Památník Josefa Suka je umístěn v jeho letním domku v rodných Křečovicích. Domek postavil r. 1895 otec slavného hudebního skladatele a houslisty. Rodina ho i se zařízením pak r. 1951 odkázala státu. Nyní je ve správě Národního muzea-Českého muzea hudby.
Hlavní obrázek místa
Sukův domek v Křečovicích
© Jiří Špaček, 08/2011
Obec Křečovice je prvně doložena r. 1352 a leží na silnici II/105 vedoucí z Neveklova do Sedlčan. Obě místa spojuje také červeně značená turistická cesta, která jako jediná obcí prochází. Křečovice proslavil hudební skladatel a člen Českého kvarteta Josef Suk (1874-1935), který se narodil v místní škole a po celý život sem jezdil trávit volné chvíle v domku, který jeho otec nechal postavit v severovýchodním cípu návsi. V něm je nyní jeho památník. Na hřbitově u kostela pak najdeme jeho hrob s typickým kamenným náhrobkem ve tvaru lyry od Otakara Španiela. Tento náhrobek je dobře vidět i v několika scénách oblíbené filmové komedie Jiřího Menzela "Vesničko má, středisková", která byla v Křečovicích natáčena r. 1985. Na severním okraji obce při silnici do Strážovic se nachází Sukova alej. Byla vysazena žáky místní školy r. 1938 a tvoří ji lípy a ořešáky. Alej je dlouhá 90 metrů a je zakončena Sukovou mohylou. Z původní výsadby se dochovalo 22 lip. Mezi stromy jsou umístěny pamětní kameny s názvy Sukových skladeb a názvy obcí, které je věnovaly.
Jiří Špaček, 3.4. 2015
historie

Josef Suk se narodil v křečovické škole 4. ledna 1874. Již v 18 letech se během studia na pražské konzervatoři stal jako houslista členem kvartetního souboru, který později nesl název České kvarteto, a působil v něm 40 let. Jeho otec stejného jména, jinak místní řídící učitel a regenschori, pro něj nechal r. 1895 na návsi proti kostelu postavit domek, aby měl kde odpočívat a komponovat mezi jednotlivými koncertními turné. Josef Suk se stal zetěm svého milovaného učitele Antonína Dvořáka, ale již v 31 letech ovdověl. Nikdy se pak už neoženil a v křečovickém domku trávil všechny volné chvíle až do konce života. Když r. 1935 zemřel, jeho syn domek pietně ponechal v původním stavu i se zařízením a v r. 1951 ho odkázal státu. Tak vznikl Památník Josefa Suka, který nyní spravuje České muzeum hudby, organizační složka Národního muzea v Praze. Na domku, jehož interiér byl r. 2008 rekonstruován, je umístěna pamětní deska a uvnitř…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím webových stránek Národního muzea-Českého muzea hudby), 3.4. 2015

Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Křečovice

Místa v okolí

 kostel sv. Lukáše
 Suchdol
 Drahoušek
 Kozí Hřbet
 Osečany
 Radíč
 židovský hřbitov
 Červenka
 Hrazany
 Tloskov
 Ostromeč
 Štětkovice
 Stajice
 Jablonná
 Kňovice
 Tloskovský mlýn
 boží muka
 Červený Hrádek
 kostel sv. Václava
 synagoga
 Kosova Hora
 kostel sv. Václava
 stará radnice
 židovský hřbitov
 nová radnice
 kostel sv. Martina
 Vojkov
 Nalžovice
 Příčovy
 Příčovy
 Drtinova rozhledna
 Neštětická hora
 Vrchotovy Janovice
 Křepenice
 kostel sv. Martina
 koncentrační tábor
 Horní Kolo
 špýchar
 Dolní Kolo
 Veselý vrch
 Lovčice
 Čelina
 Doubravice
 Hrádek u Lovčic
 Dobrohošť
 synagoga
 Teletínské vodopády
 Ústupenice
 židovský hřbitov
 Tvoršovice
 Třebnice
 Teletínský lom
 Kožlí
 Křešice
 vodní mlýn
 Martinice
 Bolechovice
 Poušť sv. Marka
 kaple sv. Jana a Pavla
 kostel sv. Jakuba
 Nedrahovice
 Olbramovice
 kostel Všech svatých
 Vysoký Chlumec
 Beztahov
 Lešany
 Sudovice
 Zrůbek
 Konopiště
 Týnec nad Sázavou
 Kujalův lom
 boží muka
 Hřiměždice
 dům Salaš
 sousoší Panny Marie
 Boží hrob
 Zvěřinec
 Svojsíkova mohyla
 Mincovna
 kašna
 Pořešice
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 Votice
 Votice
 Skrýšov u Sedlčan
 kostel sv. Václava
 most Dr. E. Beneše
 měšťanský pivovar
 stará koželužna
 morový sloup
 židovský hřbitov
 Čámského mlýn
 židovský hřbitov
 Brunclíkův mlýn
 Krcáb
 Starý Knín
 Plešiště
 kostel sv. Zikmunda
 Kouty
 Smilkov
 Vidlákova Lhota
 Zbořený Kostelec
 židovský hřbitov
 Buchov
 kamenný most
 kostel sv. Petra
 kostel sv. Havla
Kontaktní informace
Památník Josefa Suka
257 56 Křečovice č. 3
Tel: 317 741 308
http://www.nm.cz
Základní informace místa
ID místa: 12100
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 3.4.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama