První zmínka o vsi pochází z r. 1141 z listiny biskupa Zdíka. Po třicetileté válce byl Varhošť osídlen německým obyvatelstvem, které bylo po 2. světové válce odsunuto. V r. 1947 začleněn do vojenského újezdu Libavá a následně poničen. Dodnes tu zůstaly zbytky domů.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2016
Severovýchodně od Velké Bystřice se z Hanácké roviny zvedají Oderské vrchy porostlé rozsáhlými lesy, na nichž se rozkládá rozlehlá, zvlněná krajina vojenského újezdu Libavá, která bývá částečně přístupná pouze v jeden den několik hodin, při příležitosti konání cyklistické akce Býlí kámen, jež se koná většinou pouze jednou ročně a to 1. května. Pokud se chcete na toto místo s čistou přírodou netknutou moderní civilizací a turistickým ruchem podívat, je vhodné se předem o akci dobře informovat, panují zde totiž přísná pravidla. Nejvhodnější je zajistit si dopravu jízdního kola k okraji prostoru, kde dostanete vstupenku a informační leták s mapkou a odtud pokračovat na kole (je nutné mít cyklistickou přilbu, bez níž vás dál nevpustí). Můžete jít i pěšky, ale pokud chcete vidět víc než pouze okraj vojenského prostoru, tak tuto variantu nedoporučuji vzhledem ke vzdálenosti a časovému omezení. Na tomto velmi rozsáhlém území se nachází množství zaniklých vesnic a obcí. Jednou z nich je i zaniklý Varhošť, který stál v údolí stejnojmenného potoka okolo cesty, která je jednou z přístupných cest, právě při příležitosti cyklistické akce. Vstupovat mimo cestu je však pod několika tisícovou pokutou zakázáno a pozůstatky objektů si můžete prohlédnout pouze z ní.
Luděk Vláčil, 10.5. 2016
historie

První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1141 z listiny olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka, kdy se uvádí pod názvem Vargosci. Kolem poloviny 16. století byl Varhošť povýšen na trhové městečko. Po třicetileté válce tato práva ztratil a byl osídlen německým obyvatelstvem. V roce 1677 se poprvé uvádí pod německým názvem Haslicht. V roce 1835 zde žilo v 58 domech 422 obyvatel. Od poloviny 19. století byl Varhošť samostatnou obcí, ke které patřily také dva mlýny, Schwarzmühle a Stampfgrund (Štomparňa), jenž byl v roce 1948 zničen při vojenském cvičení. Místní obyvatelé se živili převážně zemědělstvím a za prací docházeli také do Mariánského Údolí a Hluboček. V centru obce stávala kaple svaté Notburgy s kamenným křížem, obecná škola sídlila v budově z roku 1889. V obci byl také založen hasičský spolek a hostinec „U pramene Odry“. V roce 1930 zde stálo 68 domů a žilo 349 obyvatel. Po druhé…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: http://www.html.libavsko.eu a další, 25.5. 2016

Půdorys místa

Katastrální mapa 1945
© zdroj: http://www.zanikleobce.cz
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Město Libavá

Místa v okolí

 Jestřabí (Habicht)
 Bílý kámen
 Bores
 kostel sv. Josefa
 Velká Střelná
 Daskabát
 Velká Střelná
 rychta
 Otěhřiby
 Hluboký
 Božka
 Lazníčky
 zvonice
 kaple sv. Rocha
 fort II Radíkov
 vysílač Radíkov
 hradiště Obírka
 boží muka
 kaple
 větrný mlýn
 radnice
 dvoupatrový most
 Zákřov
 Velká Bystřice
 Tršice
 socha žáby
 kaple sv. Donáta
 Veselíčko
 fojtství
 Svatý Kopeček
 ZOO Olomouc
 dům Jiřího Wolkera
 boží muka
 kamenný most
 větrný mlýn
 kaplička
 Betlémská kaple
 kaple sv. Floriána
 kaple sv. Praxedy
 Malý Rabštýn
 Lazníky
 kaple sv. Kunhuty
 sousoší Kalvárie
 Drahotuše
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 kostel sv. Havla
 kaple sv. Floriana
 Potštát
 boží muka
 Hodinová věž
 morový sloup
 kostel sv. Matouše
 Dolany
 kaple sv. Bartoloměje
 kaple sv. Petra
 Tepenec
 zvonice
 městské opevnění
 kaple sv. Rocha
 památník Osvobození
 Velký Týnec
 obecní špitál
 kostel sv. Václava
 Lipník nad Bečvou
 radnice
 mariánský sloup
 Floriánská kašna
 synagoga
 kaple sv. Josefa
 fort V
 fort IV
 zvonička
 Penčičky
 kostel sv. Anny
 Buk
 kaple sv. Floriána
 kaple sv. Urbana
 mlýnský náhon
 Čekyně II
 fort Va
 Velký Týnec
 kaplička
 kostel sv. Martina
 železniční viadukt
 Stará Voda
 Husův sbor
 Čekyně I
 kostel sv. Barbory
 fort II
 Puchart
 Prosenice
 kaple Panny Marie
 Soudkova štola
 Těšíkovská kyselka
 Vsisko
 kaple sv. Matouše
 obecní kaplička
 kostel sv. Urbana
 kaple Panny Marie
 socha Panny Marie
 Kunzov
 Čekyně
 kostel sv. Floriána
 Helfštýn
 Týn nad Bečvou
 fort VII
 Hlinsko
 Grygov
 Kokory
 Žeravice
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Marka
 Kokory
 Kladníky
 Zelená budka
 Majetín
 Expozice času
 sloup Ecce homo
 mariánský sloup
 Šternberk
 Blatecký mlýn
Základní informace místa
ID místa: 12803
Typ místa: ostatní
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 26.5.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama