Nepřístupný zámek. Původní hájovna byla v baroku či až ve 2. polovině 19. stol. přestavěna na zámek. Budovu znehodnotila socialistická adaptace. Dnes zámek využívá armáda.
Hlavní obrázek místa
pohled na hlavní průčelí zámku od východu
© D Dohňanský, 04/2014
K zámku zřejmě neexistuje žádná literatura, jedná se buďto o barokní nebo neobarokní budovu z druhé poloviny 19. století, což lze těžko posoudit vzhledem ke stavu budovy. Stavba je socialisticky adaptovaná a znehodnocená, interiéry se pravděpodobně nedochovaly. Je to bývalá hájovna, přestavěná na zámeček. (pozn. red.)
3.5. 2005
historie

Dodávám ověřené informace tak, jak jsem je při své návštěvě vojenského újezdu Libavá získal od pana J. Machaly, který se historii tohoto prostoru zabývá spoustu let. Původně zde stávala panská myslivna z roku 1882, kterou nechal v letech 1930-31 majitel okolních pozemků hrabě Wrbna přestavět na zámek. Šlo o lesní statek s cca 1100 ha pozemků. V lednu 1937 prodal hrabě Alfons Wrbna - Freudenthal zámek včetně pozemků a inventáře továrníkovi Pivnému z Loštic. Nový majitel se musel postarat i o personál a služebnictvo, nesměl zrušit zámeckou kapli. Pivný do majetku dost investoval, zejména do cest. Po vzniku Sudet bylo českému podnikateli zakázáno na pozemky a zámek vstupovat. Na zámku a lesním statku hospodařili Němci. Po osvobození byl zámek i s pozemky rodině Pivných vrácen. V květnu 1948 se v zámku sešla komise, která Pivným tento majetek vyvlastnila, a zámek převzala armáda. Ze zámku byla zřízena ubytovna…  číst dále

D Dohňanský, 11.6. 2014

otvíračka

Město Libavá se nachází ve vojenském výcvikovém prostoru, vstup pouze na povolení. Vojenský prostor je jinak otevřen pro veřejnost vždy 30. dubna. Zámek využívá armáda, pro veřejnost je přístupná pouze přízemní část s restaurací.

3.5. 2005

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Město Libavá

Místa v okolí

 Velká Střelná
 Jestřabí (Habicht)
 Velká Střelná
 Hluboký
 Bílý kámen
 kostel sv. Josefa
 rychta
 dvoupatrový most
 Daskabát
 větrný mlýn
 kamenný most
 Malý Rabštýn
 Otěhřiby
 fort II Radíkov
 vysílač Radíkov
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 sousoší Kalvárie
 kaple
 větrný mlýn
 Božka
 kostel sv. Anny
 zvonice
 kaple sv. Rocha
 Tepenec
 fojtství
 Svatý Kopeček
 ZOO Olomouc
 dům Jiřího Wolkera
 hradiště Obírka
 kaple sv. Donáta
 boží muka
 radnice
 kaplička
 Velká Bystřice
 Lazníčky
 Stará Voda
 Dolany
 kostel sv. Matouše
 Hodinová věž
 morový sloup
 Potštát
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Floriána
 Těšíkovská kyselka
 boží muka
 Tršice
 socha žáby
 Zákřov
 zvonička
 boží muka
 Drahotuše
 Veselíčko
 Betlémská kaple
 kaple sv. Bartoloměje
 kostel sv. Havla
 kaple sv. Praxedy
 kostel sv. Vavřince
 kaple Panny Marie
 kaple
 kaple sv. Floriána
 Lazníky
 kaple sv. Kunhuty
 fort IV
 fort V
 kaple Panny Marie
 Polzerova kaple
 kaplička
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Floriana
 fort II
 kostel sv. Barbory
 Puchart
 památník Osvobození
 Velký Týnec
 kaple sv. Petra
 fort Va
 obecní špitál
 zvonice
 městské opevnění
 radnice
 mariánský sloup
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Václava
 Soudkova štola
 Floriánská kašna
 kaple sv. Josefa
 synagoga
 Lipník nad Bečvou
 Zelená budka
 Velký Týnec
 socha Panny Marie
 obecní kaplička
 Husův sbor
 sloup Ecce homo
 mariánský sloup
 Šternberk
 Expozice času
 Kunzov
 železniční viadukt
 kostel sv. Urbana
 Vsisko
 kaple sv. Matouše
 fort VII
 Helfštýn
 kostel sv. Floriána
 Týn nad Bečvou
 Grygov
 Blatecký mlýn
Základní informace místa
ID místa: 3083
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.5.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama