Na místě původního kostela z r. 1625, z něhož zachováno kněžiště, postavena r. 1717 jednolodní podélná stavba neorientovaná s hranolovou věží v průčelí, odsazeným obdélným závěrem a čtyřbokou sakristií. Rozsáhlá rekonstrukce v letech 2005–9.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Antonína Paduánského v Norberčanech
Pohled od jihovýchodu
© Pavel Vítek 11/2010
Norberčany leží 8 km severovýchodně od Moravského Berouna a 4 km severozápadně od Města Libavá. Obcí vede cyklistická trasa 6149 vedoucí z Domašova nad Bystřicí do Bruntálu. Kostel sv. Antonína Paduánského se nachází v centru obce a věž kostela je nezaměnitelnou dominantou obce.
Pavel Vítek, 11.1. 2011
popis

Kostel sv. Antonína Paduánského je nenáročná jednolodní podélná stavba orientovaná podle osy severovýchod-jihozápad. K odsazenému rovně ukončenému kněžišti přiléhá čtyřboká obdélná sakristie. V průčelí kostela, v ose kostela, vystavěna věž. Jejím podvěžím vede hlavní vchod do kostela. Vybavení kostela je převážně rokokové.

Pavel Vítek – zdroj: Bohumil Samek, Umělecké památky Moravy a Slezska 2 (J – N), Academia 1999, 11.1. 2011

historie

Obec Norberčany asi vznikla při kolonizaci území ve 13. století. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1397. Původní kostel byl vystavěn roku 1695. Na jeho základech byl v roce 1717 vystavěn kostel současný. Z původního kostela snad zachováno kněžiště. Rozsáhlou rekonstrukcí prošel kostel v letech 2005–2009 za pomoci fondů EU.

Pavel Vítek – zdroj: Bohumil Samek, Umělecké památky Moravy a Slezska 2 (J – N), Academia 1999, 11.1. 2011

Další texty historie
Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Norberčany

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 9662
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.1.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama