Zanikající tvrziště při řece Opavici na okraji vsi Krásné Loučky. Poprvé připomínána v r. 1495, ačkoliv lze předpokládat její vznik již v polovině 14. století. Po r. 1682 ztratila rezidenční funkci a zpustla. Později upravena na vodní mlýn, který byl r. 1960 odstraněn.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na místo bývalé tvrze a mlýna od jihu
© Jan P. Štěpánek 10/2012
Takřka zaniklé tvrziště v bývalé vsi Kobylí na okraji obce Krásné Loučky na Krnovsku. Původní středověká tvrz, přestavěná po ztrátě rezidenční funkce na vodní mlýn, stávala na pravém břehu říčky Opavice, nedaleko mostku pro pěší mezi českou stranou řeky a polskou vsí Krasne Pole. Bývalý vodní mlýn byl v roce 1960 zbořen a srovnán se zemí. Z vlastní tvrze se nezachovalo takřka nic. Lze rozeznat zarostlé koryto bývalého vodního náhonu a pouze odtušit vlastní místo bývalého sídla.
Jan P. Štěpánek, 12.10. 2012
historie

Tvrz vznikla jako součást středověké vsi Kobylí někdy ve 14. století. První zmínka o vsi je z roku 1377, o vlastní tvrzi až z roku 1495. Lenním vlastníkem tvrze a vsi se stal po rozdělení opavského vévodství Drslav z Kobylí, později bratři Smil a Albrecht z Kobylí. Potomci rodu Kobylků z Kobylí doposud žijí. V roce 1495 byla Burianovi Kobylkovi a jeho synovi Mikulášovi změněna krnovským vévodou Janem držba z lenní na dědičnou. Kobylkové vlastnili zdejší panství až do roku 1557, kdy jej postoupili Bedřichovi Beřkovskému z Šebířova. V roce 1606 bylo Kobylí rozděleno a tvrz i s kostelem připadla k Dolnímu Kobylí. Po roce 1682 byly obě části spojeny, ale pouze již jako příslušenství sousedních Linhartov. Tvrz nebyla od té doby obývána panstvem a chátrala. Stejně tak se vytratil název vsi Kobylí. Pozůstatky starší zástavby byly přičleněny k sousední vsi Krásné Loučky. Po roce 1742 bylo…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle F. Musil a kol.: Zaniklé hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a Slezska po roce 1945, Libri 2005, 12.10. 2012

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Krásné Loučky

Místa v okolí

 Linhartovy
 Ježník
 Hošťálkovy
 Hraniční vrch
 Burkvíz
 evangelický kostel
 městské hradby
 kostel sv. Martina
 Krnov
 radnice
 kostel sv. Jiří
 Město Albrechtice
 Brantice
 Cvilín
 Brunerova vila
 Město Albrechtice
 Cvilín
 Slezské Rudoltice
 Zátor
 Hynčice
 Eldorado
 Hrozová
 Dolní Holčovice
 Vartnov
 zvonice
 Strážnice
 Branice
 Matějovická jeskyně
 Gebauerova hrobka
 Dívčí Hrad
 Fulštejn
 Široká Niva
 Široká Niva
 Na Skalce
 Sosnová
 Sosnová
 kosárna
 Tlustá Berta
 Sosnová
 Jindřichov
 Loděnice
 Neplachovice
 Holasovice
 Bruntál
Základní informace místa
ID místa: 10977
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.10.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama