Karel Maxmilián, hrabě Podštatský nechal r. 1749 postavit budovu Vrchnostenského špitálu, kde byli umístěni chudí, nemocní a staří lidé z panství, celkem 10 osob. R. 1994 prodán soukromým osobám a budova v havarijním stavu citlivě zrekonstruována.
Hlavní obrázek místa
Vrchnostenský špitál ve Velkém Újezdu
Pohled od kostela
© Pavel Vítek 08/2008
Městys Velký Újezd leží 17 km na východ od Olomouce a 16 km severně od Přerova. Rozkládá se na úpatí Oderských vrchů, 6 kilometrů severovýchodně pramení řeka Odra. Pramen sice leží ve vojenském prostoru Libavá, ale vede k němu červená turistická stezka a v současnosti je již zase veřejnosti přístupný. Nad pramenem je vybudován dřevěný kruhový altánek. Asi 2 km jižně od Velkého Újezda, nedaleko osady Výkleky, je krásné přírodní koupaliště v bývalém kamenolomu. Od 20.4.2007 je Velký Ujezd ustanoven městysem. Bývalý Vrchnostenský špitál se nachází v centru obce pod kostelem. Je veřejně přístupný jako ubytovna.
Pavel Vítek, 29.8. 2008
historie

Velký Újezd je poprvé písemně připomínán roku 1301 a roku 1381 je označován jako městečko. Zásluhou Karla Maxmiliána, hraběte Podštatského, majitele zdejšího panství, byla r. 1749 postavena budova Vrchnostenského špitálu. Zde byli umístěni chudí, nemocní a staří lidé z panství. Celkem zde bylo ubytováno pět mužů a pět žen. Ti kromě obydlí dostávali zadarmo jídlo a ošacení. Měli však jednu povinnost, denně se modlit ve zdejším kostele růženec za svou vrchnost. V budově špitálu bylo čtrnáct místností – cel, dva nemocniční pokoje, společná černá kuchyně a domácí kaple. Stavebně se budova přiklání ke klasicismu. Roku 1811 byla část budovy přestavěna pro školské účely. V roce 1948 pak přešla celá budova do majetku obce a byla zapsána do státního seznamu nemovitých kulturních památek. Ještě v šedesátých letech 20. stol. zde bydlely čtyři osamělé osoby podporované obcí. Budova však velice chátrala a v zhledem k jejímu havarijnímu…  číst dále

Pavel Vítek - zdroj: www.velkyujezd.cz, 29.8. 2008

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Velký Újezd

Místa v okolí

 Daskabát
 Lazníčky
 Bílý kámen
 Otěhřiby
 kostel sv. Josefa
 Zákřov
 Veselíčko
 Tršice
 socha žáby
 kaple sv. Floriána
 Lazníky
 Jestřabí (Habicht)
 kaple sv. Kunhuty
 Božka
 zvonice
 Betlémská kaple
 kaple sv. Rocha
 kaple sv. Praxedy
 hradiště Obírka
 kaple sv. Floriana
 Buk
 rychta
 kaple sv. Urbana
 Bores
 boží muka
 Penčičky
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Petra
 Čekyně II
 Lipník nad Bečvou
 kaple sv. Rocha
 zvonice
 radnice
 obecní špitál
 Floriánská kašna
 Velká Bystřice
 synagoga
 městské opevnění
 Čekyně I
 radnice
 mariánský sloup
 kaple sv. Josefa
 mlýnský náhon
 Prosenice
 boží muka
 Velký Týnec
 Velká Střelná
 kaple Panny Marie
 Drahotuše
 Velká Střelná
 Čekyně
 kostel sv. Havla
 Hluboký
 kaple sv. Donáta
 kaple
 vysílač Radíkov
 fort II Radíkov
 větrný mlýn
 Žeravice
 Kokory
 Velký Týnec
 Hlinsko
 železniční viadukt
 Husův sbor
 kaple sv. Marka
 fojtství
 kaplička
 Kokory
 kaple sv. Bartoloměje
 boží muka
 kostel sv. Floriána
 dům Jiřího Wolkera
 Svatý Kopeček
 ZOO Olomouc
 Týn nad Bečvou
 fort V
 Helfštýn
 fort Va
 Kladníky
 kaple sv. Matouše
 Pavlovice u Přerova
 Vsisko
 Pavlovice u Přerova
 fort IV
 Grygov
 Kladníky
 městské opevnění
 bratrská škola
 Korvínský dům
 kostel sv. Jiří
 Přerov
 kostel sv. Urbana
 Městský dům
 Rokytnice
 Majetín
 synagoga
 kostel sv. Vavřince
 Potštát
 fort VII
 kostel sv. Matouše
 Hodinová věž
 morový sloup
 Hradčany
 Dolany
 pozorovatelna CO
 kaplička
 Šišma
 obecní kaplička
 kostel sv. Barbory
 zvonkohra
 fort II
 dvoupatrový most
 Želatovice
 Puchart
 Kunzov
 zvonička
 nádražní budova
 socha Panny Marie
 fort VIII
 Soudkova štola
 Oprostovice
 Blatecký mlýn
 sousoší Kalvárie
 kaple sv. Floriána
 Tepenec
 vodní mlýn
 kostel sv. Jiří
 kaple Panny Marie
 Citov
 Lhotsko
 kostel sv. Martina
 zvonice
 Nenakonice
 kaple sv. Markéty
 Rakodavy
 socha sv. Iva
 Věrovany
Kontaktní informace
Vrchnostenský špitál
Velký Újezd 46
783 55 Velký Újezd
Tel: 607 761 489; 731 446 944
http://www.velkyujezd.cz/ubytovani/index.htm
Základní informace místa
ID místa: 6673
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.8.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama