Kostel byl postaven v l. 1662-1666 na místě původního farního kostela z r. 1528. R. 1817 vyhořel a oprava trvala do r. 1837. R. 1949 byl kostel zabaven církvi a stal se součástí vojenského výcvikového prostoru. R. 2001 byl v havarijním stavu, v l. 2002-2005 byl díky úsilí místních občanů opraven.
Hlavní obrázek místa
© de ardoise 05/2005

Historie kostela Povýšení sv. Kříže v Libavé

Farní kostel v Libavé se poprvé zmiňuje i s farou r. 1528. Původní kostel byl jako velmi zchátralý zbourán a na jeho místě byl v l. 1662-1666 postaven kostel nový. Později byl stavebně upravován. R. 1817 část města vč. kostela a fary vyhořela, kostel byl silně poškozen. Opravy po požáru trvaly až do r. 1837. Interiér kostela byl bohatý na řezbářské práce a dominovaly mu mohutné varhany. Původně měl kostel 5 zvonů, nejstarší byl z r. 1505, největší z r. 1936. R. 1949 byl kostel církvi zabaven a přešel do majetku armády. V celé oblasti byl zřízen Vojenský výcvikový prostor Libavá, kostel se nacházel v areálu kasáren a sloužil jako skladiště. R. 2001 byl kostel již v havarijním stavu, na což reagovali místní občané peticí, zaslanou ministerstvu obrany. Armáda navrhovala zbourat loď kostela a ponechat pouze věž, což občané odmítli. R. 2002 byly uvolněny finanční prostředky na opravu střechy lodi a nejnutnější opravu kostela, s pracemi se začalo ještě r. 2002. R. 2004 byl kostel předán ze správy vojenské posádky do správy Újezdního úřadu. R. 2005 byl kostel otevřen pro veřejnost, poprvé od doby kdy byl zřízen vojenský prostor. Podle návrhu z r. 2011 má být kostel i s městečkem vypuštěn z vojenského výcvikového prostoru.
čerpáno z: http://www.kostely.tnet.cz, 16.11. 2011
otvíračka

Město Libavá se nachází ve vojenském výcvikovém prostoru, vstup pouze na povolení. Vojenský prostor je jinak otevřen pro veřejnost vždy 30. dubna. Kostel není přístupný, chystá se rekonstrukce.

3.5. 2005

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Město Libavá

Místa v okolí

 větrný mlýn
 kamenný most
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 Stará Voda
 Malý Rabštýn
 Velká Střelná
 kostel sv. Anny
 dvoupatrový most
 Velká Střelná
 kaple
 Polzerova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Bores
 Hluboký
 sousoší Kalvárie
 Jestřabí (Habicht)
 Moravský Beroun
 Těšíkovská kyselka
 radnice
 vodní mlýn
 kamenný most
 fara
 Tepenec
 Vildštejn
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Josefa
 kaple
 Bílý kámen
 rychta
 větrný mlýn
 Hodinová věž
 kostel sv. Martina
 morový sloup
 Potštát
 kostel sv. Trojice
 kostel sv. Vavřince
 fort II Radíkov
 vysílač Radíkov
 kostel sv. Jiří
 Spálov
 Nové Valteřice
 kostel sv. Markéty
 Klokočov
 Kružberk
 Dolany
 Svatý Kopeček
 ZOO Olomouc
 fojtství
 kostel sv. Matouše
 dům Jiřího Wolkera
 Kerhartice
 kostel sv. Martina
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kaplička
 Puchart
 Partutovice
 kaple sv. Donáta
 kostel sv. Floriána
 Božka
 Soudkova štola
 zvonice
 kaple sv. Rocha
 boží muka
 Velká Bystřice
 radnice
 Jánské Koupele
 Lom Olšovec
 boží muka
 Kunzov
 kaple sv. Jeronýma
 kaple sv. Bartoloměje
 zvonice
 fort V
Základní informace místa
ID místa: 3082
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 12.5.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama