Dělostřelecká tvrz Hůrka patří k největším muzeím československého opevnění. Byla součástí pevnostního systému budovaného v období první republiky. Pro veřejnost byla otevřena 19. 8. 2008.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 11/2014

Muzeum opevnění - dělostřelecká tvrz Hůrka

Vstupní areál muzea se nachází na severním okraji města Králíky při levém okraji silnice ve směru na Hanušovice. V současnosti je provozovatelem tvrze Společnost přátel čs. opevnění, o. p. s., jež se kromě dělostřelecké tvrze Hůrka stará i o dělostřeleckou tvrz Bouda. Tyto dva objekty jsou největšími pevnostními stavbami ze 40. let 20. století, které jsou na území ČR přístupné veřejnosti. Před samotným vstupem do podzemí je malá pokladna s různými tématickými modely. Můžete se vybrat z několika okruhů: základní prohlídka podzemí má délku asi 1 400 metrů a její časová náročnost je 75 minut; železniční prohlídka podzemí má délku asi 1 800 metrů a její časová náročnost je 120 minut; velký okruh zahrnuje asi 1 850 metrů dlouhou prohlídku podzemí s dalšími 350 metry po povrchu tvrze a více než 550 schody. Časová náročnost této prohlídky je 240 minut; nadstandardní okruh je určen pro opravdové milovníky vojenské historie. Zahrnuje asi 2 000 metrů podzemím a dalších 680 metrů po povrchu tvrze, při níž vás čeká okolo 1 100 schodů. Časová náročnost této prohlídky je 330 minut. Všechny okruhy kromě základního se musí dopředu objednat. V podzemí pevnůstky je chladno a vlhko, na některých místech až mokro. Teploty se zde celoročně pohybují v rozmezí 4,5°C - 12°C. Důležitou informací je, že se brána ve vjezdu do areálu v období od září do května otevírá vždy až 30 minut před zahájením prohlídky.
Luděk Vláčil - zdroj: http://hurka.boudamuseum.com, 22.12. 2015
historie

Dělostřelecká tvrz Hůrka byla součástí pevnostního systému budovaného v období první republiky. Výstavba byla zahájena 5. srpna 1936. Stavba stála téměř 25 miliónů předválečných korun a prováděla ji pražská firma Dr. Ing. Karel Skorkovský. Do okupace v r. 1938 se ji podařilo stavebně prakticky dokončit, ale plně bojeschopnou by se stala až někdy ke konci roku 1939. Po obsazení na ní Němci zkoušeli různé, i tajné zbraně a bylo odstraněno také mnoho z jejího vybavení. Na podzim 1944 byla zahájena přestavba podzemí na továrnu na letecké součásti s pracovním táborem nad vchodem. Později sloužila armádě jako sklady munice a před vstupní objekt byla přistavěna nová hala. Ta byla odstraněna až při budování muzea. V květnu 2008 armáda objekt opustila a začalo se s opravami. Pro veřejnost byla tvrz otevřena 19. 8. 2008.

Luděk Vláčil - zdroj: http://hurka.boudamuseum.com, 22.12. 2015

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Králíky

Místa v okolí

 muzeum celnictví
 městské muzeum
 městská spořitelna
 Vojenské muzeum
 kostel sv. Aloise
 kostel sv. Matouše
 Křížová hora
 Suchý vrch
 kaple sv. Rocha
 Stezka v oblacích
 Mlýnický dvůr
 Międzylesie
 kostel sv. Linharta
 Amálka
 Bohdíkov
 kostel sv. Mikuláše
 Králova Hora
 Bystřec
 Štíty
 Šilperk
 Stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 pramen Moravy
 Ruda nad Moravou
 kostel sv. Leonarda
 Zemská brána
 Lusthaus
 Pašerácká lávka
 kostel Všech svatých
 Výprachtice
 Szczerba
 Niemojów
 evangelický kostel
 Háj u Šumperka
 Bludov
 kostel sv. Jiří
 Bludoveček
 radnice
 mariánský sloup
 Geschaderův dům
 Šumperk
 kostel sv. Barbory
Základní informace místa
ID místa: 12614
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 22.12.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama