 větrný mlýn
 kaple sv. Anny
 městské koupaliště
Základní informace místa
ID místa: 16356
Typ místa: mlýn
Podkategorie: vodní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.4.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama