V 16. století zde vladyka Matyáš z Hartunkova vybudoval tvrz, o jejíž podobě mnoho nevíme. Kolem roku 1700 byla renesanční tvrz přestavěna v na čtyřkřídlý barokní zámek. V 18. st. přestavěn v empírovém slohu. Od roku 1945 je zámek majetkem státu.
Hlavní obrázek místa
Čechy pod Kosířem - zámek
© Ivo Rozehnal, 04/2010

Graficke pismenko Zámek spolu se zámeckým parkem leží na okraji Přírodního parku Velký Kosíř asi 12 km na SZ od Prostějova. Areál je dobře dostupný autobusem z Prostějova, ale nenáročnost terénu přímo svádí k pěším tůrám. Pěkná trasa je například z vlakové zastávky Lutotín, po polní cestě směrem na Stařechovice. Odtud vede žlutá značka až k vlastnímu zámku. Místní tuto cestu nazývají Hraběnka, proto, že dříve sloužila jako přístupová cesta k zámku. Velmi pěkná je také trasa z vlakové zastávky Zdětín (zde se nacházejí nepatrné zbytky hradiště) - lidově zvané Bělák, podle mlýna(Běleckého) zde stojícího. Ze Zdětína dále na Hluchov a kolem chráněného území Brus do Čech pod ...
28.5. 2002

  turistické

  Dne 2. 4. 2016 byl zámek Čechy pod Kosířem zpřístupněn veřejnosti. Byly zpřístupněny interiéry jižního křídla zámku, které byly zařízeny ve stylu doby Františka Josefa II. Silva Tarouccy z přelomu 19. a 20. století a vyzdobeného díly Josefa Mánesa. Další komentované prohlídky zahrnují návštěvu unikátního zámeckého parku (skleník, pavilon, Červená věž, jeskyně, hřbitov, rybníky) či výstavu Filmová expozice Jana a Zdeňka Svěrákových. Součástí

  Ivo Rozehnal, 8.5. 2016

  historie

  Zámecký areál v Čechách pod Kosířem leží na úpatí kopce Velký Kosíř, v kraji neodmyslitelně spojeném s jménem českého malíře Josefa Mánesa. Původní název obce do r.1925 byl Čechy na Hané. První zmínky o ní pod Kosířem pocházejí z počátku 12. století. Ve 14. století pravděpodobně na místě dněšního zámku stála vodní tvrz obklopená dvěma rybníky. V průběhu 15. století tvrz značně zpustla. Až do počátku 18. století se často měnili majitelé

  Okresní úřad Prostějov (Nemovité památky v okrese Prostějov), pravděpodobně pan Ing.Šťastný, 28.5. 2002
  Zámecký park byl obnoven po r. 1987 podle návrhů Jaroslava Šubra. Původní zahrada vznikla mezi dvěma rybníky již za kněžny Terezie z Liechtensteina počátkem 18. stol. Barokně park zformoval hrabě František Štěpán Silva Taroucca v 70. letech 18. stol. a později ve 30. letech 19. stol. jej velkoryse upravil hrabě František Josef I. Silva Taroucca.
  L.P.(Kolektiv autorů, Zahrady a parky v Čechách na Moravě a ve Slezsku, Libri, 2004), 6.9. 2006
  Ve 14.stol. v Čechách na Hané stávala vodní tvrz, o které je zmínka r.1359. Poloha byla jihozápadním směrem od dnešního zámku. Dochoval se jen pomístní název Na hrádkách. Počátkem 16.stol.už tato stavba byla zchátralá a rozebrána.
  IvoR - z archívu reg.tisku, 31.5. 2007

  pověsti

  Říká se, že na vrbě, která stojí u zámeckého rybníka, sedává vodník.
  28.5. 2002
  O lokaji Matesovi
  Na zámku v Čechách na Hané, mívali jednou hloupého hraběte. Protože byl nanictrdlo, dali mu ke službě lokaje Matese. Ten se o něj staral jako o batole. Jednou měl hrabě hlad a poručil si pečenou husu. Mates měl však strašný hlad, a tak než pečínku donesl, snědl jedno stehno. Hrabě se tuze divil, že ji jedna noha chyběla. Po obědě jeli kočárem na projížďku. Hrabě u rybníka nechal zastavit kočár a div mu oči nevypadly. Některé husy co stály,

  Ivo Rozehnal - z knihy Z hradů, zámků a tvrzí 1971- H.Lisická, 31.5. 2007


  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Teplice jsou kolébkou lázeňství díky jedné krásné ženě s podnikavým duchem

  Cestování

  Když se řekne název města „Teplice“, mnohým z nás se vybaví známé lázně na severu Čech. A právě tyto lázně jsou přesně tím místem, o němž bude naše dnešní povídání.

  Záhada bratrského oltáře, tajných mší evangelické církve a anděl smrti

  Cestování

  V kraji nad Českou Kamenicí v krásném prostředí pískovcových skal a čedičových sopouchů můžete objevit tajemné místo Bratrských oltářů a po cestě se rozhlédnout ze tří skalních vyhlídek a potkáte zvláštní betonový monolit uprostřed louky.

  Podzimní procházka půvabnými pražskými parky

  Zajímavosti

  Letošní podzim nezačal zrovna šťastně a aktuální situace nepřeje výletům do míst s vysokou koncentrací lidí. Kam ale v Praze jít a zároveň se vyhnout všudypřítomným turistům? Co říkáte na virtuální procházku pražskými parky, sady a zahradami? Pokud vás mé povídání zaujme a rozhodnete se do těch míst vypravit, máte naději se davům lidí vyhnout.

  Olomoucký kraj,  Prostějov  (PT), Čechy pod Kosířem