Okrouhlý pahorek neznámého tvrziště, kolem něhož je 2 m široký příkop lemovaný pozůstatky až 1,5 m vysokého valu, leží v neřístupné oblasti vojenského újezdu. V r. 1932 popsal lokalitu Karl Schirmeisen a provedl zběžný archeologický průzkum.
Hlavní obrázek místa
Pohled k pravděpodobné lokalitě tvrziště z příležitostně přístupné cesty v rámci akce Bílý kámen.
© Luděk Vláčil 05/2016
Lokalita tvrziště leží asi 5 km východně od obce Hlubočky v nepřístupné oblasti vojenského újezdu Libavá. Prostor újezdu Libavá bývá částečně přístupný pouze jediný den v roce, a to jen na několik hodin při příležitosti konání cyklistické akce Bílý kámen, jež se koná převážně 1. května. Vstup mimo vyhrazené cesty je pod vysokou pokutou přísně zakázán a tvrziště tedy není možné navštívit ani při této příležitosti.
Luděk Vláčil, 17.8. 2016
historie

Severovýchodně od středu zaniklé vesnice Jestřabí (německy Habicht) těsně na severovýchodní hranici jejího katastrálního území a katastrálního území rovněž zaniklé vsi Nepřívaz se nachází tvrziště. Tento nevysoký pahorek byl mezi tehdejším německým obyvatelstvem nazýván Švédská mohyla. V červenci roku 1932 zde prováděl zběžný archeologický průzkum německý archeolog Karl Schirmeisen, který lokalitu také podrobněji popsal. Schirmeisen v místě tvrziště nalezl střepy, jež zařadil do 13. a 14. století. Historické záznamy o tomto místě sice nejsou, ale podle Schirmeisenových prací nelze o středověkém původu pochybovat. Lokalita má mít tvar nevelkého okrouhlého pahorku, kolem něhož je 2 m široký příkop, který lemují pozůstatky až 1,5 m vysokého valu. Dnes již většina lidí neví ani o existenci vesnice Jestřabí a už vůbec ne o nějaké zdejší tvrzi. Od vysídlení německého obyvatelstva po 2. světové válce je totiž lokalita Jestřabí (též Jestřebí,…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: Zaniklé Hrady, zámky a tvrze Moravy a Slezska-F. Musila a M. Plačka Libri 2003., 17.8. 2016

Půdorys místa

Výřez z Císařského povinného otiskysku map stabilního katastru Moravy a Slezsk z r. 1834, Červeně zaznačena pravděpodobná lokalita tvrziště. Podle knihy Zaniklé Hrady, zámky a tvrze Moravy a Slezska-F. Musila a M. Plačka, Libri 2003.
zdroj: http://archivnimapy.cuzk.cz
Obrázek Obrázek
Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Město Libavá

Místa v okolí

 Bores
 Bílý kámen
 Velká Střelná
 Velká Střelná
 kostel sv. Josefa
 Hluboký
 rychta
 Daskabát
 Otěhřiby
 fort II Radíkov
 vysílač Radíkov
 Božka
 zvonice
 dvoupatrový most
 kaple sv. Rocha
 boží muka
 Lazníčky
 Velká Bystřice
 radnice
 fojtství
 kaple sv. Donáta
 větrný mlýn
 kamenný most
 kaple
 Malý Rabštýn
 hradiště Obírka
 Svatý Kopeček
 ZOO Olomouc
 dům Jiřího Wolkera
 sousoší Kalvárie
 větrný mlýn
 kaplička
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 Tršice
 socha žáby
 Zákřov
 boží muka
 kostel sv. Matouše
 Dolany
 Veselíčko
 Betlémská kaple
 Tepenec
 kaple sv. Praxedy
 boží muka
 kaple sv. Bartoloměje
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Floriána
 kaple sv. Kunhuty
 kostel sv. Anny
 Lazníky
 Hodinová věž
 morový sloup
 zvonička
 kaple sv. Floriána
 Potštát
 Drahotuše
 kaple sv. Floriana
 kostel sv. Havla
 fort V
 fort IV
 kostel sv. Martina
 památník Osvobození
 Velký Týnec
 Stará Voda
 kostel sv. Václava
 kaplička
 kaple sv. Petra
 Těšíkovská kyselka
 fort Va
 kaple sv. Rocha
 fort II
 kostel sv. Barbory
 obecní špitál
 zvonice
 městské opevnění
 radnice
 mariánský sloup
 Penčičky
 Lipník nad Bečvou
 kaple Panny Marie
 Floriánská kašna
 kaple sv. Josefa
 synagoga
 Velký Týnec
 Buk
 Husův sbor
 kaple sv. Urbana
 Čekyně II
 obecní kaplička
 socha Panny Marie
 Čekyně I
 kostel sv. Vavřince
 mlýnský náhon
 Puchart
 kostel sv. Urbana
 kaple sv. Matouše
 Vsisko
 Moravská Loděnice
 železniční viadukt
 nádražní budova
 dobytčí tržnice
 fort VII
 kostel sv. Floriána
 Kunzov
 Grygov
 Polzerova kaple
 Zelená budka
 kostel sv. Mikuláše
 Helfštýn
 Týn nad Bečvou
 Kokory
 Expozice času
 fort VIII
 sloup Ecce homo
 mariánský sloup
 Šternberk
 Majetín
 Blatecký mlýn
Základní informace místa
ID místa: 13018
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 17.8.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama