kostel Nejsvětější Trojice

Jestřabí, Habicht, Vojenský újezd Libavá
Kostel byl vybudován v r. 1589 a sloužil jako farní. V r. 1806 byl opraven a v r. 1834 měl tři oltáře. Po II. světové válce bylo německé obyvatelstvo vysídleno a kostel se stal součástí vojenského újezdu Libavá. Od té doby chátral a dnes je již zříceninou.
Hlavní obrázek místa
© A V. 06/2014
Lokalita zaniklé obec Jestřabí se zříceninou kostela Nejsvětější Trojice se nachází asi 4 km východně od obce Hlubočky. Dnes již o existenci kostela ani většina lidí neví. V současnosti je totiž lokalita Jestřabí (též Jestřebí, Jestřábí, německy Habicht) v nepřístupné oblasti vojenského újezdu Libavá, nevede k ní žádná cesta a v hustém porostu ji nelze najít. Tento článek nemá nabádat k návštěvě místa, je to totiž nebezpečné a pod několika tisícovou pokutou také zakázané, má pouze poukázat na neutěšený stav stavby, které hrozí zřícení. V největším ohrožení je zejména zbytek věže, v níž jsou kolmé pukliny odshora dolů a poslední zbytek zaklenutí. Konzervace zdiva je však kvůli skutečnosti, že je objekt ve vojenském prostoru, nereálná a kostel tak bohužel beze stopy zcela zanikne. Brzy po tomto velmi zajímavém místě zbudou pouze fotografie a popisy. Stejný osud čeká i množství dalších staveb na tomto rozsáhlém území.
5.5. 2016
historie

O pohnuté historii zaniklé vsi Jestřabí (též Jestřebí, Jestřábí, německy Habicht) ani kostelu Nejsvětější Trojice není známo příliš informací a dnes již o jejich existenci ani většina lidí neví, protože se nacházejí v nepřístupné oblasti vojenského újezdu Libavá. Ves byla poprvé zničena zřejmě již za husitských válek, protože v roce 1447 se uvádí jako pustá. V roce 1559 již byla osídlena německými kolonisty, kteří zde v roce 1589 vybudovali kostel, jenž byl zasvěcen Nejsvětější Trojici a působil jako farní. Do působnosti zdejší fary spadaly i dnes již také zaniklé vsi Nepřívaz a Varhošť. V roce 1806 byl kostel opraven a v roce 1834 měl tři oltáře. Po druhé světové válce bylo německé obyvatelstvo vysídleno. V roce 1950 byl kostel církvi odebrán a stal se součástí vojenského újezdu Libavá. Od té doby chátral a dnes je již zříceninou. Kostel obklopoval hřbitov obehnaný zdí.

Luděk Vláčil, 5.5. 2016

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Město Libavá

Místa v okolí

 Jestřabí (Habicht)
 Bílý kámen
 Bores
 Velká Střelná
 rychta
 Velká Střelná
 Daskabát
 kostel sv. Josefa
 Hluboký
 Otěhřiby
 fort II Radíkov
 vysílač Radíkov
 Božka
 zvonice
 kaple sv. Rocha
 boží muka
 Lazníčky
 dvoupatrový most
 Velká Bystřice
 radnice
 fojtství
 kaple sv. Donáta
 Svatý Kopeček
 ZOO Olomouc
 dům Jiřího Wolkera
 kaplička
 Tršice
 socha žáby
 Zákřov
 hradiště Obírka
 boží muka
 kaple
 sousoší Kalvárie
 Malý Rabštýn
 větrný mlýn
 Betlémská kaple
 větrný mlýn
 kamenný most
 kaple sv. Praxedy
 Veselíčko
 kostel sv. Matouše
 Dolany
 boží muka
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Kunhuty
 kaple sv. Bartoloměje
 kaple sv. Floriána
 Lazníky
 Tepenec
 kaple sv. Floriana
 zvonička
 památník Osvobození
 Velký Týnec
 fort V
 kaple sv. Floriána
 fort IV
 Drahotuše
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Havla
 Hodinová věž
 morový sloup
 Potštát
 kostel sv. Martina
 kaplička
 fort Va
 Penčičky
 kostel sv. Barbory
 fort II
 kaple sv. Petra
 Velký Týnec
 Buk
 obecní špitál
 kaple sv. Rocha
 Husův sbor
 zvonice
 městské opevnění
 radnice
 mariánský sloup
 Floriánská kašna
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Urbana
 Lipník nad Bečvou
 Čekyně II
 kaple sv. Josefa
 synagoga
 Těšíkovská kyselka
 Stará Voda
 Čekyně I
 obecní kaplička
 kostel sv. Urbana
 socha Panny Marie
 kaple sv. Matouše
 Vsisko
 mlýnský náhon
 nádražní budova
 Moravská Loděnice
 dobytčí tržnice
 fort VII
 kostel sv. Vavřince
 Prosenice
 železniční viadukt
 kostel sv. Floriána
 kaple Panny Marie
 Grygov
 Čekyně
 Kokory
 Žeravice
 Kokory
 kaple sv. Marka
 fort VIII
 Týn nad Bečvou
 Zelená budka
 Helfštýn
 Hlinsko
 mariánský sloup
 Expozice času
 sloup Ecce homo
 Polzerova kaple
 Šternberk
 kostel sv. Mikuláše
 Majetín
 Blatecký mlýn
 zvonice
Základní informace místa
ID místa: 12806
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 5.5.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama