Dělostřelecká tvrz Hůrka patří k největším muzeím československého opevnění. Byla součástí pevnostního systému budovaného v období první republiky. Pro veřejnost byla otevřena 19. 8. 2008.
Hlavní obrázek místa
Dělostřelecká tvrz Hůrka v Králíkách
© Ivo Rozehnal 08/2019

Muzeum opevnění - dělostřelecká tvrz Hůrka

Vstupní areál muzea se nachází na severním okraji města Králíky při levém okraji silnice ve směru na Hanušovice. V současnosti je provozovatelem tvrze Společnost přátel čs. opevnění, o. p. s., jež se kromě dělostřelecké tvrze Hůrka stará i o dělostřeleckou tvrz Bouda. Tyto dva objekty jsou největšími pevnostními stavbami ze 40. let 20. století, které jsou na území ČR přístupné veřejnosti. Před samotným vstupem do podzemí je malá pokladna s různými tématickými modely. Můžete se vybrat z několika okruhů: základní prohlídka podzemí má délku asi 1 400 metrů a její časová náročnost je 75 minut; železniční prohlídka podzemí má délku asi 1 800 metrů a její časová náročnost je 120 minut; velký okruh zahrnuje asi 1 850 metrů dlouhou prohlídku podzemí s dalšími 350 metry po povrchu tvrze a více než 550 schody. Časová náročnost této prohlídky je 240 minut; nadstandardní okruh je určen pro opravdové milovníky vojenské historie. Zahrnuje asi 2 000 metrů podzemím a dalších 680 metrů po povrchu tvrze, při níž vás čeká okolo 1 100 schodů. Časová náročnost této prohlídky je 330 minut. Všechny okruhy kromě základního se musí dopředu objednat. V podzemí pevnůstky je chladno a vlhko, na některých místech až mokro. Teploty se zde celoročně pohybují v rozmezí 4,5°C - 12°C. Důležitou informací je, že se brána ve vjezdu do areálu v období od září do května otevírá vždy až 30 minut před zahájením prohlídky.
Luděk Vláčil - zdroj: http://hurka.boudamuseum.com, 22.12. 2015
historie

Dělostřelecká tvrz Hůrka byla součástí pevnostního systému budovaného v období první republiky. Výstavba byla zahájena 5. srpna 1936. Stavba stála téměř 25 miliónů předválečných korun a prováděla ji pražská firma Dr. Ing. Karel Skorkovský. Do okupace v r. 1938 se ji podařilo stavebně prakticky dokončit, ale plně bojeschopnou by se stala až někdy ke konci roku 1939. Po obsazení na ní Němci zkoušeli různé, i tajné zbraně a bylo odstraněno také mnoho z jejího vybavení. Na podzim 1944 byla zahájena přestavba podzemí na továrnu na letecké součásti s pracovním táborem nad vchodem. Později sloužila armádě jako sklady munice a před vstupní objekt byla přistavěna nová hala. Ta byla odstraněna až při budování muzea. V květnu 2008 armáda objekt opustila a začalo se s opravami. Pro veřejnost byla tvrz otevřena 19. 8. 2008.

Luděk Vláčil - zdroj: http://hurka.boudamuseum.com, 22.12. 2015

Komentáře

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Králíky

Místa v okolí

 městská spořitelna
 muzeum celnictví
 městské muzeum
 Vojenské muzeum
 kostel sv. Aloise
 kostel sv. Matouše
 Křížová hora
 Suchý vrch
 kaple sv. Rocha
 Stezka v oblacích
 Mlýnický dvůr
 Międzylesie
 kostel sv. Linharta
 Amálka
 Bohdíkov
 kostel sv. Mikuláše
 Bystřec
 Králova Hora
 Štíty
 Šilperk
 Stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 pramen Moravy
 Ruda nad Moravou
 kostel sv. Leonarda
 Zemská brána
 Lusthaus
 Pašerácká lávka
 kostel Všech svatých
 Výprachtice
 Szczerba
 Niemojów
 evangelický kostel
 Háj u Šumperka
 Bludov
 kostel sv. Jiří
 Bludoveček
 radnice
 mariánský sloup
 Geschaderův dům
 Šumperk
 kostel sv. Barbory
Základní informace místa
ID místa: 12614
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 22.12.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama