Bazilika sv. Petra ve Vatikánu je jedním z největších kostelů světa. Stavba byla zahájena v r. 1505 na místě starší baziliky z r. 324 a údajného místa pohřbu sv. Petra. Dne 18. listopadu 1629 byla vysvěcena papežem Urbanem VIII. Dokončovací práce trvaly do r. 1666.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2014
Basilica di San Pietro in Vaticano (bazilika svatého Petra) se nachází ve Vatikánu v Římě. Vstup do baziliky není zpoplatněn, ale stojí se zde dlouhé fronty, takže abyste se dostali dovnitř, můžete stát ve frontě 30 minut a v době sezóny nebo době církevních svátků i dvě hodiny. Pokud máte čas na čekání, stojí to za to. Čas prohlídky není nijak limitován, můžete si tak vše dobře prohlédnout.
Luděk Vláčil, 22.11. 2015
popis

Bazilika svatého Petra stojí na posvátném místě, kde měl být ukřižován a pohřben apoštol Petr. Je dílem mnoha významných architektů a umělců, kteří se na její stavbě podíleli: Bramante, Peruzzi, Baldassare, Giuliano de Sangallo, Antonio de Sangallo mladší, Carlo Moderno, Giacomo della Porta, Rafaelo, Michelangelo, Domenico Fontana i Bernini. Až do roku 1990, kdy byla papežem Janem Pavlem II. vysvěcena bazilika Panny Marie Vítězné na Pobřeží slonoviny, byla bazilika svatého Petra největším kostelem světa. Rozkládá se na ploše 15 160 m2. Kopule váží 14 000 t, vnější výška je 136,5 m a celková délka baziliky je 211,5 m. Kolonáda před bazilikou je dílem Berniniho. Na obou stranách průčelí baziliky se sloupy a sochami světců měly být podle plánů věže, ale když se začala stavět levá, zjistilo se, že ji stavba neudrží a byla stržena. Za průčelím je mohutná hlavní kopule, kterou doplňuje osm menších kopulí po stranách. Do chrámu se vchází portikem se zbytky…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.rim.maweb.eu/, https://cs.wikipedia.org, 22.11. 2015

historie

V 1. století n. l. se v místech dnešní baziliky nacházel Nerův cirkus, kde byl podle legendy někdy v letech 64-67 ukřižován apoštol Petr. Jeho následovníci jej poté pohřbili u zdi Via Cornelia nedaleko od tehdejšího města Říma. Později jeho hrob začali navštěvovat poutníci a papež Anaklét zde dal postavit malou kapli, ze které se stalo poutní místo. Za vlády císaře Konstantina I. zde byla postavena bazilika sv. Petra. Stavba byla zahájena v roce 324. V roce 329 byla vysvěcena papežem Silvestrem I. Kolem roku 500 papež Symmachus trvale přesídlil z Říma do Vatikánu k bazilice sv. Petra, kde si nechal postavit své sídlo. 25. prosince 800 zde papež Lev III. korunoval franského krále Karla Velikého císařem. V roce 847 zachvátil baziliku požár, po němž papež znovu přenesl své sídlo do Říma. Ve 13. století byla bazilika goticky přestavěna a Vatikán začal mít pevnostní charakter. V letech 1309–1378, v době avignonského zajetí, kdy…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.rim.maweb.eu/, https://cs.wikipedia.org, 22.11. 2015

Půdorys místa


zdroj: https://cs.wikipedia.org
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Základní informace místa
ID místa: 12215
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 24.11.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama