Pozůstatky opevnění kdysi biskupské Mohelnice se nacházejí téměř po celém obvodu hrazeného města. Nejzachovalejší je fortna pod kostelem s latinským nápisem z roku 1540, dochovala se i řada bašt a úseků hlavní zdi.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 01/2017

Městské opevnění v Mohelnici

Někdy na přelomu 60. a 70. let 13. století založil olomoucký biskup Bruno von Schauenburg na vyvýšenině nad Mírovkou u svého hrádku město. To bylo zřejmě velmi dlouho hrazeno jen příkopem, valem a palisádou. Pravděpodobně až v I. polovině 16. století bylo poměrně anachronicky opatřeno kamennými hradbami s půlválcovými baštami. Do města vedly dvě brány: Horní/Třebovská u křižovatky dnešních ulic Třebovská a Hradební a Dolní/Moravičanská u vyústění Smetanovy ulice do náměstí Tyrše a Fügnera. Pro příchod k říčce Mírovce sloužila fortna v ulici U brány, která se jako jediná zachovala dodnes. Opevnění bylo opravováno ještě po třicetileté válce, u bašty severně od kostela (dnes součást domu) bylo postaveno nové vězení, jehož prvním nedobrovolným obyvatelem byl šumperský děkan Kryštof Alois Lautner (křivě obviněný Bobligem z Edelstadtu v čarodějnickém procesu na losinském panství), který byl nakonec 16. 9. 1685 pod mohelnickými hradbami upálen. Po požáru roku 1739 přestaly být hradby udržovány, počátkem 19. století byly zbořeny obě velké brány, které dodnes připomínají jejich pozůstatky s městskými znaky. K rozsáhlým demolicím došlo v letech 1910–11. Přesto lze dodnes jejich pozůstatky najít na většině obvodu někdejšího hrazeného města, tedy mezi ulicemi Okružní a Zábřežskou. Nejvýznamnější dochovanou částí hradeb je vodní fortna na severním obvodu města. Nad jejím průjezdem nalezneme ve směru od Zábřežské ulice latinský nápis, vyznívající ve smyslu, že nechrání-li město Bůh, je zbytečné jakékoli snažení obránců, a letopočty 1540, 1841 a 1953. V letech 2003-2018 probíhala rozsáhlá rekonstrukce financovaná převážně z různých dotačních programů.
Ivan Grisa, dle B. Samek: Umělecké památky Moravy a Slezska, 2. svazek, Academia 1999 (doplněno redakcí, říjen 2018), 7.7. 2010
Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Mohelnice

Místa v okolí

 Pekařský dům
 kašna Hygie
 Mohelnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Stanislava
 Zámeček
 kaple sv. Marka
 kaple sv. Linharta
 Podolí
 kaple Panny Marie
 Husův sbor
 pieta
 kaple sv. Floriána
 smírčí kříž
 Žádlovice
 kaple sv. Rodiny
 radnice
 kostel sv. Prokopa
 synagoga
 koželužna
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 Moravičany
 Líšnice (Leštnice)
 Stavenice
 Lechovice
 kaple sv. Josefa
 kovárna
 pumpa Jáji a Páji
 Doubravice
 smírčí kříž
 boží muka
 Mírov
 Obersko
 kostel sv. Josefa
 kaple sv. Josefa
 Dubicko
 vodní panský mlýn
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 synagoga
 Úsov
 Červená Lhota
 kaple M. Jana Husa
 Podolí
 kaple
 Preisův mlýn
 Gorazdův dům
 panský mlýn
 Řimice
 Střítež
 historický areál
 Bouzov
 kostel sv. Gotharda
 Bílá Lhota
 arboretum
 lesovna
 Bílá Lhota
 Rytířská síň
 jeskyně Podkova
 Vápenka
 Vranová Lhota
 Čertův most
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Václava
 Nové Zámky
 Vraní Hora
 Mladečské jeskyně
 Skalička
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Panny Marie
 Nový Dvůr
 kaple
 kostel sv. Martina
 zaniklá kaple
 rychta
 Zábřeh
 kaple sv. Václava
 morový sloup
 Nemilka
 Nemile
 měšťanský pivovar
 empírová kašna
 stará radnice
 Dům Pod podloubím
 Špránek
 kostel sv. Barbory
 Chudobín
 kostel sv. Stanislava
 Bradlo
 kostel sv. Vavřince
 kaple Panny Marie
 Brníčko
 trojiční sloup
 Tři kameny
 kostel sv. Alfonse
 Červenka
 vodní elektrárna
 Radkov
 kaple sv. Josefa
 Svatojánský most
 Haňovice
 kostel sv. Marka
 kaple sv. Jiří
 Langův dům
 radnice
 boží muka
 kostel sv. Matouše
 morový sloup
 Údolní mlýn
 městské opevnění
 Švédská deska
 Husův sbor
 Sochův dům
 rychta
 městské opevnění
 Muzeum baroka
 radnice
 kašna s orlem
 Neptunova kašna
 Šatlava
 pomník Josefa II.
 mariánský sloup
 Odrážkův mlýn
 měšťanské domy
 muzeum U Vodní branky
 porodní tábor
 studánka Svatá voda
 Hoštejn
 střelnice
 kostel sv. Anny
 kostel Všech svatých
 Průchodnice
 Zahálkovy skalky
 venkovská usedlost
 Kladky
 kaple sv. Anny
 Vrážné
 Cimburk
 Cholinský dvorek
 Šargounský mlýn
 Cholina
 morový sloup
 kaple sv. Marka
 partyzánský bunkr
 kostel sv. Jiří
 Hanácké muzeum
 boží muka
 Plankenberk
 kalvárie
 kostel sv. Vavřince
 Dubčany
 sušárna chmele
 kaple
 kaple sv. Isidora
 kaple sv. Anny
 Unčovice
 Hrubé kolo
 Biskupice
Základní informace místa
ID místa: 9224
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 31.8.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama