Sobota, 16. leden 2021. Svátek slaví Ctirad, zítra Drahoslav
V 16. století zde vladyka Matyáš z Hartunkova vybudoval tvrz, o jejíž podobě mnoho nevíme. Kolem roku 1700 byla renesanční tvrz přestavěna v na čtyřkřídlý barokní zámek. V 18. st. přestavěn v empírovém slohu. Od roku 1945 je zámek majetkem státu.
Hlavní obrázek místa
Čechy pod Kosířem - zámek
© Ivo Rozehnal, 04/2010

Zámek spolu se zámeckým parkem leží na okraji Přírodního parku Velký Kosíř asi 12 km na SZ od Prostějova. Areál je dobře dostupný autobusem z Prostějova, ale nenáročnost terénu přímo svádí k pěším tůrám. Pěkná trasa je například z vlakové zastávky Lutotín, po polní cestě směrem na Stařechovice. Odtud vede žlutá značka až k vlastnímu zámku. Místní tuto cestu nazývají Hraběnka, proto, že dříve sloužila jako přístupová cesta k zámku. Velmi pěkná je také trasa z vlakové zastávky Zdětín (zde se nacházejí nepatrné zbytky hradiště) - lidově zvané Bělák, podle mlýna(Běleckého) zde stojícího. Ze Zdětína dále na Hluchov a kolem chráněného území Brus do Čech pod Kosířem. V blízkém okolí je možno navšívit zámek v Náměšti na Hané. Dále pak zámky v Laškově, Krakovci a Přemyslovicích(zde stojí i větrný mlýn) tyto však nemají ...
28.5. 2002

  turistické

  Dne 2. 4. 2016 byl zámek Čechy pod Kosířem zpřístupněn veřejnosti. Byly zpřístupněny interiéry jižního křídla zámku, které byly zařízeny ve stylu doby Františka Josefa II. Silva Tarouccy z přelomu 19. a 20. století a vyzdobeného díly Josefa Mánesa. Další komentované prohlídky zahrnují návštěvu unikátního zámeckého parku (skleník, pavilon, Červená věž, jeskyně, hřbitov, rybníky) či výstavu Filmová

  Ivo Rozehnal, 8.5. 2016

  historie

  Zámecký areál v Čechách pod Kosířem leží na úpatí kopce Velký Kosíř, v kraji neodmyslitelně spojeném s jménem českého malíře Josefa Mánesa. Původní název obce do r.1925 byl Čechy na Hané. První zmínky o ní pod Kosířem pocházejí z počátku 12. století. Ve 14. století pravděpodobně na místě dněšního zámku stála vodní tvrz obklopená dvěma rybníky. V průběhu 15. století tvrz značně

  Okresní úřad Prostějov (Nemovité památky v okrese Prostějov), pravděpodobně pan Ing.Šťastný, 28.5. 2002
  Zámecký park byl obnoven po r. 1987 podle návrhů Jaroslava Šubra. Původní zahrada vznikla mezi dvěma rybníky již za kněžny Terezie z Liechtensteina počátkem 18. stol. Barokně park zformoval hrabě František Štěpán Silva Taroucca v 70. letech 18. stol. a později ve 30. letech 19. stol. jej velkoryse upravil hrabě František Josef I. Silva Taroucca.
  L.P.(Kolektiv autorů, Zahrady a parky v Čechách na Moravě a ve Slezsku, Libri, 2004), 6.9. 2006
  Ve 14.stol. v Čechách na Hané stávala vodní tvrz, o které je zmínka r.1359. Poloha byla jihozápadním směrem od dnešního zámku. Dochoval se jen pomístní název Na hrádkách. Počátkem 16.stol.už tato stavba byla zchátralá a rozebrána.
  IvoR - z archívu reg.tisku, 31.5. 2007

  pověsti

  Říká se, že na vrbě, která stojí u zámeckého rybníka, sedává vodník.
  28.5. 2002
  O lokaji Matesovi
  Na zámku v Čechách na Hané, mívali jednou hloupého hraběte. Protože byl nanictrdlo, dali mu ke službě lokaje Matese. Ten se o něj staral jako o batole. Jednou měl hrabě hlad a poručil si pečenou husu. Mates měl však strašný hlad, a tak než pečínku donesl, snědl jedno stehno. Hrabě se tuze divil, že ji jedna noha chyběla. Po obědě jeli kočárem na projížďku. Hrabě u rybníka nechal zastavit kočár a div mu oči

  Ivo Rozehnal - z knihy Z hradů, zámků a tvrzí 1971- H.Lisická, 31.5. 2007


  Vložit do oblíbených
  Olomoucký kraj,  Prostějov  (PT), Čechy pod Kosířem

  Místa v okolí

  Kontaktní informace
  ZÁMEK ČECHY POD KOSÍŘEM
  Mánesova 1
  798 58 Čechy pod Kosířem
  Tel: 722 928 494
  URL: http://www.zamekcechy.cz/
  E-mail: kastelancpk@seznam.cz
  Základní informace místa
  ID místa: 1021
  Typ místa: zámek
  Podkategorie: tvrz přestavěná na zámek
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno v návštěvních hodinách
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=1021
  Uveřejněno: 2.11.2001
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

  Hrady a zámky

  Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

  reklama