Dělostřelecká tvrz Hůrka patří k největším muzeím československého opevnění. Byla součástí pevnostního systému budovaného v období první republiky. Pro veřejnost byla otevřena 19. 8. 2008.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 11/2014

Muzeum opevnění - dělostřelecká tvrz Hůrka

Vstupní areál muzea se nachází na severním okraji města Králíky při levém okraji silnice ve směru na Hanušovice. V současnosti je provozovatelem tvrze Společnost přátel čs. opevnění, o. p. s., jež se kromě dělostřelecké tvrze Hůrka stará i o dělostřeleckou tvrz Bouda. Tyto dva objekty jsou největšími pevnostními stavbami ze 40. let 20. století, které jsou na území ČR přístupné veřejnosti. Před samotným vstupem do podzemí je malá pokladna s různými tématickými modely. Můžete se vybrat z několika okruhů: základní prohlídka podzemí má délku asi 1 400 metrů a její časová náročnost je 75 minut; železniční prohlídka podzemí má délku asi 1 800 metrů a její časová náročnost je 120 minut; velký okruh zahrnuje asi 1 850 metrů dlouhou prohlídku podzemí s dalšími 350 metry po povrchu tvrze a více než 550 schody. Časová náročnost této prohlídky je 240 minut; nadstandardní okruh je určen pro opravdové milovníky vojenské historie. Zahrnuje asi 2 000 metrů podzemím a dalších 680 metrů po povrchu tvrze, při níž vás čeká okolo 1 100 schodů. Časová náročnost této prohlídky je 330 minut. Všechny okruhy kromě základního se musí dopředu objednat. V podzemí pevnůstky je chladno a vlhko, na některých místech až mokro. Teploty se zde celoročně pohybují v rozmezí 4,5°C - 12°C. Důležitou informací je, že se brána ve vjezdu do areálu v období od září do května otevírá vždy až 30 minut před zahájením prohlídky.
Luděk Vláčil - zdroj: http://hurka.boudamuseum.com, 22.12. 2015
historie

Dělostřelecká tvrz Hůrka byla součástí pevnostního systému budovaného v období první republiky. Výstavba byla zahájena 5. srpna 1936. Stavba stála téměř 25 miliónů předválečných korun a prováděla ji pražská firma Dr. Ing. Karel Skorkovský. Do okupace v r. 1938 se ji podařilo stavebně prakticky dokončit, ale plně bojeschopnou by se stala až někdy ke konci roku 1939. Po obsazení na ní Němci zkoušeli různé, i tajné zbraně a bylo odstraněno také mnoho z jejího vybavení. Na podzim 1944 byla zahájena přestavba podzemí na továrnu na letecké součásti s pracovním táborem nad vchodem. Později sloužila armádě jako sklady munice a před vstupní objekt byla přistavěna nová hala. Ta byla odstraněna až při budování muzea. V květnu 2008 armáda objekt opustila a začalo se s opravami. Pro veřejnost byla tvrz otevřena 19. 8. 2008.

Luděk Vláčil - zdroj: http://hurka.boudamuseum.com, 22.12. 2015

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Králíky

Místa v okolí

 muzeum celnictví
 městská spořitelna
 městské muzeum
 Vojenské muzeum
 kostel sv. Aloise
 kostel sv. Matouše
 Křížová hora
 Suchý vrch
 kaple sv. Rocha
 Stezka v oblacích
 Mlýnický dvůr
 Międzylesie
 kostel sv. Linharta
 Bohdíkov
 kostel sv. Mikuláše
 Bystřec
 Králova Hora
 Štíty
 Šilperk
 Stará radnice
 pramen Moravy
 kostel sv. Vavřince
 Ruda nad Moravou
 kostel sv. Leonarda
 Zemská brána
 Lusthaus
 Pašerácká lávka
 kostel Všech svatých
 Výprachtice
 Szczerba
 Niemojów
 evangelický kostel
 Háj u Šumperka
 Bludov
 kostel sv. Jiří
 Bludoveček
 radnice
 mariánský sloup
 Geschaderův dům
 kostel sv. Barbory
 Šumperk
Základní informace místa
ID místa: 12614
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 22.12.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama