Bývalý zámeček postaven pány z Vrbna na místě Nové tvrze. V 19. stol. zbořen a přestavěn na Panský dům. V sousedství postaven lovecký zámeček Bores. Vesnice zničena po r. 1945, neboť leží ve vojenském újezdu Libavá. Místo veřejnosti nepřístupno.
Hlavní obrázek místa
Památník zaniklé obce Velká Střelná, za ním na vyvýšenine stával kostel Sv.Mikuláše a někde u něj Nová tvrz, později zaniklý zámek
©04/2014 DušanD.
Po zániku Dolní tvrze, stávající východně od bývalé vesnice Velká Střelná, byla vybudována tvrz nová. První písemný záznam o ní pochází z roku 1552 a jejími majiteli byli bratři Pavlátové z Olšan, tehdy jako leníci olomoucké kapituly. Za pánů z Vrbna byla tato tvrz přestavěna na barokní zámeček. Neměl však dlouhého trvání, neboť zchátralou budovu počátkem 19. století majitelé strhli a protější hospodářskou část přebudovali na Panský dům. Pánové z Vrbna si však náhradou postavili opodál lovecký zámek, který později sloužil jako myslivna. Dostal jméno Bores. Později ho využívala čs. armáda. Vesnice Velká Střelná ležela ve vojenském újezdu Libavá a dnes již neexistuje. Místo Dolní tvrze a zámečku se díky střelbám změnilo k nepoznání a přesná poloha se již asi nedá zjistit. Na obec tak vzpomíná pouze zřízený památník, ke kterému se lze dostat pouze 1x ročně při turistické vzpomínkové akci.
Ivo Rozehnal - zdroj Hrady, zámky a tvrze střední Morava / J.Heider a V.Tkáč 2014, 11.8. 2015
Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Město Libavá

Místa v okolí

 Velká Střelná
 Bores
 Jestřabí (Habicht)
 Hluboký
 dvoupatrový most
 větrný mlýn
 kamenný most
 Bílý kámen
 Malý Rabštýn
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 rychta
 kostel sv. Josefa
 sousoší Kalvárie
 kostel sv. Anny
 fort II Radíkov
 vysílač Radíkov
 Daskabát
 Stará Voda
 kaple
 Otěhřiby
 Tepenec
 větrný mlýn
 Těšíkovská kyselka
 fojtství
 Svatý Kopeček
 ZOO Olomouc
 Božka
 dům Jiřího Wolkera
 zvonice
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Martina
 Hodinová věž
 morový sloup
 Potštát
 hradiště Obírka
 kaple sv. Donáta
 kaple
 kaplička
 Dolany
 boží muka
 kostel sv. Matouše
 kaple sv. Floriána
 radnice
 Velká Bystřice
 Polzerova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Lazníčky
 zvonička
 boží muka
 boží muka
 Drahotuše
 Tršice
 kostel sv. Havla
 kaple sv. Bartoloměje
 socha žáby
 Zákřov
 Moravský Beroun
 kaple Panny Marie
 Veselíčko
 Betlémská kaple
 Zelená budka
 Puchart
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Praxedy
 kaplička
 fort IV
 kaple Panny Marie
 fort V
 fort II
 sloup Ecce homo
 mariánský sloup
 kostel sv. Barbory
 Šternberk
 Expozice času
 Soudkova štola
 kaple sv. Kunhuty
 kaple sv. Floriana
 památník Osvobození
 Velký Týnec
 fort Va
 Kunzov
 vodní mlýn
 kamenný most
 radnice
 obecní kaplička
 fara
 Velký Týnec
 železniční viadukt
 Husův sbor
 kostel sv. Urbana
 kaple sv. Matouše
 Vsisko
 fort VII
 kostel sv. Trojice
 Grygov
 Rybáře
Základní informace místa
ID místa: 12415
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 16.8.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama