Kostel vznikl snad ve 13. stol. V letech 1576 a 1616 je dřevěný kostel sv. Šimona a Judy uváděn jako farní. V r. 1672 byl původně dřevěný kostel zničen. Nový kamenný kostel byl postaven r. 1792 (podle jiného zdroje již r. 1692). Dnes je kostel opuštěný a chátrá.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 10/2015
Těchanov je malá vesnice ležící v okrese Bruntál a je částí obce Jiříkov, od níž se nachází asi 2 km na západ. V horní části Těchanova stojí opuštěný kamenný kostel sv. Šimona a Judy. U kostela stojí kamenný kříž z roku 1928 s bronzovým Ježíšem.
Luděk Vláčil - zdroj: http://www.turistika.cz , https://cs.wikipedia.org , http://www.svcrymarov.cz, 30.10. 2015
popis

Těchanovský kostel je jednolodní obdélníková stavba s odsazeným kněžištěm a přiléhající čtyřbokou sakristií z jižní strany. Na severní straně, v průčelí, stojí hranolovitá věž, dnes již bez zvonu s uťatými nárožími a bočními schodišti. Kostel je dlouhodobě neudržovaný, nevyužívaný a postupně chátrá, zejména kvůli vlhkosti. V současnosti již chybí velké množství původního vybavení, jako je například: křížová cesta, zvon nebo sochy. Dodnes v kostelní lodi zbyl pouze oltář, dřevěné lavice a část zpovědnice. Na kůru stojí prázdné varhany.

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.svcrymarov.cz/horizont/13/23-2013.pdf, 1.11. 2015

historie

V Těchanově, místní části Jiříkova, byl vybudován kostel snad již koncem 13. století. V letech 1576 a 1616 je dřevěný kostel sv. Šimona a Judy uváděn jako farní. Těchanovská fara náležela k úsovskému děkanátu. Během třicetileté války fara zanikla a již nebyla obnovena. Roku 1624 byl Těchanov přifařen k Jiříkovu. V roce 1672 byl původní dřevěný kostel zničen, zřejmě požárem. Nový kamenný kostel byl postaven teprve roku 1792 (podle Samka, Pinkava již roku 1692) podle projektu Jindřicha Hauckeho z roku 1787, podle německého pramene však na jiném místě. V kostelní věži býval zavěšen zvon ulitý roku 1849 Leopoldem Františkem Stankým z Olomouce. Na zvonu byla vyobrazena sv. Trojice. Dnes je kostel již delší dobu nefunkční a ničen vlhkostí. V letech 1999-2003 probíhal festival s názvem Utěšený Těchanov, který měl oživit zájem o těchanovský kostel.

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.svcrymarov.cz , http://www.rymarovsko.cz, 30.10. 2015

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Těchanov

Místa v okolí

 Sovinec
 kostel sv. Augustina
 Pradědova galerie
 kostel sv. Michala
 Hutov
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Floriána
 Fialův mlýn
 Rešovské vodopády
 Rešov
 Dlouhá Loučka
 kostel sv. Jiljí
 arboretum
 Křížový vrch
 Dlouhá Loučka
 kaple sv. Jeronýma
 Huzová
 kostel sv. Kunhuty
 Strálek
 Svatojánský most
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Václava
 kašna
 Lafayettův dům
 Šumvald
 kostel sv. Mikuláše
 městské hradby
 radnice
 Rýmařov
 kostel sv. Michala
 mincovna
 kaple sv. Antonína
 Spitzerova vila
 Janovice
 Mladějovická lípa
 kostel sv. Josefa
 křížová cesta
 kostel sv. Jiří
 střelnice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vavřince
 pomník Josefa II.
 kašna s orlem
 kostel Všech svatých
 Neptunova kašna
 muzeum U Vodní branky
 kostel sv. Jiří
 domovní portál
 měšťanské domy
 městské opevnění
 mariánský sloup
 radnice
 Šatlava
 Muzeum baroka
 Rabštejn
 Želechovice
 Šternberk
 mariánský sloup
 Expozice času
 Zelená budka
 Bradlo
 sloup Ecce homo
 Tři kameny
 Malá Štáhle
 kaple sv. Panny Marie
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Marty
 Žerotín
 Moravická kyselka
 barokní most
 fara
 lípa Hadí královna
 Moravský Beroun
 Mrtvý muž
 Těšíkovská kyselka
 kostel sv. Václava
 Pňovice
 Burgstein
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Alfonse
 Červenka
 kostel sv. Anny
 Malý Rabštýn
Základní informace místa
ID místa: 12549
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 30.10.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama