Kapli postavila v letech 1937-1939 firma Josef Podzimek, stavitel v Třešti podle projektu ing. Janáčka z Jihlavy. Dne 2. července 1939 kapli vysvětil p. děkan Simeon Zapletal z Telče. Před vchodem stojí památkově chráněný kříž z r. 1796.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2021
Obec Třeštice (německy Treschtitz) leží na jihozápadní Moravě v jižní části Českomoravské vrchoviny v okrese Jihlava. Nejdominantnější stavbou obce je římskokatolická kaple sv. Antonína Paduánského z r. 1939. Před kaplí stojí památkově chráněný kříž z r. 1796. K dalším kulturním památkám patří roubená zvonice, boží muka a roubený dům. Přes Třeštice vede cyklotrasa č. 5123 a protéká zde Třeštický potok. Nedaleko obce stojí hrad Roštejn.
Luděk Vláčil, 9.7. 2021
historie

V roce 1933 zemřel zdejší rodák Antonín Nevoral, který odkázal větší částku peněz na vybudování kaple. Záležitosti stavby se ujal dp. František Bělský, farář v Růžené. Původně se uvažovalo o zavezení části návesního rybníka, aby mohla kaple stát na návsi, ale později bylo rozhodnuto o současném umístění. V neděli 5. října 1937 odpoledne proběhlo svěcení základního kamene. Stavbu projektoval stavitel Ing. arch. Janáček z Jihlavy. Stavbu provedla firma Josef Podzimek, stavitel v Třešti. V červnu 1939 byla kaple dokončena a v neděli 2. července 1939 p. děkanem Simeonem Zapletalem z Telče zasvěcena sv. Antonínu Paduánskému. Bohoslužby se zde konaly každou druhou neděli v měsíci. V roce 1942 byl zabaven původní zvon pro válečné účely. Po válce byl pořízen ocelový zvon. K příležitosti setkání rodáků v roce 1994 proběhla rekonstrukce kaple. V roce 1998 byl zakoupen další zvon z dílny zvonaře Manouška ze Zbraslavi.…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://trestice.cz/assets/File.ashx a další, 9.7. 2021

Vysočina,  Jihlava  (JI), Třeštice

Místa v okolí

 dřevěná zvonice
 Roštejn
 boží muka
 Šiškův mlýn
 židovský hřbitov
 pamětní kámen
 synagoga
 boží muka
 kostel sv. Martina
 boží muka
 Třešť
 Lísek
 Štamberk
 boží muka
 Telč
 boží muka
 Míchova skála
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Anny
 boží muka
 Telčský dům
 kostel sv. Ducha
 synagoga
 boží muka
 Lannerův dům
 městské opevnění
 Oslednice
 boží muka
 kostel sv. Víta
 boží muka
 židovský hřbitov
 boží muka
 boží muka
 parní mlýn
 kovárna
 kostel sv. Jiljí
 boží muka
 boží muka
 smírčí kámen
 fara
 Janštejn
 Dyjice
 kašna
 kostel sv. Barbory
 synagoga
 židovský hřbitov
 Batelov
 Batelov
 kamenné mosty
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Jáchyma
 Žižkův kámen
 boží muka
 boží muka
 smírčí kámen
 Stonařov
 boží muka
 karner sv. Trojice
 fara
 kostel sv. Václava
 Radkov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Myslůvka
 boží muka
 Horní Cerekev
 kaple sv. Václava
 boží muka
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Kateřiny
 židovský hřbitov
 Kostelec u Jihlavy
 kaple sv. Kříže
 Černíč
 pamětní kámen
 kostel sv. Kunhuty
 Sedlatice
 kostel Všech svatých
 výklenková kaple
 Kostelec
 Řečice
 Aleje
 Čížov
 boží muka
 kaple sv. Markéty
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 boží muka
 Studená
 křížový kámen
 Švédské šance
 boží muka
 studánka Panny Marie
 boží muka
 boží muka
 Červený Hrádek
 boží muka
 mlýn Zahrádky
 kaple sv. Magdaleny
 boží muka
 Nový Rychnov
 Zdeňkov
 boží muka
 Štítky
 boží muka
 Příseka
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 Krasonice
 kostel sv. Vavřince
 Olšany
 Puklice
 synagoga
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 15785
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama