Zanikající tvrziště při řece Opavici na okraji vsi Krásné Loučky. Poprvé připomínána v r. 1495, ačkoliv lze předpokládat její vznik již v polovině 14. století. Po r. 1682 ztratila rezidenční funkci a zpustla. Později upravena na vodní mlýn, který byl r. 1960 odstraněn.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na místo bývalé tvrze a mlýna od jihu
© Jan P. Štěpánek 10/2012
Takřka zaniklé tvrziště v bývalé vsi Kobylí na okraji obce Krásné Loučky na Krnovsku. Původní středověká tvrz, přestavěná po ztrátě rezidenční funkce na vodní mlýn, stávala na pravém břehu říčky Opavice, nedaleko mostku pro pěší mezi českou stranou řeky a polskou vsí Krasne Pole. Bývalý vodní mlýn byl v roce 1960 zbořen a srovnán se zemí. Z vlastní tvrze se nezachovalo takřka nic. Lze rozeznat zarostlé koryto bývalého vodního náhonu a pouze odtušit vlastní místo bývalého sídla.
Jan P. Štěpánek, 12.10. 2012
historie

Tvrz vznikla jako součást středověké vsi Kobylí někdy ve 14. století. První zmínka o vsi je z roku 1377, o vlastní tvrzi až z roku 1495. Lenním vlastníkem tvrze a vsi se stal po rozdělení opavského vévodství Drslav z Kobylí, později bratři Smil a Albrecht z Kobylí. Potomci rodu Kobylků z Kobylí doposud žijí. V roce 1495 byla Burianovi Kobylkovi a jeho synovi Mikulášovi změněna krnovským vévodou Janem držba z lenní na dědičnou. Kobylkové vlastnili zdejší panství až do roku 1557, kdy jej postoupili Bedřichovi Beřkovskému z Šebířova. V roce 1606 bylo Kobylí rozděleno a tvrz i s kostelem připadla k Dolnímu Kobylí. Po roce 1682 byly obě části spojeny, ale pouze již jako příslušenství sousedních Linhartov. Tvrz nebyla od té doby obývána panstvem a chátrala. Stejně tak se vytratil název vsi Kobylí. Pozůstatky starší zástavby byly přičleněny k sousední vsi Krásné Loučky. Po roce 1742 bylo…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle F. Musil a kol.: Zaniklé hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a Slezska po roce 1945, Libri 2005, 12.10. 2012

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Krásné Loučky

Místa v okolí

 Linhartovy
 Ježník
 Hošťálkovy
 Hraniční vrch
 Burkvíz
 evangelický kostel
 městské hradby
 kostel sv. Martina
 Krnov
 radnice
 kostel sv. Jiří
 Město Albrechtice
 Brantice
 Cvilín
 Město Albrechtice
 Město Albrechtice
 Cvilín
 Zátor
 Slezské Rudoltice
 Hynčice
 Eldorado
 Hrozová
 Dolní Holčovice
 Vartnov
 zvonice
 Branice
 Matějovická jeskyně
 Fulštejn
 Dívčí Hrad
 Gebauerova hrobka
 Široká Niva
 Široká Niva
 Sosnová
 Sosnová
 kosárna
 Tlustá Berta
 Jindřichov
 Loděnice
 Neplachovice
 Holasovice
 Bruntál
Základní informace místa
ID místa: 10977
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.10.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama