Kaple byla založena rodinou Pietschovou někdy mezi lety 1834-1850. Rodina ji udržovala až do r. 1945. Východně od kaple stával hřbitov, který byl zcela zrušen v r. 2013. V té době byly vykáceny také stromy okolo kaple. V r. 2014 došlo k poškození a odstranění většiny zbývajícího zdiva.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 10/2019
Ves Stará Libavá (dříve Stará Libava, německy Altliebe, Alt Liebe) je částí obce Norberčany ležící v okrese Olomouc. Na tzv. novém hřbitově s urnovou stěnou stávala do 60. let 20. století velká mešní kaple Navštívení Panny Marie. Na tzv. starém hřbitově, který se nacházel při severovýchodním okraji vesnice u silnice na Guntramovice, stávala malá barokní kaple z níž zůstaly jen skromné zbytky zdí.
Luděk Vláčil, 31.10. 2019
historie

Ves Stará Libavá byla založena pravděpodobně někdy ve 13. stol. Poprvé je v písemných pramenech zmiňována v listině z roku 1397 pod názvem Stara Lybowa. Z názvu je patrné, že byla lokována slovanskými kolonisty. Ve vsi stávala odedávna velká mešní kaple Navštívení Panny Marie. Další kaple byla postavena východně od vesnice u silnice na Guntramovice pravděpodobně někdy mezi lety 1834-1850. Kaple je prvně zaznačena na II. vojenském mapování - Františkově z let 1836-1852. Byla zřízena rodinou Pietschovou z č. p. 16 ve Staré Libavé. Tato rodina postavila i o něco níže před rozcestím vysoký dřevěný kříž s plechovými korpusy Krista a Panny Marie Bolestné. Důvod zřízení není znám. Rodina Pietschova kapličku i okolí kříže udržovala až do roku 1945, od jara do podzimu byly vyzdobeny květinami z jejich zahrady. Po roce 1945 kaple chátrala, až se z ní stala zřícenina. Na počátku 21. století zůstávalo zachováno obvodové zdivo…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://znicenekostely.cz, http://www.soupispamatek.com, https://pamatkovykatalog.cz a další, 1.11. 2019

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Stará Libavá

Místa v okolí

 Moravský Beroun
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 kostel sv. Anny
 Stará Voda
 větrný mlýn
 kamenný most
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiljí
 Polzerova kaple
 kaple sv. Kateřiny
 Malý Rabštýn
 Nové Valteřice
 Halaška
 Vildštejn
 dvoupatrový most
 fara
 radnice
 vodní mlýn
 kamenný most
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Markéty
 sousoší Kalvárie
 Šternek
 kostel sv. Trojice
 Medlice
 Velká Střelná
 kostel sv. Vavřince
 Velká Střelná
 kostel sv. Jiří
 Velký Roudný
 Kerhartice
 kostel sv. Martina
 Kružberk
 Tepenec
 Hluboký
 Slezská Harta
 Bores
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Floriána
 kaple sv. Jeronýma
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Markéty
 Lafayettův dům
 kašna
 Zelená budka
 kostel Panny Marie
 Huzová
 Šternberk
 kostel sv. Jiljí
 mariánský sloup
 Jánské Koupele
 Expozice času
 sloup Ecce homo
 kostel sv. Michala
 kaple sv. Antonína
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Vavřince
 Jakartovice-Deštné
 fort II Radíkov
 vysílač Radíkov
 Jakartovice
 kostel sv. Kateřiny
 Dolany
 kostel sv. Matouše
 zvonička
Základní informace místa
ID místa: 14499
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.11.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama