Stavba byla zahájena v r. 1013 na místě starší kaple nad hrobem sv. Miniáše Florentského a trvala téměř 200 let. V těsné blízkosti byl vybudován v pol. 15. stol. palác florentských biskupů a celý areál byl opevněn. V r. 1553 nechal Cosimo I. Medicejský opevnění rozšířit na pevnost.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2014
Bazilika di San Miniato al Monte se nachází na pahorku nad italskou Florencií nad hrobem sv. Miniáše. Bazilika má typickou fasádu z bílého a zeleného mramoru a je zdobena oblouky. Uvnitř je nádherný interiér. Dlažba baziliky pochází z r. 1207 a sloupy i hlavice sem byly přeneseny ze starověkých římských a byzantských budov. Hlavní lodi dominuje Capella del Crocefisso, zbudovaná v r. 1448 od Michelozza. Původně byla postavena jako schránka, jež měla chránit zázračný kříž. Kapli zdobí obrazy z let 1394–1396, jejichž autorem byl Agnol Gaddi. Po schodišti je možné se dostat do presbytáře s románskou kazatelnou. Stěny sakristie zdobí fresky z r. 1287 od Spinella Aretina, které zobrazují výjevy ze života sv. Benedikta. Ze severní boční lodi lze vstoupit do významné renesanční stavby, kaple Capella del Cardinale del Portogallo, vyzdobené sochami a obrazy od Alessa Baldovinettiho a Lucy della Robia. Z jihozápadu přiléhá k bazilice palác biskupů, letní rezidence florentských biskupů, která se později stala klášterem, nemocnicí a jezuitským domem. Celý areál je pevností s mohutným opevněním. Baziliku s palácem obklopuje nádherný hřbitov s množstvím zděných hrobek. Ze schodů před bazilikou je nádherný výhled na celé město.
Luděk Vláčil - zdroj: https://en.wikipedia.org a další., 13.2. 2016
historie

V roce 250 měl být na místě dnešní Basilica di San Miniato al Monte umučen a pohřben svatý Miniáš Florentský (Miniato di Firenze). Zřejmě někdy v 8. století na tomto místě vznikla kaple, na jejíchž základech byla v roce 1013 zahájena stavba současného kostela. Ve středověku byl omylem považován za starou římskou stavbu, protože podobně jako baptisterium, jejich vnitřní výzdobu autoři úmyslně napodobili. Spodní část fasády byla vybudována v 11. století a horní část až ve 12. století. V roce 1260 byla zhotovena mozaika, na níž je vyobrazen Kristus s Pannou Marií a svatým Miniatem. V roce 1288 byl kostel svěřen do péče cechu obchodníků s vlnou a látkami, o čemž svědčí i socha v horní části průčelí kostela, která představuje orla stojícího na svazku s vlnou, což je symbol tohoto cechu. V těsné blízkosti kostela byl vybudován v polovině 15. století palác florentských biskupů a celý areál byl opevněn.…  číst dále

Luděk Vláčil -zdroj: https://en.wikipedia.org a další, 13.2. 2016

Komentáře

Itálie, Toskánsko,

Místa v okolí

 městské opevnění
 socha Davida
 Palazzo Vecchio
 Ponte Vecchio
 Casa di Dante
 Loggia dei Lanzi
 baptisterium
 Fortezza da Basso
Základní informace místa
ID místa: 12584
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.2.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama