Architektonicky cenná barokní patrová venkovská fara. Součást barokního architektonického komplexu spolu s kostelem. Na portálu vytesán nápis. Jednopatrová budova odprodána a funkci fary neplní. Muzeum kultury života a práce faráře. Také stylový hostinec. Zapsána r. 1964 jako kulturní památka.
Hlavní obrázek místa
Fara v Křenově v okrese Svitavy.
© Pavel Vítek 10/2021
Křenov leží 19 km jihovýchodně od Svitav, 10 km jižně od Moravské Třebové a 8 km severozápadně od Jevíčka. Železniční trať přes obec ani v blízkosti nevede. Autobusy je z Křenova spojení s Moravskou Třebovou, Jevíčkem a Městečkem Trnávka. Faru najdeme v centru obce na křižovatce místních komunikací, před ní stojí socha Panny Marie Immaculaty.
Pavel Vítek, 30.12. 2021
popis

První písemná zpráva o městečku Křenov pochází z roku 1308. Architektonicky cenná barokní patrová venkovská fara je typického sevřeného objemu. Završena je mansardovou střechou. Vystavěna patrně stavitelem kostela. Je datovaná chronogramem na portálu, rokem 1732. Byla postavena jako součást barokního architektonického komplexu farářem jezuitou Johannem Benediktem Rusticem Schindlerem v době patronátu Josefa Johanna Adama z Liechtensteina. S kostelem tvoří významný urbanistický celek. Je to volně zastavěná jednopatrová budova o pěti okenních osách s pravoúhlým portálem v ose přízemí. Horizontálně členěno kordonem, vertikálně lizénami a vpadlými výplněmi. Nad okny druhého patra zakončené vypjatou římsou. Zastřešena mansardovou střechou, krytina břidlice. Přízemí zaklenuto valenými klenbami s výsečemi a rovnými stropy. Fara je vystavěna z lomového kamene a cihel, omítnuta. Portál pravoúhlý s nástavcem s římsou, po…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 30.12. 2021

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Křenov

Místa v okolí

 pranýř
 kaple sv. Isidora
 Křenov
 kaplička
 Dlouhá Loučka
 Rohová
 napoleonský pomník
 kostel sv. Anny
 Roubanina
 morový sloup
 kaple sv. Marka
 městská věž
 Jevíčko
 synagoga
 Velké Opatovice
 Boršov
 Cimburk
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Josefa
 kalvárie
 Brána času
 městské opevnění
 Moravská Třebová
 děkanství
 Latinská škola
 loretánská kaple
 morový sloup
 radnice
 povodňové desky
 schody mrtvých
 Rumberk
 křížová cesta
 Kalvárie
 lapidárium
 Velké Opatovice
 Biskupice
 Udánky
 Hrubé kolo
 Údolní mlýn
 Radkov
 Třebovské hradisko
 kostel Všech svatých
 Jaroměřice
 Vrážné
 fara na Kalvárii
 kostel sv. Kateřiny
 Borotín
 kostel Všech svatých
 Bělá nad Svitavou
 Plankenberk
 panský dvůr
 evangelický kostel
 kostel sv. Barbory
 soubor barokních soch
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 porodní tábor
 Koclířov
 Lány
 Cetkovice
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Rocha
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Kateřiny
 Vraní Hora
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Rocha
 kaple Panny Marie
 dům U Mouřenína
 stará radnice
 městské opevnění
 Zahálkovy skalky
 sloup Panny Marie
 archeopark Isarno
 Úsobrno
 Vranová Lhota
 kostel sv. Prokopa
 Langrova vila
 kaple sv. Vincence
 Kladky
 Letovice
 Střítež
 Křetín
 kostel sv. Jeronýma
 Šebetov
 Šebetov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 Hrádek u Kněževsi
 kaple sv. Václava
 biokoridor Skřípov
 Rozsíčka
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 Crhov
Kontaktní informace
Barokní fara Křenov a muzeum historického a kulturního dědictví v Křenově
569 22 Křenov 29
Tel: 602 717 449
http://http:www.farakrenov.cz
farakrenov@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 16148
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama