Původně dřevěný kostelík. Později byl postaven kamenný kostel sv. Isidora, u něj zřízena fara. V poslední čtvrtině 19. století vybudován kostel nový. Orientovaná obdélná stavba je na východní straně zakončená hranolovou věží, vstup předsálím na západě.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Isidora Madridského v Horní Loděnici
© Pavel Vítek 01/2014
Obec Horní Loděnice leží 10 km severovýchodně od Šternberka, nedaleko od konce silničního úseku nazývaného Ecce homo. Kostel svatého Isidora Madridského se nachází v obci, vlevo od hlavní silnice č. 46, při jízdě ze Šternberka.
Pavel Vítek, 5.3. 2014
popis

Obec je poprvé je připomínána r. 1296. Do roku 1949 zněl název obce Německá Loděnice. Původně zde stál dřevěný kostelík, který však patřil protestantské církvi, a za třicetileté války zanikl. Později byl postaven již kamenný kostel sv. Isidora, u kterého byla v roce 1784 zřízena fara. Na jeho základech byl v poslední čtvrtině 19. století vybudován kostel nový, opět zasvěcený sv. Isidorovi Madridskému. Farnost dnes nemá vlastního kněze a je spravována excurrendo z děkanátu ve Šternberku. Kostel je orientovaná obdélná stavba, na východní straně zakončená hranolovou věží. Hlavní vchod do kostela je veden na západní straně přes malé předsálí.

Pavel Vítek – zdroj: www.hornilodenice.cz, 5.3. 2014

pověsti

Svatý Isidor z Madridu zvaný též Isidor Rolník (asi 1070 – 15. května 1130) se narodil chudým a zbožným rodičům. Musel jim pomáhat na poli, takže se nikdy nenaučil číst ani psát. Když vyrostl, pracoval jako oráč. Práci začínal i končil modlitbou a i během dne si často vzpomněl na Boha modlitbami. Oženil se s bl. Marií Toribiovou, která mu ve všem pomáhala. Celý život pracoval na poli a je tedy patronem zemědělců a dobré úrody, bývá vzýván jako ochránce proti suchu. Sám byl chudý a ještě podporoval jiné chudé. Je proslaven svou zbožností a dobrým srdcem. Isidorův život byl provázen mnoha zázraky. Po jeho smrti u jeho hrobu v San Andrés došlo k dalším více než 400 podivuhodným zázrakům a náhlým uzdravením. O čtyřicet let později byl na základě božího zjevení otevřen hrob a zde bylo Isidorovo tělo i s oblečením nalezeno neporušené a bylo ve slavnostním průvodu přeneseno do kostela sv. Ondřeje. Od té…  číst dále

Pavel Vítek, 5.3. 2014

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Horní Loděnice

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 Moravský Beroun
 kostel sv. Anny
 Zelená budka
 kostel sv. Jiří
 Šternberk
 Huzová
 mariánský sloup
 sousoší Kalvárie
 sloup Ecce homo
 Expozice času
 Tepenec
 kostel sv. Martina
 Malý Rabštýn
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 dvoupatrový most
 kaple sv. Jeronýma
 domovní portál
 kaple
 Mladějovická lípa
 kostel sv. Kunhuty
 křížová cesta
 Nové Valteřice
 kaple sv. Floriána
 Pradědova galerie
 Lafayettův dům
 kostel sv. Michala
 kašna
 kostel sv. Augustina
 Sovinec
 kostel sv. Jiří
 arboretum
 Hluboký
 větrný mlýn
 kamenný most
 fara
 Hutov
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Floriána
 Dolany
 kaple Panny Marie
 zvonička
 Dlouhá Loučka
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Matouše
 fort II Radíkov
 vysílač Radíkov
 kostel sv. Jiljí
 Moravská Loděnice
 Velká Střelná
 Dlouhá Loučka
 kaple sv. Marty
 kostel sv. Kateřiny
 Žerotín
 kaple sv. Floriána
 Stará Voda
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Kateřiny
 Velká Střelná
 Svatý Kopeček
 ZOO Olomouc
 Svatojánský most
 Bores
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Kateřiny
 Rešovské vodopády
 Fialův mlýn
 Velký Roudný
 Křížový vrch
 Strálek
 kostel sv. Markéty
 Rešov
 kaple sv. Josefa
 Starý mlýn
 Horka
 kostel sv. Mikuláše
 Slezská Harta
 Skrbeň
 Skrbeň
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Vavřince
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Horní Loděnice
Horní Loděnice 21, 785 01
Tel: 585 013 714
fahornilodenice@ado.cz
Základní informace místa
ID místa: 11617
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.3.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama