Starobylá mešní kaple Navštívení Panny Marie r. 1956 vyhořela a nedlouho poté byla zbořena. Vyřezávaný kříž s Ukřižováním Krista z doby kolem r. 1420 byl z kaple odvezen a umístěn do hradní kaple ve Šternberku. Z areálu se zachovala pouze kamenná zeď, před kterou je kříž z r. 1900.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 10/2019
Ves Stará Libavá (dříve Stará Libava, německy Altliebe, Alt Liebe) je částí obce Norberčany ležící v okrese Olomouc. Na tzv. starém hřbitově stávala malá kaple, z níž zůstaly jen skromné zbytky. Na tzv. novém hřbitově s urnovou stěnou stávala do 60. let 20. století velká mešní kaple Navštívení Panny Marie. Z areálu se zachovala pouze kamenná zeď, před kterou je kříž z r. 1900 s pamětní deskou zhotovenou v r. 1994.
Luděk Vláčil, 31.10. 2019
historie

Ves Stará Libavá byla založena pravděpodobně někdy ve 13. stol. Ve vsi stávala velká mešní kaple Navštívení Panny Marie. O této stavbě se nezachovalo mnoho informací. Není známa doba vzniku ani její vzhled. Na Císařském povinném otisku map stabilního katastru Moravy a Slezska z roku 1834 je zachycen její půdorys. Roku 1956 byla kaple, údajně dětmi, zapálena a vyhořela. Nedlouho poté došlo k její demolici. Vyřezávaný kříž s Ukřižováním Krista z doby kolem roku 1420 byl po demolici stavby umístěn do hradní kaple ve Šternberku. Podle stáří kříže lze usuzovat také na velké stáří stavby samotné. Kaple stávala na místě nového hřbitova. Označení "nový" je však sporné, jelikož hřbitov byl u mešní kaple odedávna. Z areálu se zachovala pouze část kamenné zdi. Není zřejmé, zda se jedná o hřbitovní zeď nebo pozůstatek kaple. Pozemek, na němž kaple stála, patří římskokatolické církvi.

Luděk Vláčil - zdroj: http://znicenekostely.cz, http://www.soupispamatek.com a další, 29.10. 2019

Půdorys místa


© cuzk.cz
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Stará Libavá

Místa v okolí

 kaple
 Moravský Beroun
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 kostel sv. Anny
 větrný mlýn
 kamenný most
 Stará Voda
 Malý Rabštýn
 kostel sv. Mikuláše
 Polzerova kaple
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Kateřiny
 dvoupatrový most
 Nové Valteřice
 Halaška
 kostel sv. Jiří
 Vildštejn
 radnice
 vodní mlýn
 kamenný most
 fara
 sousoší Kalvárie
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Vavřince
 Velká Střelná
 Velká Střelná
 kostel sv. Trojice
 kostel sv. Jiří
 Tepenec
 Hluboký
 Šternek
 Medlice
 Velký Roudný
 Kerhartice
 kostel sv. Martina
 Bores
 Kružberk
 kostel sv. Martina
 Slezská Harta
 Zelená budka
 kaple sv. Jeronýma
 Šternberk
 Lafayettův dům
 Huzová
 kašna
 kostel sv. Floriána
 mariánský sloup
 kostel sv. Markéty
 Expozice času
 kostel sv. Jiljí
 sloup Ecce homo
 kostel sv. Vavřince
 kostel Panny Marie
 Jánské Koupele
 kaple sv. Floriána
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Michala
 fort II Radíkov
 vysílač Radíkov
 kostel sv. Vavřince
 Jakartovice-Deštné
 Dolany
 kostel sv. Matouše
 Hodinová věž
 morový sloup
 zvonička
 kostel sv. Kateřiny
 kaple Panny Marie
Základní informace místa
ID místa: 14498
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 31.10.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama