Kostel sv. Augustina byl postaven v letech 1844-45 v empírovém slohu. Za základ zvonice posloužila starší gotická bašta.
Hlavní obrázek místa
© de ardoise 05/2005
Pohledový protějšek známému hradu Sovinci tvoří na jeho předhradí kostel zasvěcený sv. Augustinovi. Pozoruhodná stavba postavená v letech 1844 až 1845 je tvořena obdélnou jendolodní stavbou v empírovém slohu ukončenou půlkruhovým presbyteriem. Loď kostela je prosvětlena pro empír typickými půlkruhovými okny. Průčelní jednoduchý štít je zakonšen trojúhelným tympanonem. Zajímavou součástí je kostelní zvonice, která využila starší gotickou hradní baštu, na níž byla nadestavěna oktogonální štíhlá věž ukončená kopulí. Podobnost s využitím hradní věže můžeme najít u kostela v Žulové (Frýdberku), kde se však kostelní věží stal štíhlý hradní bergfrit.
Jan P. Štěpánek, 12.2. 2006
historie

Historie řádového kostela v Sovinci

Kostel byl postaven v letech 1844 - 1845 v empírovém slohu a součástí jeho oktogonální zvonice se stala předsunutá hradní bašta. K analogické přeměně prvku hradního opevnění na součást církevní stavby došlo u kostela v Žulové (Jeseníky).

Kolektiv autorů, Hrady a zámky na Moravě, 1987., 19.5. 2005

otvíračka

Kostel patří Řádu německých rytířů. V součanosti se v něm nekonají mše a je uzavřen. U hradu ovšem bydlí jeho pověřený správce, který by mohl pro zájmce kostel otevřít.

19.5. 2005

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR),

Místa v okolí

 Sovinec
 Pradědova galerie
 kostel sv. Michala
 kaple sv. Floriána
 arboretum
 Hutov
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jiljí
 Dlouhá Loučka
 kostel sv. Kunhuty
 Dlouhá Loučka
 Huzová
 kostel sv. Kateřiny
 Fialův mlýn
 Rešovské vodopády
 Křížový vrch
 Svatojánský most
 kaple sv. Jeronýma
 Rešov
 kostel sv. Kateřiny
 Strálek
 Šumvald
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 kašna
 Lafayettův dům
 Mladějovická lípa
 křížová cesta
 kaple sv. Antonína
 městské hradby
 Rýmařov
 radnice
 kostel sv. Michala
 mincovna
 kostel Všech svatých
 domovní portál
 střelnice
 kostel sv. Jiří
 pomník Josefa II.
 muzeum U Vodní branky
 kašna s orlem
 Neptunova kašna
 měšťanské domy
 mariánský sloup
 radnice
 Šatlava
 Muzeum baroka
 městské opevnění
 Spitzerova vila
 Šternberk
 Želechovice
 kostel sv. Josefa
 Janovice
 mariánský sloup
 Zelená budka
 kostel sv. Vavřince
 Expozice času
 sloup Ecce homo
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Marty
 kostel sv. Vavřince
 Žerotín
 fara
 kaple sv. Panny Marie
 Bradlo
 Pňovice
 kostel sv. Václava
 Rabštejn
 Těšíkovská kyselka
 Tři kameny
 Moravský Beroun
 Malá Štáhle
 kostel sv. Martina
 Mrtvý muž
 Červenka
 Tepenec
 kostel sv. Alfonse
 sousoší Kalvárie
 kostel sv. Anny
 Burgstein
 kostel sv. Michala
 Svatojánský most
 trojiční sloup
 kaple sv. Josefa
 Husův sbor
 Malý Rabštýn
 Sochův dům
 Langův dům
 kostel sv. Marka
 vodní elektrárna
 morový sloup
 radnice
 kaple sv. Jiří
 městské opevnění
 boží muka
 Švédská deska
 dvoupatrový most
Základní informace místa
ID místa: 3138
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 12.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama