Architektonicky cenná barokní patrová venkovská fara. Součást barokního architektonického komplexu spolu s kostelem. Na portálu vytesán nápis. Jednopatrová budova odprodána a funkci fary neplní. Muzeum kultury života a práce faráře. Také stylový hostinec. Zapsána r. 1964 jako kulturní památka.
Hlavní obrázek místa
Fara v Křenově v okrese Svitavy.
© Pavel Vítek 10/2021
Křenov leží 19 km jihovýchodně od Svitav, 10 km jižně od Moravské Třebové a 8 km severozápadně od Jevíčka. Železniční trať přes obec ani v blízkosti nevede. Autobusy je z Křenova spojení s Moravskou Třebovou, Jevíčkem a Městečkem Trnávka. Faru najdeme v centru obce na křižovatce místních komunikací, před ní stojí socha Panny Marie Immaculaty.
Pavel Vítek, 30.12. 2021
popis

První písemná zpráva o městečku Křenov pochází z roku 1308. Architektonicky cenná barokní patrová venkovská fara je typického sevřeného objemu. Završena je mansardovou střechou. Vystavěna patrně stavitelem kostela. Je datovaná chronogramem na portálu, rokem 1732. Byla postavena jako součást barokního architektonického komplexu farářem jezuitou Johannem Benediktem Rusticem Schindlerem v době patronátu Josefa Johanna Adama z Liechtensteina. S kostelem tvoří významný urbanistický celek. Je to volně zastavěná jednopatrová budova o pěti okenních osách s pravoúhlým portálem v ose přízemí. Horizontálně členěno kordonem, vertikálně lizénami a vpadlými výplněmi. Nad okny druhého patra zakončené vypjatou římsou. Zastřešena mansardovou střechou, krytina břidlice. Přízemí zaklenuto valenými klenbami s výsečemi a rovnými stropy. Fara je vystavěna z lomového kamene a cihel, omítnuta. Portál pravoúhlý s nástavcem s římsou, po…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 30.12. 2021

Komentáře

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Křenov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Kontaktní informace
Barokní fara Křenov a muzeum historického a kulturního dědictví v Křenově
569 22 Křenov 29
Tel: 602 717 449
http://http:www.farakrenov.cz
farakrenov@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 16148
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama