Na místě původního kostela z r. 1625, z něhož zachováno kněžiště, postavena r. 1717 jednolodní podélná stavba neorientovaná s hranolovou věží v průčelí, odsazeným obdélným závěrem a čtyřbokou sakristií. Rozsáhlá rekonstrukce v letech 2005–9.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Antonína Paduánského v Norberčanech
Pohled od jihovýchodu
© Pavel Vítek 11/2010
Norberčany leží 8 km severovýchodně od Moravského Berouna a 4 km severozápadně od Města Libavá. Obcí vede cyklistická trasa 6149 vedoucí z Domašova nad Bystřicí do Bruntálu. Kostel sv. Antonína Paduánského se nachází v centru obce a věž kostela je nezaměnitelnou dominantou obce.
Pavel Vítek, 11.1. 2011
popis

Kostel sv. Antonína Paduánského je nenáročná jednolodní podélná stavba orientovaná podle osy severovýchod-jihozápad. K odsazenému rovně ukončenému kněžišti přiléhá čtyřboká obdélná sakristie. V průčelí kostela, v ose kostela, vystavěna věž. Jejím podvěžím vede hlavní vchod do kostela. Vybavení kostela je převážně rokokové.

Pavel Vítek – zdroj: Bohumil Samek, Umělecké památky Moravy a Slezska 2 (J – N), Academia 1999, 11.1. 2011

historie

Obec Norberčany asi vznikla při kolonizaci území ve 13. století. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1397. Původní kostel byl vystavěn roku 1695. Na jeho základech byl v roce 1717 vystavěn kostel současný. Z původního kostela snad zachováno kněžiště. Rozsáhlou rekonstrukcí prošel kostel v letech 2005–2009 za pomoci fondů EU.

Pavel Vítek – zdroj: Bohumil Samek, Umělecké památky Moravy a Slezska 2 (J – N), Academia 1999, 11.1. 2011

Další texty historie
Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Norberčany

Místa v okolí

 kaple
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 větrný mlýn
 kamenný most
 kostel sv. Anny
 Stará Voda
 Malý Rabštýn
 kostel sv. Mikuláše
 Polzerova kaple
 Moravský Beroun
 dvoupatrový most
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Kateřiny
 Velká Střelná
 sousoší Kalvárie
 Halaška
 Velká Střelná
 fara
 radnice
 vodní mlýn
 kamenný most
 Vildštejn
 Nové Valteřice
 Hluboký
 kostel sv. Jiří
 Bores
 kostel sv. Vavřince
 Tepenec
 kostel sv. Trojice
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Martina
 Jestřabí (Habicht)
 Kružberk
 Šternek
 Medlice
 Kerhartice
 Zelená budka
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Markéty
 Šternberk
 Velký Roudný
 mariánský sloup
 Expozice času
 sloup Ecce homo
 rychta
 kostel sv. Floriána
 fort II Radíkov
 vysílač Radíkov
 Slezská Harta
 kaple sv. Floriána
 Huzová
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Jeronýma
 kostel sv. Jiljí
 Hodinová věž
 morový sloup
 Potštát
 kaple
 větrný mlýn
 Jánské Koupele
 kašna
 Lafayettův dům
 kostel Panny Marie
 Dolany
 kostel sv. Matouše
 Svatý Kopeček
 ZOO Olomouc
 zvonička
 fojtství
 dům Jiřího Wolkera
 kaplička
 Partutovice
Základní informace místa
ID místa: 9662
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.1.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama