Reliéfní pozůstatky netypického hradu založeného kolem roku 1282 Benešem ze Štítiny, opuštěného ve 2.pol. 14. stol., zaniklého požárem. Na hradě nalezen soubor luxusních keramických a kovových artefaktů.
Hlavní obrázek místa
Strálek
Zbytek menší zděné budovy v zadní části jádra
© Jan Laurýn, 07/2007
Hrad Strálek (Štrálek) se nachází asi 3 km jihozápadním směrem od Rýmařova a jeho reliéfní pozůstatky najdeme na krátké ostrožně vybíhající z kopce Strálku do údolí Stráleckého potoka.
Ondřej Štěpánek podle M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, 2001, 21.10. 2007
turistické

Na hrad se nejlépe dostaneneme z obce Skály. Odtud sejdeme po cestě do údolí až k modré turistické, dále pokračujeme po červené k rozcestí Pod Strálkem a odtud jdeme po odbočce ke hradu. Dále můžeme pokračovat po červené 3, 5 km do Rýmařova.

Jan Laurýn, 26.12. 2007

popis

Hrad měl dvojdílný rozvrh. Od stoupající planiny před hradem odděloval ostrožnu s hradem příkop o šířce 20–27 m, který byl pracně vylámán ve skále. Takto získaný kámen byl využit ke stavbě vlastního hradu. Za tímto příkopem se nacházelo čtyřhranné předhradí (65 x 45 m), které od přístupové cesty, která převyšovala jeho plochu asi o 9 m, chránil mohutný štítový val dodnes vysoký cca 3 m. Cesta k předhradí vedla úboční cestou od východu, pak klesala směrem k nástupu do hradního jádra. Před vstupem do jádra musel příchozí překonat dva příkopy. První šíjový, dodnes cca 14 m široký a asi 4,5 m hluboký zakončený valem, druhý příkop spolu s tímto valem obíhá celý areál jádra. Druhý příkop je dodnes široký cca 15–21 m a na vstupní straně se jeví jako nedokončený. Hradní jádro je tvaru protáhlého obdélníku o stranách 70 x 23 m (směrem k opyši se však zužuje až na 13 m). Čelo plochy jádra zaujala hlavní budova hradu – věžovitý hradní palác…  číst dále

Ondřej Štěpánek podle M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, 2001, 21.10. 2007

historie

Hrad vystavěl pravděpodobně kolem roku 1282 Beneš ze Štítiny erbu zavinuté střely, tedy příslušník štítinské odnože mocných Benešoviců. Tento Beneš se podle opisu dochované pečetě psal od roku 1282 „de Stralek“. Po hradě se dále roku 1323 psali potomci Beneše, Zbyněk a Dobeš. Již v této době však začal význam hradu upadat. Zbyněk a Dobeš ze Štrálku roku 1349 odprodali vsi, které patřili k hradu a zajišťovali jeho provoz a zakoupili se na úrodnějším Přerovsku, kde sídlili na tvrzích v Šišmě, Hradčanech a Všechovicích. Samotný hrad se pak dostal do držení pánů z Valečova, avšak bez hospodářského zázemí, a proto jej, nejspíše z tohoto důvodu, prodali roku 1352 králi Karlovi IV. a markraběti Janu Jindřichovi za 300 kop grošů. Noví majitelé si od této koupě slibovali zisky z předpokládané těžby stříbra, které se mělo v okolí hradu vyskytovat, avšak tato očekávání se nepotvrdila a hrad byl již zcela ponechán svému…  číst dále

Ondřej Štěpánek podle M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, 2001, 21.10. 2007

Půdorys místa

situační nákres hradu
© M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí. Libri, Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR),

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Rýmařov
 městské hradby
 radnice
 kostel sv. Michala
 mincovna
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Kateřiny
 Spitzerova vila
 Rešov
 Janovice
 Rešovské vodopády
 Fialův mlýn
 kaple sv. Anny
 Hutov
 kostel sv. Michala
 Pradědova galerie
 Křížový vrch
 kaple sv. Antonína
 Sovinec
 kostel sv. Augustina
 kostel sv. Josefa
 kašna
 Malá Štáhle
 Lafayettův dům
 kaple sv. Jeronýma
 lípa Hadí královna
 Rabštejn
 Moravická kyselka
 barokní most
 kostel sv. Jiljí
 Dlouhá Loučka
 Dlouhá Loučka
 arboretum
 Huzová
 Svatojánský most
 Mrtvý muž
 kostel sv. Jiří
 Malá Morávka
 Alfrédova chata
 kostel sv. Kunhuty
 kostel sv. Mikuláše
 Šumvald
 Zelené kameny
 kostel sv. Jiří
 Ztracené kameny
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Michala
 Jelení studánka
 Burgstein
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Vavřince
 Tři kameny
 Bradlo
 kostel sv. Vavřince
 evangelický kostel
 střelnice
 kaple sv. Michala
 Sobotín
 pomník Josefa II.
 kašna s orlem
 městské opevnění
 Moravský Beroun
 kostel sv. Barbory
 kaple sv. Panny Marie
 Maršíkov
Základní informace místa
ID místa: 755
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.10.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama