Kapli nechal postavit v letech 1751–1752 Johann Poltzer. Interiér vymaloval Ignác Oderlický. Po odsunu německého obyvatelstva začala kaple chátrat. V r. 2002 byla vyčištěna studenty Arcibiskupského gymnázia z pražských Vinohrad. O rekonstrukci se v r. 2006 zasloužil Ing. Vladimír Novotný.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 10/2019
Malá severomoravská ves Trhavice (dříve Vytrhlice, německy Reisendorf) je částí obce Norberčany, která leží v okrese Olomouc. Jedinou pamětihodností vesničky se sotva 30 obyvateli je kaple Narození Panny Marie z 18. stol., obklopená malým hřbitovem s márnicí.
Luděk Vláčil, 5.12. 2019
historie

První písemná zpráva o vsi Trhavice (Reisendorf), je v urbáři panství Libavá z roku 1581. Osudy vsi byly společné se sousedními Norberčany a sdílely s nimi i duchovní správu. Kapli nechal postavit na své náklady v letech 1751–1752 místní sedlák Johann Poltzer. Stavba byla olomouckým biskupem povolena až poté, co se všichni místní obyvatelé písemně zavázali, že ji budou udržovat s tím, že tato povinnost bude přecházet i na další generace. Kaple byla vysvěcena 2. srpna 1752 olomouckým světícím biskupem Janem Karlem hrabětem Schärfenbergem. Téhož roku byla vymalována uničovským malířem Ignácem Oderlickým. Klenbu vyzdobil Korunováním Panny Marie, provázeným dvěma páry andělů. Nad kůrem pak namaloval pět andělů s hudebními nástroji, v jejichž středu je vyobrazen anděl s tympány. Okolo kaple postupně vznikl malý hřbitov, který byl později oplocen a postavena malá márnice. Součástí areálu byl i vzácný mariánský kříž…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: informační cedule, https://neviditelnypes.lidovky.cz a další, 5.12. 2019

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Trhavice

Místa v okolí

 kamenný most
 větrný mlýn
 kaple
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 Stará Voda
 kostel sv. Anny
 Malý Rabštýn
 kostel sv. Mikuláše
 Polzerova kaple
 dvoupatrový most
 Moravský Beroun
 Velká Střelná
 Velká Střelná
 vodní mlýn
 kamenný most
 sousoší Kalvárie
 kostel sv. Jiljí
 fara
 radnice
 Halaška
 kaple sv. Kateřiny
 Vildštejn
 Hluboký
 Bores
 Nové Valteřice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 Tepenec
 kostel sv. Trojice
 Jestřabí (Habicht)
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Markéty
 Kružberk
 Kerhartice
 kostel sv. Markéty
 Šternek
 Medlice
 kostel sv. Martina
 Zelená budka
 Davidův mlýn
 rychta
 kostel sv. Vavřince
 fort II Radíkov
 kostel sv. Jiří
 vysílač Radíkov
 kaple
 Hodinová věž
 morový sloup
 kostel sv. Floriána
 Spálov
 Potštát
 větrný mlýn
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Floriána
 Jánské Koupele
 kaple sv. Jeronýma
 kostel Panny Marie
 Dolany
 kostel sv. Matouše
 Svatý Kopeček
 ZOO Olomouc
 Lafayettův dům
 fojtství
 kašna
 dům Jiřího Wolkera
 zvonička
 kaplička
 kaple sv. Donáta
 Partutovice
 Puchart
Základní informace místa
ID místa: 14488
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 5.12.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama