Stavba byla zahájena v r. 1013 na místě starší kaple nad hrobem sv. Miniáše Florentského a trvala téměř 200 let. V těsné blízkosti byl vybudován v pol. 15. stol. palác florentských biskupů a celý areál byl opevněn. V r. 1553 nechal Cosimo I. Medicejský opevnění rozšířit na pevnost.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2014
Bazilika di San Miniato al Monte se nachází na pahorku nad italskou Florencií nad hrobem sv. Miniáše. Bazilika má typickou fasádu z bílého a zeleného mramoru a je zdobena oblouky. Uvnitř je nádherný interiér. Dlažba baziliky pochází z r. 1207 a sloupy i hlavice sem byly přeneseny ze starověkých římských a byzantských budov. Hlavní lodi dominuje Capella del Crocefisso, zbudovaná v r. 1448 od Michelozza. Původně byla postavena jako schránka, jež měla chránit zázračný kříž. Kapli zdobí obrazy z let 1394–1396, jejichž autorem byl Agnol Gaddi. Po schodišti je možné se dostat do presbytáře s románskou kazatelnou. Stěny sakristie zdobí fresky z r. 1287 od Spinella Aretina, které zobrazují výjevy ze života sv. Benedikta. Ze severní boční lodi lze vstoupit do významné renesanční stavby, kaple Capella del Cardinale del Portogallo, vyzdobené sochami a obrazy od Alessa Baldovinettiho a Lucy della Robia. Z jihozápadu přiléhá k bazilice palác biskupů, letní rezidence florentských biskupů, která se později stala klášterem, nemocnicí a jezuitským domem. Celý areál je pevností s mohutným opevněním. Baziliku s palácem obklopuje nádherný hřbitov s množstvím zděných hrobek. Ze schodů před bazilikou je nádherný výhled na celé město.
Luděk Vláčil - zdroj: https://en.wikipedia.org a další., 13.2. 2016
historie

V roce 250 měl být na místě dnešní Basilica di San Miniato al Monte umučen a pohřben svatý Miniáš Florentský (Miniato di Firenze). Zřejmě někdy v 8. století na tomto místě vznikla kaple, na jejíchž základech byla v roce 1013 zahájena stavba současného kostela. Ve středověku byl omylem považován za starou římskou stavbu, protože podobně jako baptisterium, jejich vnitřní výzdobu autoři úmyslně napodobili. Spodní část fasády byla vybudována v 11. století a horní část až ve 12. století. V roce 1260 byla zhotovena mozaika, na níž je vyobrazen Kristus s Pannou Marií a svatým Miniatem. V roce 1288 byl kostel svěřen do péče cechu obchodníků s vlnou a látkami, o čemž svědčí i socha v horní části průčelí kostela, která představuje orla stojícího na svazku s vlnou, což je symbol tohoto cechu. V těsné blízkosti kostela byl vybudován v polovině 15. století palác florentských biskupů a celý areál byl opevněn.…  číst dále

Luděk Vláčil -zdroj: https://en.wikipedia.org a další, 13.2. 2016

Itálie, Toskánsko,

Místa v okolí

 městské opevnění
 socha Davida
 Palazzo Vecchio
 Ponte Vecchio
 Casa di Dante
 Loggia dei Lanzi
 baptisterium
 Fortezza da Basso
Základní informace místa
ID místa: 12584
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.2.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama