Stavba byla zahájena v r. 1013 na místě starší kaple nad hrobem sv. Miniáše Florentského a trvala téměř 200 let. V těsné blízkosti byl vybudován v pol. 15. stol. palác florentských biskupů a celý areál byl opevněn. V r. 1553 nechal Cosimo I. Medicejský opevnění rozšířit na pevnost.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2014
Bazilika di San Miniato al Monte se nachází na pahorku nad italskou Florencií nad hrobem sv. Miniáše. Bazilika má typickou fasádu z bílého a zeleného mramoru a je zdobena oblouky. Uvnitř je nádherný interiér. Dlažba baziliky pochází z r. 1207 a sloupy i hlavice sem byly přeneseny ze starověkých římských a byzantských budov. Hlavní lodi dominuje Capella del Crocefisso, zbudovaná v r. 1448 od Michelozza. Původně byla postavena jako schránka, jež měla chránit zázračný kříž. Kapli zdobí obrazy z let 1394–1396, jejichž autorem byl Agnol Gaddi. Po schodišti je možné se dostat do presbytáře s románskou kazatelnou. Stěny sakristie zdobí fresky z r. 1287 od Spinella Aretina, které zobrazují výjevy ze života sv. Benedikta. Ze severní boční lodi lze vstoupit do významné renesanční stavby, kaple Capella del Cardinale del Portogallo, vyzdobené sochami a obrazy od Alessa Baldovinettiho a Lucy della Robia. Z jihozápadu přiléhá k bazilice palác biskupů, letní rezidence florentských biskupů, která se později stala klášterem, nemocnicí a jezuitským domem. Celý areál je pevností s mohutným opevněním. Baziliku s palácem obklopuje nádherný hřbitov s množstvím zděných hrobek. Ze schodů před bazilikou je nádherný výhled na celé město.
Luděk Vláčil - zdroj: https://en.wikipedia.org a další., 13.2. 2016
historie

V roce 250 měl být na místě dnešní Basilica di San Miniato al Monte umučen a pohřben svatý Miniáš Florentský (Miniato di Firenze). Zřejmě někdy v 8. století na tomto místě vznikla kaple, na jejíchž základech byla v roce 1013 zahájena stavba současného kostela. Ve středověku byl omylem považován za starou římskou stavbu, protože podobně jako baptisterium, jejich vnitřní výzdobu autoři úmyslně napodobili. Spodní část fasády byla vybudována v 11. století a horní část až ve 12. století. V roce 1260 byla zhotovena mozaika, na níž je vyobrazen Kristus s Pannou Marií a svatým Miniatem. V roce 1288 byl kostel svěřen do péče cechu obchodníků s vlnou a látkami, o čemž svědčí i socha v horní části průčelí kostela, která představuje orla stojícího na svazku s vlnou, což je symbol tohoto cechu. V těsné blízkosti kostela byl vybudován v polovině 15. století palác florentských biskupů a celý areál byl opevněn.…  číst dále

Luděk Vláčil -zdroj: https://en.wikipedia.org a další, 13.2. 2016

Itálie, Toskánsko,

Místa v okolí

 socha Davida
 Palazzo Vecchio
 Ponte Vecchio
 Casa di Dante
 Loggia dei Lanzi
 baptisterium
 Fortezza da Basso
Základní informace místa
ID místa: 12584
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.2.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama