Zanikající tvrziště při řece Opavici na okraji vsi Krásné Loučky. Poprvé připomínána v r. 1495, ačkoliv lze předpokládat její vznik již v polovině 14. století. Po r. 1682 ztratila rezidenční funkci a zpustla. Později upravena na vodní mlýn, který byl r. 1960 odstraněn.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na místo bývalé tvrze a mlýna od jihu
© Jan P. Štěpánek 10/2012
Takřka zaniklé tvrziště v bývalé vsi Kobylí na okraji obce Krásné Loučky na Krnovsku. Původní středověká tvrz, přestavěná po ztrátě rezidenční funkce na vodní mlýn, stávala na pravém břehu říčky Opavice, nedaleko mostku pro pěší mezi českou stranou řeky a polskou vsí Krasne Pole. Bývalý vodní mlýn byl v roce 1960 zbořen a srovnán se zemí. Z vlastní tvrze se nezachovalo takřka nic. Lze rozeznat zarostlé koryto bývalého vodního náhonu a pouze odtušit vlastní místo bývalého sídla.
Jan P. Štěpánek, 12.10. 2012
historie

Tvrz vznikla jako součást středověké vsi Kobylí někdy ve 14. století. První zmínka o vsi je z roku 1377, o vlastní tvrzi až z roku 1495. Lenním vlastníkem tvrze a vsi se stal po rozdělení opavského vévodství Drslav z Kobylí, později bratři Smil a Albrecht z Kobylí. Potomci rodu Kobylků z Kobylí doposud žijí. V roce 1495 byla Burianovi Kobylkovi a jeho synovi Mikulášovi změněna krnovským vévodou Janem držba z lenní na dědičnou. Kobylkové vlastnili zdejší panství až do roku 1557, kdy jej postoupili Bedřichovi Beřkovskému z Šebířova. V roce 1606 bylo Kobylí rozděleno a tvrz i s kostelem připadla k Dolnímu Kobylí. Po roce 1682 byly obě části spojeny, ale pouze již jako příslušenství sousedních Linhartov. Tvrz nebyla od té doby obývána panstvem a chátrala. Stejně tak se vytratil název vsi Kobylí. Pozůstatky starší zástavby byly přičleněny k sousední vsi Krásné Loučky. Po roce 1742 bylo…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle F. Musil a kol.: Zaniklé hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a Slezska po roce 1945, Libri 2005, 12.10. 2012

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Krásné Loučky

Místa v okolí

 Linhartovy
 Ježník
 Hošťálkovy
 Hraniční vrch
 Burkvíz
 evangelický kostel
 městské hradby
 kostel sv. Martina
 Krnov
 radnice
 kostel sv. Jiří
 Město Albrechtice
 Brantice
 Cvilín
 Brunerova vila
 Město Albrechtice
 Cvilín
 Zátor
 Slezské Rudoltice
 Hynčice
 Eldorado
 Hrozová
 Dolní Holčovice
 Vartnov
 zvonice
 Strážnice
 Branice
 Matějovická jeskyně
 Gebauerova hrobka
 Fulštejn
 Dívčí Hrad
 Široká Niva
 Široká Niva
 Na Skalce
 Sosnová
 Sosnová
 kosárna
 Tlustá Berta
 Sosnová
 Jindřichov
 Loděnice
 Neplachovice
 Holasovice
 Bruntál
Základní informace místa
ID místa: 10977
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.10.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama