Reliéfní pozůstatky netypického hradu založeného kolem roku 1282 Benešem ze Štítiny, opuštěného ve 2.pol. 14. stol., zaniklého požárem. Na hradě nalezen soubor luxusních keramických a kovových artefaktů.
Hlavní obrázek místa
Strálek
Zbytek menší zděné budovy v zadní části jádra
© Jan Laurýn, 07/2007
Hrad Strálek (Štrálek) se nachází asi 3 km jihozápadním směrem od Rýmařova a jeho reliéfní pozůstatky najdeme na krátké ostrožně vybíhající z kopce Strálku do údolí Stráleckého potoka.
Ondřej Štěpánek podle M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, 2001, 21.10. 2007
turistické

Na hrad se nejlépe dostaneneme z obce Skály. Odtud sejdeme po cestě do údolí až k modré turistické, dále pokračujeme po červené k rozcestí Pod Strálkem a odtud jdeme po odbočce ke hradu. Dále můžeme pokračovat po červené 3, 5 km do Rýmařova.

Jan Laurýn, 26.12. 2007

popis

Hrad měl dvojdílný rozvrh. Od stoupající planiny před hradem odděloval ostrožnu s hradem příkop o šířce 20–27 m, který byl pracně vylámán ve skále. Takto získaný kámen byl využit ke stavbě vlastního hradu. Za tímto příkopem se nacházelo čtyřhranné předhradí (65 x 45 m), které od přístupové cesty, která převyšovala jeho plochu asi o 9 m, chránil mohutný štítový val dodnes vysoký cca 3 m. Cesta k předhradí vedla úboční cestou od východu, pak klesala směrem k nástupu do hradního jádra. Před vstupem do jádra musel příchozí překonat dva příkopy. První šíjový, dodnes cca 14 m široký a asi 4,5 m hluboký zakončený valem, druhý příkop spolu s tímto valem obíhá celý areál jádra. Druhý příkop je dodnes široký cca 15–21 m a na vstupní straně se jeví jako nedokončený. Hradní jádro je tvaru protáhlého obdélníku o stranách 70 x 23 m (směrem k opyši se však zužuje až na 13 m). Čelo plochy jádra zaujala hlavní budova hradu – věžovitý hradní palác…  číst dále

Ondřej Štěpánek podle M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, 2001, 21.10. 2007

historie

Hrad vystavěl pravděpodobně kolem roku 1282 Beneš ze Štítiny erbu zavinuté střely, tedy příslušník štítinské odnože mocných Benešoviců. Tento Beneš se podle opisu dochované pečetě psal od roku 1282 „de Stralek“. Po hradě se dále roku 1323 psali potomci Beneše, Zbyněk a Dobeš. Již v této době však začal význam hradu upadat. Zbyněk a Dobeš ze Štrálku roku 1349 odprodali vsi, které patřili k hradu a zajišťovali jeho provoz a zakoupili se na úrodnějším Přerovsku, kde sídlili na tvrzích v Šišmě, Hradčanech a Všechovicích. Samotný hrad se pak dostal do držení pánů z Valečova, avšak bez hospodářského zázemí, a proto jej, nejspíše z tohoto důvodu, prodali roku 1352 králi Karlovi IV. a markraběti Janu Jindřichovi za 300 kop grošů. Noví majitelé si od této koupě slibovali zisky z předpokládané těžby stříbra, které se mělo v okolí hradu vyskytovat, avšak tato očekávání se nepotvrdila a hrad byl již zcela ponechán svému…  číst dále

Ondřej Štěpánek podle M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, 2001, 21.10. 2007

Půdorys místa

situační nákres hradu
© M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí. Libri, Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR),

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 městské hradby
 Rýmařov
 radnice
 kostel sv. Michala
 mincovna
 kostel sv. Kateřiny
 Spitzerova vila
 kostel sv. Kateřiny
 Rešov
 Janovice
 Rešovské vodopády
 Fialův mlýn
 kaple sv. Anny
 Hutov
 kostel sv. Michala
 Pradědova galerie
 Křížový vrch
 kaple sv. Antonína
 Sovinec
 kostel sv. Augustina
 kostel sv. Josefa
 kašna
 Lafayettův dům
 Malá Štáhle
 kaple sv. Jeronýma
 Rabštejn
 lípa Hadí královna
 Moravická kyselka
 barokní most
 kostel sv. Jiljí
 Dlouhá Loučka
 Dlouhá Loučka
 arboretum
 Huzová
 Svatojánský most
 Mrtvý muž
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Kunhuty
 Alfrédova chata
 Malá Morávka
 kostel sv. Mikuláše
 Šumvald
 Zelené kameny
 kostel sv. Jiří
 Ztracené kameny
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Michala
 Burgstein
 Jelení studánka
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Vavřince
 Tři kameny
 Bradlo
 kostel sv. Vavřince
 evangelický kostel
 střelnice
 Sobotín
 kaple sv. Michala
 pomník Josefa II.
 kašna s orlem
 městské opevnění
 kaple sv. Panny Marie
 kostel sv. Barbory
 Moravský Beroun
 Maršíkov
Základní informace místa
ID místa: 755
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.10.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama