Hodnotná památkově chráněná sakrální architektura. Jednolodní kostel s pozdně gotickým jádrem upravený v 17. a 19. století doplňuje volně stojící přízemní budova fary z r. 1871.
Hlavní obrázek místa
kostel a fara
© Luděk Vláčil 07/2021
Obec Dlouhá Brtnice (německy Langpirnitz) se nachází na západě Moravy v okrese Jihlava asi 17 km jižně od okresního města. Nejvýraznější dominantou a kulturní památkou obce je římskokatolický farní kostel sv. Václava s přilehlou farou a jejími hospodářskými objekty. V těsné blízkosti se nalézá hřbitov. Sakrální areál naleznete na návrší v severní části obce.
Luděk Vláčil, 29.10. 2021
popis

Kostel je podélná jednolodní stavba ukončená nepravidelným pětibokým presbytářem s dvěma protilehlými patrovými přístavbami. V průčelí je vestavěna klasicistní hranolová věž. S kostelem tvoří významný urbanistický celek volně stojící přízemní fara z roku 1871. Tato stavba obdélného půdorysu je v průčelí členěna mělkým středním rizalitem završeným trojúhelným štítem. Valbová střecha je nesena podstřešní profilovanou římsou.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz a další, 29.10. 2021

historie

Dlouhá Brtnice vzniká zřejmě ve 2. polovině 13. století. V písemných pramenech se vzpomíná od poloviny 14. století. V roce 1444 byla starší malá svatyně přestavěna na kostelík sv. Václava. Další výraznější úpravy proběhly v 17. století. V roce 1844 byla zchátralá gotická kaple sv. Václava uzavřena, ale brzy byla opravena a opatřena varhanami. V té době byla ves přifařena k Pavlovu. V roce 1871 byla v Dlouhé Brtnici zřízena fara. Dne 23. prosince 1872 byl stanoven prvním farářem P. Cyril Žídek. Dne 30. září 1923 bylo slavnostně vysvěceno 5 nových zvonů a o rok později byla opravena kostelní věž.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.dlouhabrtnice.cz/historie-obce a další, 29.10. 2021

Vysočina,  Jihlava  (JI), Dlouhá Brtnice

Místa v okolí

 Aleje
 kostel sv. Víta
 Stonařov
 smírčí kámen
 fara
 kostel sv. Václava
 karner sv. Trojice
 Sedlatice
 boží muka
 výklenková kaple
 Kněžice
 kostel sv. Václava
 Chaloupky
 Čížov
 fara
 Štítky
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 radnice
 Hoffmannův dům
 židovské ghetto
 Brtnice
 Heraltice
 Dolní most
 Štěměchy
 Dašovice
 Střeliště
 Dašovský mlýn
 Mařenka
 kostel sv. Martina
 boží muka
 židovský hřbitov
 Třešť
 dům J. A. Schumpetera
 synagoga
 Zdeňkov
 kaple sv. Kříže
 Dyjice
 dřevěná zvonice
 Želetava
 kaple sv. Antonína
 boží muka
 Příseka
 Okříšky
 kostel sv. Barbory
 boží muka
 Želetava
 Oslednice
 kaple sv. Magdaleny
 kostel sv. Anny
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 synagoga
 Holý mlýn
 Telčský dům
 kostel sv. Ducha
 radnice
 městské opevnění
 parní mlýn
 kamenné mosty
 Bransouze
 Telč
 boží muka
 Lannerův dům
 Roštejn
 boží muka
 pamětní kámen
 Šiškův mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Krasonice
 Rokštejn
 Šášovice
 Puklice
 Červený Hrádek
 synagoga
 Radkov
 židovský hřbitov
 Čechočovice
 Přímělkov
 Krahulov
 Přímělkov
 boží muka
 Maškův mlýn
 boží muka
 Čáslavice
 kostel sv. Kunhuty
 boží muka
 Myslůvka
 Kostelec
 Kostelec u Jihlavy
 Luka nad Jihlavou
 kostel sv. Václava
 Černíč
 boží muka
 boží muka
 Sádek
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 boží muka
 židovský hřbitov
 křížový kámen
 Lesonice
 Kamenice
 kaple sv. Václava
 Kostelní Vydří
 hrobka rodu Dalbergů
Základní informace místa
ID místa: 15775
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama