Zámek byl postaven na místě starší tvrze v 15. stol., podle některých pramenů to však bylo až v 80. letech 16. stol. rodem Valdštejnů. Barokní úpravy byly provedeny na začátku a na konci 18. stol. Dnes je zámek v majetku obce a slouží jako sídlo Obecního úřadu.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 11/2004
Při silnici na Opatov se nachází dnes již zrekonstruovaný renesanční zámek, který byl postaven nejspíše na základech bývalé tvrze podle většiny autorů ji ve 14. stol. postavili Hrutovicové. Po roce 1945 se zámek stal majetkem místního zemědělského družstva a postupně chátral. V roce 2000 jej odkoupila obec Kněžice a začala s rekonstrukcí. Rekonstrukce byla ukončena v říjnu 2003 a dnes na zámku najdete kromě sídla radnice také restauraci a muzeum. Zámek je tvořen volně stojící jednopatrovou dvoutraktovou budovou s trojicí věží.
4.3. 2005
historie

První písemná zmínka o Kněžících je z roku 1222. Ve starých pramenech je v obci vzpomínán hospodářský dvůr – tvrz snad z poloviny 14. stol., kterou vybudovaly Hrutovicové. Podle některých autorů tvrz zanikla koncem 15. stol. Podle jiných autorů byl na místě tvrz snad již v 15. století postaven lovecký zámeček. Podle jiných autorů zámek postavili Valdštejnové až 80. letech 16. stol. Jisté je, že za nejstarší část zámku je pokládána budova s věží. Do Bílé hory byly Kněžice v majetku rodu Valdštejnů a později až do roku 1945 byly v majetku rodu Collaltů. Ti se podíleli jak na barokních úpravách z počátku 18. století, kdy byla přistavena první boční věž, tak na úpravách z konce 18. stol., kdy byla přistavena druhá boční věž. Dnes je zámek majetkem obce a slouží jako sídlo Obecního úřadu.

4.3. 2005

Vysočina,  Jihlava  (JI), Kněžice

Místa v okolí

 Chaloupky
 Aleje
 fara
 Valdštejnský dům
 radnice
 Hoffmannův dům
 židovské ghetto
 kamenný most
 Brtnice
 Dolní most
 Střeliště
 Heraltice
 fara
 kostel sv. Václava
 karner sv. Trojice
 Stonařov
 smírčí kámen
 boží muka
 Bransouze
 Okříšky
 kostel sv. Václava
 Příseka
 Rokštejn
 kostel sv. Barbory
 boží muka
 kostel sv. Víta
 Štěměchy
 Přímělkov
 Sedlatice
 Přímělkov
 Dašovský mlýn
 Puklice
 synagoga
 Dašovice
 židovský hřbitov
 Krahulov
 Štítky
 kostel Všech svatých
 Holý mlýn
 Čechočovice
 Luka nad Jihlavou
 Jeclov
 Čížov
 Zátiší
 Želetava
 Kamenice
 kostel sv. Martina
 Třešť
 boží muka
 Velký javor
 dům J. A. Schumpetera
 synagoga
 Želetava
 boží muka
 židovský hřbitov
 Zdeňkov
 kamenné mosty
 boží muka
 Čáslavice
 ZOO Jihlava
 kašna Amfitrité
 kaple Olivetské hory
 děkanství
 Bavorův dům
 Neptunova kašna
 dům čp. 55
 synagoga
 historické podzemí
 morový sloup
 radnice
 Sádek
 Muzeum Vysočiny
 Stařík
 pivovar
 Třebíč
 židovský hřbitov
 Legiodům
 kaple svaté Rodiny
 Dyjice
 kostel sv. Kunhuty
 Kostelec
 boží muka
 boží muka
 Oslednice
 boží muka
 židovský hřbitov
 křížový kámen
 Radkov
 Mirošov
 kostel sv. Josefa
 Výčapy
Kontaktní informace
Obecní úřad Kněžice
Kněžice 1
675 29 Kněžice
Tel: 568 885 536
http://www.knezice.com
starosta@knezice.com
Základní informace místa
ID místa: 2907
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.3.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama