Kapli nechal postavit v letech 1751–1752 Johann Poltzer. Interiér vymaloval Ignác Oderlický. Po odsunu německého obyvatelstva začala kaple chátrat. V r. 2002 byla vyčištěna studenty Arcibiskupského gymnázia z pražských Vinohrad. O rekonstrukci se v r. 2006 zasloužil Ing. Vladimír Novotný.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 10/2019
Malá severomoravská ves Trhavice (dříve Vytrhlice, německy Reisendorf) je částí obce Norberčany, která leží v okrese Olomouc. Jedinou pamětihodností vesničky se sotva 30 obyvateli je kaple Narození Panny Marie z 18. stol., obklopená malým hřbitovem s márnicí.
Luděk Vláčil, 5.12. 2019
historie

První písemná zpráva o vsi Trhavice (Reisendorf), je v urbáři panství Libavá z roku 1581. Osudy vsi byly společné se sousedními Norberčany a sdílely s nimi i duchovní správu. Kapli nechal postavit na své náklady v letech 1751–1752 místní sedlák Johann Poltzer. Stavba byla olomouckým biskupem povolena až poté, co se všichni místní obyvatelé písemně zavázali, že ji budou udržovat s tím, že tato povinnost bude přecházet i na další generace. Kaple byla vysvěcena 2. srpna 1752 olomouckým světícím biskupem Janem Karlem hrabětem Schärfenbergem. Téhož roku byla vymalována uničovským malířem Ignácem Oderlickým. Klenbu vyzdobil Korunováním Panny Marie, provázeným dvěma páry andělů. Nad kůrem pak namaloval pět andělů s hudebními nástroji, v jejichž středu je vyobrazen anděl s tympány. Okolo kaple postupně vznikl malý hřbitov, který byl později oplocen a postavena malá márnice. Součástí areálu byl i vzácný mariánský kříž…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: informační cedule, https://neviditelnypes.lidovky.cz a další, 5.12. 2019

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Trhavice

Místa v okolí

 kamenný most
 větrný mlýn
 kaple
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 Stará Voda
 kostel sv. Anny
 Malý Rabštýn
 kostel sv. Mikuláše
 Polzerova kaple
 dvoupatrový most
 Moravský Beroun
 Velká Střelná
 Velká Střelná
 vodní mlýn
 kamenný most
 sousoší Kalvárie
 kostel sv. Jiljí
 fara
 radnice
 kaple sv. Kateřiny
 Vildštejn
 Hluboký
 Bores
 Nové Valteřice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 Tepenec
 kostel sv. Trojice
 Jestřabí (Habicht)
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Markéty
 Kružberk
 Kerhartice
 kostel sv. Markéty
 Šternek
 Medlice
 kostel sv. Martina
 Zelená budka
 rychta
 kostel sv. Vavřince
 fort II Radíkov
 kostel sv. Jiří
 vysílač Radíkov
 kaple
 Hodinová věž
 morový sloup
 kostel sv. Floriána
 Spálov
 Potštát
 větrný mlýn
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Jánské Koupele
 kaple sv. Jeronýma
 kostel Panny Marie
 Dolany
 kostel sv. Matouše
 Svatý Kopeček
 ZOO Olomouc
 Lafayettův dům
 fojtství
 kašna
 dům Jiřího Wolkera
 kaplička
 kaple sv. Donáta
 Partutovice
 Puchart
Základní informace místa
ID místa: 14488
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 5.12.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama