Kaple byla založena rodinou Pietschovou někdy mezi lety 1834-1850. Rodina ji udržovala až do r. 1945. Východně od kaple stával hřbitov, který byl zcela zrušen v r. 2013. V té době byly vykáceny také stromy okolo kaple. V r. 2014 došlo k poškození a odstranění většiny zbývajícího zdiva.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 10/2019
Ves Stará Libavá (dříve Stará Libava, německy Altliebe, Alt Liebe) je částí obce Norberčany ležící v okrese Olomouc. Na tzv. novém hřbitově s urnovou stěnou stávala do 60. let 20. století velká mešní kaple Navštívení Panny Marie. Na tzv. starém hřbitově, který se nacházel při severovýchodním okraji vesnice u silnice na Guntramovice, stávala malá barokní kaple z níž zůstaly jen skromné zbytky zdí.
Luděk Vláčil, 31.10. 2019
historie

Ves Stará Libavá byla založena pravděpodobně někdy ve 13. stol. Poprvé je v písemných pramenech zmiňována v listině z roku 1397 pod názvem Stara Lybowa. Z názvu je patrné, že byla lokována slovanskými kolonisty. Ve vsi stávala odedávna velká mešní kaple Navštívení Panny Marie. Další kaple byla postavena východně od vesnice u silnice na Guntramovice pravděpodobně někdy mezi lety 1834-1850. Kaple je prvně zaznačena na II. vojenském mapování - Františkově z let 1836-1852. Byla zřízena rodinou Pietschovou z č. p. 16 ve Staré Libavé. Tato rodina postavila i o něco níže před rozcestím vysoký dřevěný kříž s plechovými korpusy Krista a Panny Marie Bolestné. Důvod zřízení není znám. Rodina Pietschova kapličku i okolí kříže udržovala až do roku 1945, od jara do podzimu byly vyzdobeny květinami z jejich zahrady. Po roce 1945 kaple chátrala, až se z ní stala zřícenina. Na počátku 21. století zůstávalo zachováno obvodové zdivo…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://znicenekostely.cz, http://www.soupispamatek.com, https://pamatkovykatalog.cz a další, 1.11. 2019

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Stará Libavá

Místa v okolí

 Moravský Beroun
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 kostel sv. Anny
 Stará Voda
 větrný mlýn
 kamenný most
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiljí
 Polzerova kaple
 kaple sv. Kateřiny
 Malý Rabštýn
 Nové Valteřice
 Vildštejn
 dvoupatrový most
 fara
 radnice
 vodní mlýn
 kamenný most
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Markéty
 sousoší Kalvárie
 kostel sv. Trojice
 Šternek
 Velká Střelná
 kostel sv. Vavřince
 Medlice
 Velká Střelná
 kostel sv. Jiří
 Velký Roudný
 Kerhartice
 kostel sv. Martina
 Kružberk
 Tepenec
 Hluboký
 Slezská Harta
 Bores
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Floriána
 kaple sv. Jeronýma
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Markéty
 Lafayettův dům
 kašna
 Zelená budka
 kostel Panny Marie
 Huzová
 Šternberk
 kostel sv. Jiljí
 mariánský sloup
 Jánské Koupele
 Expozice času
 sloup Ecce homo
 kostel sv. Michala
 kaple sv. Antonína
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Vavřince
 Jakartovice-Deštné
 fort II Radíkov
 vysílač Radíkov
 Jakartovice
 kostel sv. Kateřiny
 Dolany
 kostel sv. Matouše
 zvonička
Základní informace místa
ID místa: 14499
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.11.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama