Tvrziště je nepřímo uváděno poprvé v souvislosti se vsí České Libchavy roku 1360, kdy zde sídlil Petr Hrb ze Žamberka.Tvrz je poprvé vysloveně doložena až v roce 1543. Objekt zanikl pravděpodobně v 2. polovině 16. století nebo za třicetileté války.
Hlavní obrázek místa
Nepatrné náznaky základů stavení
© Jiří Čížek 07/2004
Nad vesničkou České Libchavy můžete nalézt na neznačeném místě valy a příkopy někdejší tvrze. K místu nevede žádná značená cesta ale nalézt je není nikterak složité. Stačí od kostela přehupkat údolí :-)
6.7. 2004
popis

Vlastní tvrziště Tvrz v podobě terénních nerovností se nachází ve východní části Českých Libchav na ostrožně, která vybíhá z masivu směrem k západu a pozvolně klesá v poloze zvané „Skalka“ , obtékanou Libchavským potokem. Tvrziště je přímo proti kostelu přes údolí zmiňovaného potoka. Severní část ostrožny je chráněna svahy a v hořejší partii je úzká rokle směřující od západu k východu. Jižní stěna ostrožny je vysoká a skalnatá. Při stavbě opevněného sídla, které bylo umístěno na jižní části ostrožny, bylo využito jižní vysoké skalnaté stěny dělící rokle, stěna tvoří severní stranu tvrziště. Jádro tvrziště po tvrzi z předhusitského období má zhruba čtyřboký obdélníkový tvar. Dispozice tvrziště je na západní, jižní a východní straně obklopena ve směru západ – východ příkopem širokým 13 – 17 m. Příkop začíná na západní straně asi v polovině výšky stěny nad strží, která obklopuje tvrziště ze severu. Na východní straně se příkop…  číst dále

Jan Švejkar: Cejpová, M., Tvrziště České Libchavy, k.ú. České Libchavy, okres Ústí nad Orlicí, Zpravodaj muzea v HK, 2003, Musil, F., Hrady, zámky a tvrze okresu Ústí nad Orlicí, 2 vydání, 1995, Chotěbor, P., K situaci a stavební podobě vesnických feudáln, 3.7. 2008

historie

Historický vývoj a majitelé tvrze Bývalá tvrz, ze které se do dnešních dnů zachovaly terénní konfigurace a nepatrné kamenné základy stávala ve východní části vsi České Libchavy na ostrohu, který obtéká Libchavský potok. Místo, kde tvrz stávala se nazývá „Skalka“. Na počátku 13. století byl na místech dnešních Českých Libchav les – Nalubhaue = Na Lubchavě, který ho v roce 1227 odkázal Kojata Hrabišic svému družiníkovi Nakašovi. Lze předpokládat, že byl zakladatelem vsi. Na první písemné zprávy o těchto místech musíme čekat až do začátku druhé poloviny 14. věku. První zmínka o vsi České Libchavy pochází z roku 1360, kdy se připomíná Petr Hrb ze Žamberka, který je prvním doloženým majitelem. Je zde zmiňován v letech 1360 – 1371. Krátce na to ves stala majetkem vladyků z Brandýsa, kteří již před tím drželi Německé Libchavy. Po Českých Libchavách se psal mezi lety 1397 – 1415 Jindřich, jinak z Brandýsa. V letech 1440 – 1447 se připomíná…  číst dále

Jan Švejkar: Musil, F., Hrady, zámky a tvrze okresu Ústí nad Orlicí, 2 vydání, 1995, Sedláček, A., Hrady, zámky a tvrze království českého II., 1883, Profous, A., Místní jména v Čechách, 1954, díl II, 3.7. 2008

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), České Libchavy

Místa v okolí

 Horní Libchavy
 Žampach
 Žampach
 Hájek
 Dolní Libchavy
 Litice nad Orlicí
 socha sv. Anny
 zvonička
 Litice nad Orlicí
 Hernychova vila
 Hrádek u Lanšperka
 Potštejn
 Lanšperk
 Brandýs nad Orlicí
 kostel sv. Vavřince
 Helvíkovice
 Potštejn
 Brandýs nad Orlicí
 Rotnek
 Orlík
 Chlumek
 sokolovna
 Velešov
 Andrlův chlum
 kaple sv. Antonína
 kaple sv. Rozálie
 kostel sv. Anny
 Mostek
 Divišovo divadlo
 Kateřinský špitál
 židovský hřbitov
 Kyšperk
 kostel sv. Václava
 radnice
 Žamberk
 kostel sv. Václava
 Hrádek
 Sudličkova Lhota
 Koldín
 Letohrad
 Dřel
 Horákova kaple
 Hradníky
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 Dlouhá Třebová
 Peklo
 Přestavlky
 Muzeum krajky
 Vamberk
 kostel sv. Prokopa
 Orlice
 Vrbice
 kamenný most
 Choceň
 Doudleby nad Orlicí
 židovský hřbitov
 socha sv. Prokopa
 Hříště
 Vračovice
 kostel sv. Mikuláše
 Zítkov
 domek Na Sboru
 Hlavačov
 hrad u Nekoře
 socha Panny Marie
 Pěčín
 Těšnov
 České Heřmanice
 Zaháj
 České Heřmanice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiří
 Kostelec nad Orlicí
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 kašna
 mariánský sloup
 synagoga
 fara
 kostel Všech svatých
 kašna
 kaple sv. Anny
 radnice
 socha sv. Marka
 Kostelec nad Orlicí
 Rychnov nad Kněžnou
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Častolovice
 zámecký zvěřinec
 kostel sv. Víta
 Lusthaus
 Pašerácká lávka
 kostel sv. Václava
 Zemská brána
 Niemojów
 Rudoltice
Základní informace místa
ID místa: 1857
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.7.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama