Starobylá mešní kaple Navštívení Panny Marie r. 1956 vyhořela a nedlouho poté byla zbořena. Vyřezávaný kříž s Ukřižováním Krista z doby kolem r. 1420 byl z kaple odvezen a umístěn do hradní kaple ve Šternberku. Z areálu se zachovala pouze kamenná zeď, před kterou je kříž z r. 1900.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 10/2019
Ves Stará Libavá (dříve Stará Libava, německy Altliebe, Alt Liebe) je částí obce Norberčany ležící v okrese Olomouc. Na tzv. starém hřbitově stávala malá kaple, z níž zůstaly jen skromné zbytky. Na tzv. novém hřbitově s urnovou stěnou stávala do 60. let 20. století velká mešní kaple Navštívení Panny Marie. Z areálu se zachovala pouze kamenná zeď, před kterou je kříž z r. 1900 s pamětní deskou zhotovenou v r. 1994.
Luděk Vláčil, 31.10. 2019
historie

Ves Stará Libavá byla založena pravděpodobně někdy ve 13. stol. Ve vsi stávala velká mešní kaple Navštívení Panny Marie. O této stavbě se nezachovalo mnoho informací. Není známa doba vzniku ani její vzhled. Na Císařském povinném otisku map stabilního katastru Moravy a Slezska z roku 1834 je zachycen její půdorys. Roku 1956 byla kaple, údajně dětmi, zapálena a vyhořela. Nedlouho poté došlo k její demolici. Vyřezávaný kříž s Ukřižováním Krista z doby kolem roku 1420 byl po demolici stavby umístěn do hradní kaple ve Šternberku. Podle stáří kříže lze usuzovat také na velké stáří stavby samotné. Kaple stávala na místě nového hřbitova. Označení "nový" je však sporné, jelikož hřbitov byl u mešní kaple odedávna. Z areálu se zachovala pouze část kamenné zdi. Není zřejmé, zda se jedná o hřbitovní zeď nebo pozůstatek kaple. Pozemek, na němž kaple stála, patří římskokatolické církvi.

Luděk Vláčil - zdroj: http://znicenekostely.cz, http://www.soupispamatek.com a další, 29.10. 2019

Půdorys místa


© cuzk.cz
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Stará Libavá

Místa v okolí

 kaple
 Moravský Beroun
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 kostel sv. Anny
 větrný mlýn
 kamenný most
 Stará Voda
 Malý Rabštýn
 kostel sv. Mikuláše
 Polzerova kaple
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Kateřiny
 dvoupatrový most
 Nové Valteřice
 kostel sv. Jiří
 Vildštejn
 radnice
 vodní mlýn
 kamenný most
 fara
 sousoší Kalvárie
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Vavřince
 Velká Střelná
 Velká Střelná
 kostel sv. Trojice
 kostel sv. Jiří
 Tepenec
 Hluboký
 Šternek
 Medlice
 Velký Roudný
 Kerhartice
 kostel sv. Martina
 Bores
 Kružberk
 kostel sv. Martina
 Slezská Harta
 Zelená budka
 kaple sv. Jeronýma
 Šternberk
 Lafayettův dům
 Huzová
 kašna
 kostel sv. Floriána
 mariánský sloup
 kostel sv. Markéty
 Expozice času
 kostel sv. Jiljí
 sloup Ecce homo
 kostel sv. Vavřince
 kostel Panny Marie
 Jánské Koupele
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Michala
 fort II Radíkov
 vysílač Radíkov
 kostel sv. Vavřince
 Jakartovice-Deštné
 Dolany
 kostel sv. Matouše
 Hodinová věž
 morový sloup
 kostel sv. Kateřiny
 kaple Panny Marie
Základní informace místa
ID místa: 14498
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 31.10.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama