chata Ovčárna

vojenská zotavovna pod Pradědem
Pod horou Pradědem leží výchozí bod turistů a lyžařů – Ovčárna. Jedná se o komplex několika budov se stanovištěm Horské služby. Historie sahá do roku 1863.
Hlavní obrázek místa
Ovčárna - vpravo voj.zotavovna s restaurací, v pozadí budova Horské služby
© Ivo Rozehnal, 9/2009
Lokalita Ovčárna leží jižně pod vrcholem Pradědu a severně pod Petrovými kameny. Je vyhledávaným centrem Jeseníků zvláště v zimní sezoně, a to díky vynikajícím lyžařským podmínkám. V létě odtud vyráží převážně pěší turisté, kterým slouží několik značených tras. Samotná Ovčárna je komplex několika budov určených pro služby rekreantům.
Ivo Rozehnal , 1.10. 2009
historie

Pod Petrovými kameny se nachází výchozí bod turistů, místo zvané Ovčárna. Jedná se o komplex několika budov, které mají základ v bývalé salaši z roku 1863. Tehdy zde stávala ovčárna. Ta dodávala do lázní Karlova Studánka syrovátku. V nepříznivých letech salašník posklytoval nocleh a občerstvení místním turistům. V roce 1910 zde došlo k tragédii, když požár před Vánocemi zničil celou chatu. Tehdy uhořel i její nájemce. Naštěstí se s obnovou začalo záhy a díky výstavbě silnice z dalšího turistického místa zvaného Hvězda (dnes záchytné parkoviště) byla znovu postavena chata Ovčárna. Iniciátorem obnovy byl Řád německých rytířů. V budově byla restaurace, pokoje a noclehárna. Protože na vrcholu Pradědu vyrostla rozhledna, časem se chata rozšířila. V roce 1929 byla Ovčárna největším hotelem v Jeseníkách. Samotná chata nakonec v padesátých letech připadla státu a majitelem se stala čs. armáda. Té slouží…  číst dále

Ivo Rozehnal - zdroj www.ovcarna.cz a jeseniky.jex.cz, 1.10. 2009

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Malá Morávka

Místa v okolí

 Petrovy kameny
 chata Barborka
 hraniční sloup
 Praděd
 Františkova myslivna
 chata Švýcárna
 kaple sv. Hedviky
 kaple sv. Huberta
 Hubertov
 vodopád
 Maxmiliánův pramen
 hudební pavilon
 Jelení studánka
 Alfrédova chata
 Zelené kameny
 Ztracené kameny
 kaple sv. Josefa
 Malá Morávka
 Červenohorské sedlo
 Pustý zámek
 Fürstenwalde
 Rabenštejn
 lípa Hadí královna
 hrobka rodiny Kleinů
 Loučná nad Desnou
 kašna
 evangelická zvonice
 Moravická kyselka
 barokní most
 Vrbno pod Pradědem
 kostel sv. Barbory
 Quinburk
 kostel sv. Vavřince
 Mnichov
 Sobotín
 Vozka
 Maršíkov
 Malá Štáhle
 Freudenštejn
 Janovice
 Spitzerova vila
 Adolfovice
 Drakov
 Rabštejn
 vysoká pec Drakov
 Kalvárie
 ruční papírna
 kosárna
 Koberštejn
 Velké Losiny
 Mrtvý muž
 Heřmanovice
 Burgstein
 kostel Tří králů
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Michala
 Frankštát
Kontaktní informace
Vojenská zotavovna Ovčárna
Malá Morávka 263, 793 24 Karlova Studánka
Tel: 554 779 007
Základní informace místa
ID místa: 8378
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.10.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama