Na zámek byla v 16. stol. Kalenici z Kalenic přestavěna starší tvrz. V roce 1711 se stal majetkem Schwarzenbergů, kteří jej v roce 1719 nechali barokně upravit. Od 19.12.1994 je zapsán v ochranném pásmu národního památkového úřadu.
Hlavní obrázek místa
Zámek v Chřešťovicích
© Jiří Cukr 05/2003

Graficke pismenko Ves Chřešťovice, nyní část obce Albrechtice nad Vltavou, stojí zhruba 11 kilometrů východně od Písku nedaleko řeky Vltavy, která je již v těchto místech vzduta Orlickou přehradou. Převážně dvoupatrový zámek je výrazná budova při jejím jižním okraji.
Jiří Cukr, 25.7. 2004

  historie

  Na místě zámku stávala původně tvrz, která se poprvé připomíná k r. 1529. Zprávy o vsi máme samozřejmě ještě ze starší doby. Od poloviny 16. století patřila Kalenicům z Kalenic. Zda přestavba na renesanční zámek proběhla právě za jejich pobytu tady, nebo k ní došlo až později, zatím nemůžeme přesně říci. Celé 17. století se majitelé hodně střídali, až Chřešťovice koupil v r. 1695 Zikmund Ludvík Trauttmannsdorf, jenž je spojil s Protivínem. Od r.

  Jiří Cukr, 25.7. 2004
  Od r. 2005 vlastní zámek Dr. Karl Häsler, který jej postupně rekonstruuje. V r. 2017 je zámek nabízen k prodeji. Památkový objekt je sice před generální rekonstrukcí, ale byly již provedeny některé nezbytnén zásahy. Je zpracován stavebně-historický průzkum a podrobné digitální zaměření, existuje též architektonická studie na využití zámku a na ni navazující projekt pro stavební povolení.
  Hrady,zámky a tvrze,které přežily r.2000,Jihočeský kraj,R.Pourová,nakl.Herbia,2006, info@oblibenereality.cz Jaroslav Špiroch, 17.7. 2014

  popis

  Jedná se o rozlehlý trojkřídlý barokní zámek. Jeho nejstarší částí je východní část hlavního traktu dvoupatrového severního křídla (trojprostorový palác patrně pozdně gotické tvrze z 2. pol. 15. stol. v bočních dílech přízemí, 150-160 cm silné zdi, valené klenby). Ostatní křídla jsou jednopatrová. V jejich venkovních zdech lze předpokládat relikty původní hradby s hranolovými, dovnitř otevřenými baštami. V severním a východním křídle jsou

  Jaroslav Špiroch, 17.7. 2014


  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Teplice jsou kolébkou lázeňství díky jedné krásné ženě s podnikavým duchem

  Cestování

  Když se řekne název města „Teplice“, mnohým z nás se vybaví známé lázně na severu Čech. A právě tyto lázně jsou přesně tím místem, o němž bude naše dnešní povídání.

  Záhada bratrského oltáře, tajných mší evangelické církve a anděl smrti

  Cestování

  V kraji nad Českou Kamenicí v krásném prostředí pískovcových skal a čedičových sopouchů můžete objevit tajemné místo Bratrských oltářů a po cestě se rozhlédnout ze tří skalních vyhlídek a potkáte zvláštní betonový monolit uprostřed louky.

  Podzimní procházka půvabnými pražskými parky

  Zajímavosti

  Letošní podzim nezačal zrovna šťastně a aktuální situace nepřeje výletům do míst s vysokou koncentrací lidí. Kam ale v Praze jít a zároveň se vyhnout všudypřítomným turistům? Co říkáte na virtuální procházku pražskými parky, sady a zahradami? Pokud vás mé povídání zaujme a rozhodnete se do těch míst vypravit, máte naději se davům lidí vyhnout.

  Státní hrad a zámek Velhartice - místo, jež miloval nejen král Karel s přítelem Buškem, ale i slavný Jan Werich

  Hrady a zámky

  Ve 14. století patřily Velhartice mezi naše největší a taky nejvlivnější hrady. Jako téměř každý hrad, se i tento nachází na kopci a již přes 700 let z něj shlíží na stejnojmenné město nacházející se pod ním. Toto městečko má běžně pouze 850 obyvatel, ale v sezónu se mění na turisticky velmi vyhledávané místo. A není divu. Návštěvníci, přijíždějící do těchto končin, již z dálky mohou pozorovat pohádkovou scenérii chaloupek a hradu vykukujícího z hlubokých šumavských lesů.

  Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Chřešťovice