Velká Střelná

Střelná, Altes Haus, Dolní tvrz
Tvrz Altes Haus vznikla ve 13. století jako ochrana vesnice a kláštera. Zanikla před r. 1552, kdy byla nahrazena druhou tvrzí. Místo leží ve vojenském újezdu Libavá.
Hlavní obrázek místa
pohled na jádro tvrze od jihovýchodu
© , 04/2014 Dohňanský D.
Vesnice Velká Střelná vznikla na popud kláštera Hradisko u Olomouce počátkem 13. století. Lokátorem byl opat Hermann. Součástí Střelné, která dostala jméno po zdejším lese byl i klášter s kostelem sv. Trojice. K ochraně byla vybudována zdejší tvrz, která bývala nazývána Dolní či "Altes Haus". Pravděpodobně vznikla na základě listiny z r. 1284 vydané králem Václavem II., kdy bylo umožněno Střelnou a některá další klášterní městečka opevnit příkopy a hradbami. Zdejší tvrz tak sloužila církevním manům. V obci však časem vznikla po jejím zániku tvrz druhá, nazývaná Nová. O ní je písemný záznam z r. 1552, což alespoň nepatrně datuje zánik původního sídla. Z nové tvrze nakonec vznikl menší zámeček. Velká Střelná je dnes téměř nepřístupná, neboť leží ve vojenském prostoru Libavá. Samotná obec zanikla po r. 1945, je pobořená a bývá zpřístupněna pouze 1. května při pořádání vzpomínkové turistické akce.
Ivo Rozehnal - zdroj Hrady, zámky a tvrze střední Morava / J.Heider a V.Tkáč 2014, 11.8. 2015
Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Město Libavá

Místa v okolí

 Velká Střelná
 Bores
 Jestřabí (Habicht)
 kamenný most
 větrný mlýn
 Hluboký
 dvoupatrový most
 kostel sv. Josefa
 Bílý kámen
 Malý Rabštýn
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 Stará Voda
 rychta
 kaple
 větrný mlýn
 kostel sv. Anny
 sousoší Kalvárie
 Daskabát
 Hodinová věž
 morový sloup
 Potštát
 fort II Radíkov
 vysílač Radíkov
 Otěhřiby
 hradiště Obírka
 Tepenec
 Polzerova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kaple
 Těšíkovská kyselka
 Božka
 fojtství
 zvonice
 kaple sv. Rocha
 Svatý Kopeček
 ZOO Olomouc
 dům Jiřího Wolkera
 kostel sv. Martina
 Drahotuše
 kaple sv. Donáta
 kostel sv. Havla
 boží muka
 Lazníčky
 kaplička
 kostel sv. Vavřince
 Dolany
 kostel sv. Matouše
 Velká Bystřice
 radnice
 Puchart
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Vavřince
 Soudkova štola
 zvonička
 Partutovice
 Zákřov
 boží muka
 Moravský Beroun
 Tršice
 socha žáby
 boží muka
 Spálov
 Kunzov
 kaple sv. Bartoloměje
 Betlémská kaple
 vodní mlýn
 kamenný most
 kaple sv. Praxedy
 radnice
 fara
 Lom Olšovec
 Zelená budka
 kaple Panny Marie
 fort IV
 železniční viadukt
 fort V
 kaple sv. Floriana
 zvonice
 památník Osvobození
 Velký Týnec
 fort Va
 kostel sv. Trojice
 Velký Týnec
 Husův sbor
 kostel sv. Markéty
 kaple sv. Matouše
 Vsisko
 Rybáře
 Grygov
Základní informace místa
ID místa: 11760
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 12.8.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama