chata Ovčárna

vojenská zotavovna pod Pradědem
Pod horou Pradědem leží výchozí bod turistů a lyžařů – Ovčárna. Jedná se o komplex několika budov se stanovištěm Horské služby. Historie sahá do roku 1863.
Hlavní obrázek místa
Ovčárna - vpravo voj.zotavovna s restaurací, v pozadí budova Horské služby
© Ivo Rozehnal, 9/2009
Lokalita Ovčárna leží jižně pod vrcholem Pradědu a severně pod Petrovými kameny. Je vyhledávaným centrem Jeseníků zvláště v zimní sezoně, a to díky vynikajícím lyžařským podmínkám. V létě odtud vyráží převážně pěší turisté, kterým slouží několik značených tras. Samotná Ovčárna je komplex několika budov určených pro služby rekreantům.
Ivo Rozehnal , 1.10. 2009
historie

Pod Petrovými kameny se nachází výchozí bod turistů, místo zvané Ovčárna. Jedná se o komplex několika budov, které mají základ v bývalé salaši z roku 1863. Tehdy zde stávala ovčárna. Ta dodávala do lázní Karlova Studánka syrovátku. V nepříznivých letech salašník posklytoval nocleh a občerstvení místním turistům. V roce 1910 zde došlo k tragédii, když požár před Vánocemi zničil celou chatu. Tehdy uhořel i její nájemce. Naštěstí se s obnovou začalo záhy a díky výstavbě silnice z dalšího turistického místa zvaného Hvězda (dnes záchytné parkoviště) byla znovu postavena chata Ovčárna. Iniciátorem obnovy byl Řád německých rytířů. V budově byla restaurace, pokoje a noclehárna. Protože na vrcholu Pradědu vyrostla rozhledna, časem se chata rozšířila. V roce 1929 byla Ovčárna největším hotelem v Jeseníkách. Samotná chata nakonec v padesátých letech připadla státu a majitelem se stala čs. armáda. Té slouží…  číst dále

Ivo Rozehnal - zdroj www.ovcarna.cz a jeseniky.jex.cz, 1.10. 2009

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Malá Morávka

Místa v okolí

 Petrovy kameny
 chata Barborka
 hraniční sloup
 Praděd
 Františkova myslivna
 chata Švýcárna
 kaple sv. Hedviky
 kaple sv. Huberta
 Hubertov
 vodopád
 Maxmiliánův pramen
 hudební pavilon
 Jelení studánka
 Vysoký vodopád
 Alfrédova chata
 Zelené kameny
 Ztracené kameny
 kaple sv. Josefa
 Malá Morávka
 Nová Ves
 Červenohorské sedlo
 Fürstenwalde
 Pustý zámek
 Rabenštejn
 lípa Hadí královna
 hrobka rodiny Kleinů
 Loučná nad Desnou
 kašna
 evangelická zvonice
 kaple sv. Antonína
 Moravická kyselka
 barokní most
 Vrbno pod Pradědem
 kostel sv. Barbory
 Quinburk
 Mnichov
 kostel sv. Vavřince
 Sobotín
 Maršíkov
 Vozka
 Malá Štáhle
 Freudenštejn
 Janovice
 Spitzerova vila
 Adolfovice
 Drakov
 vysoká pec Drakov
 Rabštejn
 Kalvárie
 ruční papírna
 kosárna
 Koberštejn
 Velké Losiny
 Mrtvý muž
 Heřmanovice
 Burgstein
 kostel Zjevení Páně
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Michala
 Frankštát
Kontaktní informace
Vojenská zotavovna Ovčárna
Malá Morávka 263, 793 24 Karlova Studánka
Tel: 554 779 007
Základní informace místa
ID místa: 8378
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.10.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama