Terénní náznaky hrádku z konce 13. století založeného rodem Hrutovců (později pánů ze Sovince). Přímé písemné zprávy o hradu nejsou dochovány. Po založení hradu Sovinec ztratil Mutkov svou základní funkci manského sídla a pravděpodobně ještě ve 14. století zanikl.
Hlavní obrázek místa
Hlavní příkop a začátek jádra
Pahorek o ploše 20 x 10 m v čele jádra. Možná příčně položená průjezdná stavba.
© Michal Šmýd, 02/2011
Hrádek leží na skalnatém zalesněném pahorku nad levým břehem řeky Sitky cca 1500 m jižně od Huzové. Byl dvojdílný a jeho mírně prohnuté předhradí (40 x 15 m) bylo jen lehce opevněno dřevohlinitým valem a šíjovým příkopem cca 5 m širokým. Jádro hrádku má tvar lichoběžníka (35 x 9–20 m) Západní stěnu chrání prudká skalnatá stráň s řekou Sitkou. Mezi jádrem a předhradím je 13 m široký a 3 m hluboký příkop.
Michal Šmýd , 9.2. 2011
historie

Keramické nálezy dokládají vznik ve 2. polovině 13. století. Roku 1326 bylo léno v držení bratří Voka, Markvarta a Pavla z rodu Hrutoviců, jejichž předek založil koncem 13. století hrádek. Hrádek však nebyl využíván dlouho a bratři Vok a Pavel postavili hrad Sovinec – tato část rodu se začala nazývat pány ze Sovince.

Michal Šmýd , 9.2. 2011

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys hradu
© R. Vrla a J. Kohoutek (in: M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Huzová

Místa v okolí

 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Augustina
 Sovinec
 kostel sv. Kunhuty
 kaple sv. Jeronýma
 Pradědova galerie
 arboretum
 kostel sv. Michala
 Hutov
 kaple sv. Anny
 Dlouhá Loučka
 Mladějovická lípa
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Jiří
 křížová cesta
 Šternberk
 Dlouhá Loučka
 Zelená budka
 domovní portál
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 Expozice času
 sloup Ecce homo
 kašna
 Lafayettův dům
 Svatojánský most
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Kateřiny
 Fialův mlýn
 Rešovské vodopády
 Moravský Beroun
 Křížový vrch
 kaple sv. Antonína
 Rešov
 fara
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Martina
 Strálek
 kaple sv. Marty
 Žerotín
 Šumvald
 Tepenec
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Josefa
 Želechovice
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Floriána
 sousoší Kalvárie
 střelnice
 muzeum U Vodní branky
 pomník Josefa II.
 kašna s orlem
 Neptunova kašna
 Šatlava
 Nové Valteřice
 měšťanské domy
 mariánský sloup
 radnice
 Muzeum baroka
 městské opevnění
 městské hradby
 Pňovice
 kostel sv. Václava
 mincovna
 radnice
 Rýmařov
 kostel sv. Michala
 Malý Rabštýn
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Vavřince
 dvoupatrový most
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 kaple
 kostel sv. Barbory
 Starý mlýn
 kostel sv. Alfonse
 Červenka
 dřevěná zvonička
 pískovna
 Šargounský mlýn
Základní informace místa
ID místa: 9740
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.4.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama