Arco di Settimio Severo

oblouk Septimia Severa, Roma/Řím
Vítězný oblouk vysoký 20,8 m a široký 23,2 m nechali postavit císaři Septimiu Severovi jeho synové Caracalla a Geta v r. 203 n. l. Oblouk byl později součástí kostela. V průběhu staletí byl částečně zakryt zeminou a odkryt až v 19. stol. během vykopávek. Nejzachovalejší stavba na Foru Romanu.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2014

Graficke pismenko Vítězný oblouk nechali postavit z bílého mramoru svému otci, císaři Septimiu Severovi (146-211) jeho dva synové Caracalla (188-217) a Geta (189-211) v roce 203 n. l., aby připomínal výpravy proti Parthům a Arabům v letech 194-195 a 197-199. Po smrti Septimia Severa vládli Caracalla a Geta společně. V roce 211 však dal Caracalla svého nenáviděného bratra zavraždit a všechny zmínky o Getovi i jeho podobizny byly z veřejných staveb odstraněny. Oblouk byl později součástí kostela a zůstal dlouho v církevním majetku, proto jej lidé nerozebrali na stavbu domů a dodnes zůstal nejzachovalejší stavbou na Foru Romanu. Během ...
Luděk Vláčil - zdroj: https://cs.wikipedia.org , http://www.turistika.cz , http://rim.me.cz, 17.10. 2015

  popis

  Oblouk má tři brány s čtyřmi předsunutými dekorativními sloupy. Je 20,8 m vysoký a 23,2 m široký. Výška velké prostřední brány je 12,2 m. Do všech bran původně vedlo schodiště a prostřední brána má dnes rampy, aby se jí dalo projet. Na horní terase kdysi stálo sousoší tří mužů (Septimia Severa, Caracally a Gety) ve voze se čtyřspřežím. Na oblouku je vyobrazeno mnoho postav antické mytologie a dějin, například bůh Mars, Fortuna, Herkules, Bakchus

  Luděk Vláčil - zdroj: https://cs.wikipedia.org , http://www.turistika.cz, 17.10. 2015


  Záhada sochy v parku poblíž ředitelství ČKD Blansko

  Cestování

  Pojedete-li někdy od Brna směrem na Blansko, hned na okraji města budete míjet správní budovu slavné firmy ČKD. Nedaleko se nachází malý parčík a v něm trošku kontroverzní pomník, jehož stáří se odhaduje na více než 100 let. Skutečný původ je dodnes trochu záhadou.

  Viklan co se již neviklá a další zajímavá místa v Jihočeském kraji

  Hrady a zámky

  Nastalo nám krásné babí léto plné slunce, skončil sice čas dovolených, ale počasí nás stále láká ke krásným výletům, kdy se příroda barví barvami a vzduch svěže voní. Při obdivování krás přírody nám může do cesty přijít, jakoby náhodou, některý z méně i více známých skvostů Jihočeského kraje.

  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Panenská příroda, průzračné moře a prázdninová atmosféra deset hodin autem z Prahy

  Cestování

  Ostrov Cres je jedna z prázdninových destinací v Chorvatsku vzdálená z Prahy deset hodin jízdy autem. Kromě průzračného moře s oblázkovými plážemi se můžete vydat ke kamennému labyrintu, magické mořské jeskyni, římskému mostu nebo na zříceniny několika kostelů.

  Itálie, Lazio,
  OOO