V r. 1416 se vzpomíná pevnost, dnes neznámé lokace. V r. 1623 se uvádí nově postavený zámek s přilehlým starým zámkem. V r. 1645 byl zničen Švédy. Za Liechtensteinů v l. 1748-1751 byl zámek rozšířen o kostel Nejsvětější Trojice a po r. 1794 přestavěn. Od r. 1834 ve vlastnictví rodu Piatti.
Hlavní obrázek místa
Zahradní průčelí
© Luděk Vláčil 05/2019
Ves Loosdorf je místní částí obce Fallbach nacházející se v dolnorakouském Weinviertelu (vinné čtvrti) v okrese Mistelbach. Nejvýznamnější památkou vsi je zámecký areál s parkem a kostelem Nejsvětější Trojice stavebně propojeným s čtyřkřídlou budovou zámku. Kostel slouží jako farní a je přístupný v době konání bohoslužeb. K areálu patří i okolní budovy a hospodářský dvůr (ekologická farma rodiny Piatti) s okolními pozemky a 380 ha orné půdy. V zámeckém muzeu můžete obdivovat sbírky současných majitelů, rodiny Piatti, které obsahují zejména sbírky porcelánu, cínové figurky a medaile. Návštěvu muzea je vhodné dohodnou předem. V zámku se konají i různé kulturní akce. Zámecká zahrada je volně přístupná veřejnosti. Asi 1 km jihovýchodně od zámku stojí v lese umělá zřícenina zvaná Hanselburg.
Luděk Vláčil, 25.11. 2019
historie

Loosdorf vznikl pravděpodobně v době bavorské kolonizace Weinviertelu v polovině 11. století. Ves se prvně uvádí v roce 1150. Prvními majiteli byli Machländerové, kterým později kníže majetek zabavil. V roce 1416 je poprvé v dokumentech uvedena pevnost „Lostorff“, její lokace je však neznámá. Jediná dosud známá fortifikace se nacházela v prostoru dnešní umělé zříceniny zvané Hanselburg. Kdy tedy vzniklo první sídlo na místě současného zámku, není známo. Roku 1531 dal Ferdinand I. Habsburský léno rytíři Adamu von Gall. Roku 1606 se sňatkem stal majitelem Heinrich Matthias von Thurn, který byl v roce 1620 vyvlastněn kvůli českému stavovskému povstání. V roce 1623 se uvádí nově postavený zámek s přilehlým starým zámkem (někdy též Alten Burg - Starý hrad) jako knížecí léno, které získal Johann B. Weber, 1630 Georg v. Stubenberg, 1633 Scherfenberg a roku 1635 Johann Andreas Julini. V roce 1645 byl zámek zničen Švédy. K obnově mělo…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://schloss-loosdorf.at, http://noeburgen.imareal.sbg.ac.at/result/burgid/812, https://de.wikipedia.org a další, 25.11. 2019

Půdorys místa

Část zámeckého areálu
©https://mapy.cz
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Rakousko, Dolní Rakousko,

Místa v okolí

 Hanselburg
 Hagenberg
 Staatz
 Wenzersdorf
 stará radnice
 Laa an der Thaya
 Kirchstetten
 Falkenstein
 kostel sv. Floriána
 boží muka
 Dyjákovice
 boží muka
Kontaktní informace
SCHLOSS MUSEUM Loosdorf
Tel: 02524-8222 nebo 0676-5249125
schloss-erleben@verenapiatti.at
Základní informace místa
ID místa: 14211
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.11.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama