Pozdně barokní kostel postaven v letech 1781-82, upraven v 19. stol. Sálová neorientovaná podélná stavba se zaoblenými nárožími, půlkruhovým závěrem a sakristií na severu. V západním průčelí hranolová vstupní věž s cibulovitou bání. Mobiliář z doby výstavby. Státem registrovaná památka od roku 1958.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv.Markéty v Bílčicích
© Pavel Vítek 01/2014
Obec Bílčice leží při silnici č. 46, spojující Šternberk a Opavu. Nachází se 17 km jihovýchodně od Bruntálu a 3,5 km jihozápadně od hráze přehrady Slezská Harta. Kostel sv. Markéty leží v centru obce, nad hlavní silnicí, u křižovatky s místní komunikací č. 452 vedoucí k přehradě.
Pavel Vítek, 9.2. 2014
popis

První zmínka o obci Bílčice je z roku 1379. Kostel sv. Markéty byl postaven v letech 1781-82 v pozdně barokním slohu. Jedná se o jednolodní neorientovanou podélnou stavbu se zaoblenými nárožími a půlkruhovým závěrem. Na severní straně se nachází čtyřboká sakristie. Na západní straně stojí hranolová věž s cibulovitou bání. Podvěžím je veden hlavní vstup do kostela. Zařízení kostela pochází z konce 18. stol. tedy z doby jeho výstavby. Úpravami prošel kostel v 19. století. Od roku 1958 je kostel sv. Markéty státem registrovanou památka. Vzhledem k havarijnímu stavu byl v roce 2007 zařazen na seznam nejohroženějších nemovitých památek. Po rekonstrukci zastřešení byl z něho v roce 2010 vyjmut.

Pavel Vítek-zdroj: Bohumil Samek, Umělecké památky Moravy a Slezska 1, Academia 1994, 9.2. 2014

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Bílčice

Místa v okolí

 Šternek
 Slezská Harta
 Velký Roudný
 kaple sv. Kateřiny
 Medlice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiljí
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Martina
 Kerhartice
 kostel sv. Michala
 Vildštejn
 Nové Valteřice
 Halaška
 kostel sv. Michala
 Staré Heřminovy
 Jakartovice
 Jakartovice-Deštné
 kostel sv. Floriána
 Kružberk
 radnice
 fara
 vodní mlýn
 kamenný most
 Davidův mlýn
 kostel sv. Jiří
 kaple
 Jánské Koupele
 kostel sv. Trojice
 Mladecko
 kostel sv. Mikuláše
 Polzerova kaple
 větrný mlýn
 Moravský Beroun
 větrný mlýn
 kostel sv. Jiří
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Michala
 kaple
 Hlavnice
 kostel sv. Markéty
 Stará Voda
 Litultovice
 Choltice
 evangelický kostel
 Lafayettův dům
 Stará radnice
 Melč
 kašna
 Gabrielův dům
 panský dům
 kostel sv. Josefa
 kaple sv. Michala
 Sosnová
 městské hradby
 Bruntál
 kaple sv. Antonína
 Sosnová
 Sosnová
 Dubová
 Roderichova kaple
 kostel sv. Anny
 hrobka rodu Bellegarde
 arboretum
 Klokočov
 Vítkov
 Velké Heraltice
 Františkův Dvůr
 kostel sv. Ondřeje
 Těšíkovská kyselka
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Bílčice
Smetanova 63
79368 Dvorce
Tel: P. Mgr. Josef Juriga: 739 245 900
rkf.bilcice@doo.cz
Základní informace místa
ID místa: 11594
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.2.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama