Kapli nechal postavit v letech 1751–1752 Johann Poltzer. Interiér vymaloval Ignác Oderlický. Po odsunu německého obyvatelstva začala kaple chátrat. V r. 2002 byla vyčištěna studenty Arcibiskupského gymnázia z pražských Vinohrad. O rekonstrukci se v r. 2006 zasloužil Ing. Vladimír Novotný.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 10/2019
Malá severomoravská ves Trhavice (dříve Vytrhlice, německy Reisendorf) je částí obce Norberčany, která leží v okrese Olomouc. Jedinou pamětihodností vesničky se sotva 30 obyvateli je kaple Narození Panny Marie z 18. stol., obklopená malým hřbitovem s márnicí.
Luděk Vláčil, 5.12. 2019
historie

První písemná zpráva o vsi Trhavice (Reisendorf), je v urbáři panství Libavá z roku 1581. Osudy vsi byly společné se sousedními Norberčany a sdílely s nimi i duchovní správu. Kapli nechal postavit na své náklady v letech 1751–1752 místní sedlák Johann Poltzer. Stavba byla olomouckým biskupem povolena až poté, co se všichni místní obyvatelé písemně zavázali, že ji budou udržovat s tím, že tato povinnost bude přecházet i na další generace. Kaple byla vysvěcena 2. srpna 1752 olomouckým světícím biskupem Janem Karlem hrabětem Schärfenbergem. Téhož roku byla vymalována uničovským malířem Ignácem Oderlickým. Klenbu vyzdobil Korunováním Panny Marie, provázeným dvěma páry andělů. Nad kůrem pak namaloval pět andělů s hudebními nástroji, v jejichž středu je vyobrazen anděl s tympány. Okolo kaple postupně vznikl malý hřbitov, který byl později oplocen a postavena malá márnice. Součástí areálu byl i vzácný mariánský kříž…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: informační cedule, https://neviditelnypes.lidovky.cz a další, 5.12. 2019

Komentáře

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Trhavice

Místa v okolí

 kamenný most
 větrný mlýn
 kaple
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 Stará Voda
 kostel sv. Anny
 Malý Rabštýn
 kostel sv. Mikuláše
 Polzerova kaple
 dvoupatrový most
 Moravský Beroun
 Velká Střelná
 Velká Střelná
 vodní mlýn
 kamenný most
 sousoší Kalvárie
 kostel sv. Jiljí
 fara
 Halaška
 radnice
 kaple sv. Kateřiny
 Vildštejn
 Hluboký
 Bores
 Nové Valteřice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 Tepenec
 kostel sv. Trojice
 Jestřabí (Habicht)
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Markéty
 Kružberk
 Kerhartice
 kostel sv. Markéty
 Šternek
 Medlice
 kostel sv. Martina
 Zelená budka
 Davidův mlýn
 rychta
 kostel sv. Vavřince
 fort II Radíkov
 kostel sv. Jiří
 vysílač Radíkov
 kaple
 Hodinová věž
 morový sloup
 kostel sv. Floriána
 Spálov
 Potštát
 větrný mlýn
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Floriána
 Jánské Koupele
 kaple sv. Jeronýma
 kostel Panny Marie
 Dolany
 kostel sv. Matouše
 Svatý Kopeček
 ZOO Olomouc
 Lafayettův dům
 fojtství
 kašna
 zvonička
 dům Jiřího Wolkera
 kaple sv.Anny
 kaple sv. Donáta
 Partutovice
 Puchart
Základní informace místa
ID místa: 14488
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 5.12.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama