Ves se prvně uvádí v r. 1447 již jako pustá. V r. 1559 již byla osídlena německými kolonisty, kteří zde žili až do vysídlení po 2. světové válce. Poté se pustá obec stala součástí vojenského újezdu Libavá. V 50. a 60. letech 20. stol. byly všechny budovy kromě kostela zbořeny.
Hlavní obrázek místa
© Pan D. 06/2014
Lokalita zaniklé obce Jestřabí se zříceninou kostela Nejsvětější Trojice leží asi 4 km východně od obce Hlubočky. Dnes již o existenci kostela většina lidí neví. V současnosti je totiž lokalita Jestřabí (též Jestřebí, Jestřábí, německy Habicht) v nepřístupné oblasti vojenského újezdu Libavá. Nevede k ní žádná cesta a v hustém porostu ji nelze ani snadno najít. Tento článek nemá nabádat k návštěvě místa, je to totiž nebezpečné a pod několika tisícovou pokutou také zakázané. Má pouze poukázat na jeho existenci, než bez povšimnutí beze stopy zcela zanikne. Jestřabí připomínají jen skromné zbytky zdí domů, sklepů, studny a hřbitova obepínající dosud nejvýraznější stavbu, kterou je zřícenina kostela. Brzy však po tomto velmi zajímavém místě zbudou pouze fotografie a popisy. Stejný osud čeká i množství dalších staveb na tomto rozsáhlém území.
10.5. 2016
historie

O bývalé obci Jestřabí (též Jestřebí, Jestřábí, německy Habicht) ani kostelu Nejsvětější Trojice není známo příliš informací a dnes již o jejich existenci většina lidí ani neví, protože se nacházejí v nepřístupné oblasti vojenského újezdu Libavá. Ves byla poprvé zničena zřejmě již v době husitských válek, protože se v roce 1447, kdy připadla statku a panství Velká Bystřice, uvádí jako pustá. V roce 1559 již byla osídlena německými kolonisty, kteří zde v roce 1589 vybudovali kostel. V Jestřabí se nacházelo 79 domů, vodní (Grundmühle) a větrný mlýn. Od roku 1814 zde byla škola a počátkem 20. století i záložna. Od poloviny 19. století bylo Jestřabí samostatnou obcí. Po 2. světové válce bylo německé obyvatelstvo vysídleno a pustá obec se stala součástí vojenského újezdu Libavá. V 50. a 60. letech 20. století byly všechny budovy kromě kostela zbořeny.

10.5. 2016

Půdorys místa

Katastrální mapa obce v r. 1945.
©zdroj:www.zanikleobce.c
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Město Libavá

Místa v okolí

 Jestřabí (Habicht)
 Bílý kámen
 Bores
 Velká Střelná
 rychta
 kostel sv. Josefa
 Daskabát
 Velká Střelná
 Hluboký
 Otěhřiby
 fort II Radíkov
 Božka
 vysílač Radíkov
 zvonice
 kaple sv. Rocha
 boží muka
 Lazníčky
 radnice
 dvoupatrový most
 Velká Bystřice
 fojtství
 kaple sv. Donáta
 Svatý Kopeček
 ZOO Olomouc
 dům Jiřího Wolkera
 kaplička
 Tršice
 hradiště Obírka
 socha žáby
 Zákřov
 boží muka
 kaple
 sousoší Kalvárie
 Malý Rabštýn
 větrný mlýn
 Betlémská kaple
 větrný mlýn
 kamenný most
 kaple sv. Praxedy
 Veselíčko
 kostel sv. Matouše
 Dolany
 boží muka
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Kunhuty
 kaple sv. Floriána
 kaple sv. Bartoloměje
 Lazníky
 Tepenec
 kaple sv. Floriana
 zvonička
 kaple sv. Floriána
 památník Osvobození
 Velký Týnec
 fort V
 fort IV
 Drahotuše
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Havla
 Hodinová věž
 morový sloup
 Potštát
 kostel sv. Martina
 kaplička
 fort Va
 Penčičky
 fort II
 kostel sv. Barbory
 Velký Týnec
 kaple sv. Petra
 kaple sv. Rocha
 Husův sbor
 Buk
 zvonice
 městské opevnění
 radnice
 mariánský sloup
 obecní špitál
 kaple sv. Urbana
 Lipník nad Bečvou
 Čekyně II
 kaple Panny Marie
 Floriánská kašna
 kaple sv. Josefa
 synagoga
 Těšíkovská kyselka
 Stará Voda
 Čekyně I
 obecní kaplička
 kaple sv. Matouše
 kostel sv. Urbana
 socha Panny Marie
 Vsisko
 mlýnský náhon
 nádražní budova
 Moravská Loděnice
 dobytčí tržnice
 fort VII
 Prosenice
 kostel sv. Vavřince
 železniční viadukt
 kostel sv. Floriána
 kaple Panny Marie
 Čekyně
 Grygov
 Žeravice
 Kokory
 Kokory
 kaple sv. Marka
 fort VIII
 Helfštýn
 Týn nad Bečvou
 Zelená budka
 Hlinsko
 sloup Ecce homo
 Expozice času
 mariánský sloup
 Šternberk
 Polzerova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Majetín
 Blatecký mlýn
 zvonice
Základní informace místa
ID místa: 12805
Typ místa: ostatní
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.5.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama