Kostel vznikl snad ve 13. stol. V letech 1576 a 1616 je dřevěný kostel sv. Šimona a Judy uváděn jako farní. V r. 1672 byl původně dřevěný kostel zničen. Nový kamenný kostel byl postaven r. 1792 (podle jiného zdroje již r. 1692). Dnes je kostel opuštěný a chátrá.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 10/2015
Těchanov je malá vesnice ležící v okrese Bruntál a je částí obce Jiříkov, od níž se nachází asi 2 km na západ. V horní části Těchanova stojí opuštěný kamenný kostel sv. Šimona a Judy. U kostela stojí kamenný kříž z roku 1928 s bronzovým Ježíšem.
Luděk Vláčil - zdroj: http://www.turistika.cz , https://cs.wikipedia.org , http://www.svcrymarov.cz, 30.10. 2015
popis

Těchanovský kostel je jednolodní obdélníková stavba s odsazeným kněžištěm a přiléhající čtyřbokou sakristií z jižní strany. Na severní straně, v průčelí, stojí hranolovitá věž, dnes již bez zvonu s uťatými nárožími a bočními schodišti. Kostel je dlouhodobě neudržovaný, nevyužívaný a postupně chátrá, zejména kvůli vlhkosti. V současnosti již chybí velké množství původního vybavení, jako je například: křížová cesta, zvon nebo sochy. Dodnes v kostelní lodi zbyl pouze oltář, dřevěné lavice a část zpovědnice. Na kůru stojí prázdné varhany.

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.svcrymarov.cz/horizont/13/23-2013.pdf, 1.11. 2015

historie

V Těchanově, místní části Jiříkova, byl vybudován kostel snad již koncem 13. století. V letech 1576 a 1616 je dřevěný kostel sv. Šimona a Judy uváděn jako farní. Těchanovská fara náležela k úsovskému děkanátu. Během třicetileté války fara zanikla a již nebyla obnovena. Roku 1624 byl Těchanov přifařen k Jiříkovu. V roce 1672 byl původní dřevěný kostel zničen, zřejmě požárem. Nový kamenný kostel byl postaven teprve roku 1792 (podle Samka, Pinkava již roku 1692) podle projektu Jindřicha Hauckeho z roku 1787, podle německého pramene však na jiném místě. V kostelní věži býval zavěšen zvon ulitý roku 1849 Leopoldem Františkem Stankým z Olomouce. Na zvonu byla vyobrazena sv. Trojice. Dnes je kostel již delší dobu nefunkční a ničen vlhkostí. V letech 1999-2003 probíhal festival s názvem Utěšený Těchanov, který měl oživit zájem o těchanovský kostel.

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.svcrymarov.cz , http://www.rymarovsko.cz, 30.10. 2015

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Těchanov

Místa v okolí

 Sovinec
 kostel sv. Augustina
 Pradědova galerie
 kostel sv. Michala
 Hutov
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Kateřiny
 Fialův mlýn
 Rešovské vodopády
 Rešov
 Dlouhá Loučka
 kostel sv. Jiljí
 arboretum
 Křížový vrch
 Dlouhá Loučka
 kaple sv. Jeronýma
 Huzová
 kostel sv. Kunhuty
 Strálek
 Svatojánský most
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Václava
 kašna
 Lafayettův dům
 Šumvald
 kostel sv. Mikuláše
 městské hradby
 radnice
 Rýmařov
 kostel sv. Michala
 mincovna
 kaple sv. Antonína
 Spitzerova vila
 Janovice
 Mladějovická lípa
 kostel sv. Josefa
 křížová cesta
 kostel sv. Jiří
 střelnice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vavřince
 pomník Josefa II.
 kašna s orlem
 kostel Všech svatých
 Neptunova kašna
 muzeum U Vodní branky
 kostel sv. Jiří
 domovní portál
 měšťanské domy
 městské opevnění
 mariánský sloup
 radnice
 Šatlava
 Muzeum baroka
 Rabštejn
 Želechovice
 Šternberk
 mariánský sloup
 Expozice času
 Zelená budka
 Bradlo
 sloup Ecce homo
 Tři kameny
 Malá Štáhle
 kaple sv. Panny Marie
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Marty
 Žerotín
 Moravická kyselka
 barokní most
 fara
 lípa Hadí královna
 Moravský Beroun
 Mrtvý muž
 Těšíkovská kyselka
 kostel sv. Václava
 Pňovice
 Burgstein
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Alfonse
 Červenka
 kostel sv. Anny
 Malý Rabštýn
Základní informace místa
ID místa: 12549
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 30.10.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama