Tvrziště je nepřímo uváděno poprvé v souvislosti se vsí České Libchavy roku 1360, kdy zde sídlil Petr Hrb ze Žamberka.Tvrz je poprvé vysloveně doložena až v roce 1543. Objekt zanikl pravděpodobně v 2. polovině 16. století nebo za třicetileté války.
Hlavní obrázek místa
Nepatrné náznaky základů stavení
© Jiří Čížek 07/2004
Nad vesničkou České Libchavy můžete nalézt na neznačeném místě valy a příkopy někdejší tvrze. K místu nevede žádná značená cesta ale nalézt je není nikterak složité. Stačí od kostela přehupkat údolí :-)
6.7. 2004
popis

Vlastní tvrziště Tvrz v podobě terénních nerovností se nachází ve východní části Českých Libchav na ostrožně, která vybíhá z masivu směrem k západu a pozvolně klesá v poloze zvané „Skalka“ , obtékanou Libchavským potokem. Tvrziště je přímo proti kostelu přes údolí zmiňovaného potoka. Severní část ostrožny je chráněna svahy a v hořejší partii je úzká rokle směřující od západu k východu. Jižní stěna ostrožny je vysoká a skalnatá. Při stavbě opevněného sídla, které bylo umístěno na jižní části ostrožny, bylo využito jižní vysoké skalnaté stěny dělící rokle, stěna tvoří severní stranu tvrziště. Jádro tvrziště po tvrzi z předhusitského období má zhruba čtyřboký obdélníkový tvar. Dispozice tvrziště je na západní, jižní a východní straně obklopena ve směru západ – východ příkopem širokým 13 – 17 m. Příkop začíná na západní straně asi v polovině výšky stěny nad strží, která obklopuje tvrziště ze severu. Na východní straně se příkop…  číst dále

Jan Švejkar: Cejpová, M., Tvrziště České Libchavy, k.ú. České Libchavy, okres Ústí nad Orlicí, Zpravodaj muzea v HK, 2003, Musil, F., Hrady, zámky a tvrze okresu Ústí nad Orlicí, 2 vydání, 1995, Chotěbor, P., K situaci a stavební podobě vesnických feudáln, 3.7. 2008

historie

Historický vývoj a majitelé tvrze Bývalá tvrz, ze které se do dnešních dnů zachovaly terénní konfigurace a nepatrné kamenné základy stávala ve východní části vsi České Libchavy na ostrohu, který obtéká Libchavský potok. Místo, kde tvrz stávala se nazývá „Skalka“. Na počátku 13. století byl na místech dnešních Českých Libchav les – Nalubhaue = Na Lubchavě, který ho v roce 1227 odkázal Kojata Hrabišic svému družiníkovi Nakašovi. Lze předpokládat, že byl zakladatelem vsi. Na první písemné zprávy o těchto místech musíme čekat až do začátku druhé poloviny 14. věku. První zmínka o vsi České Libchavy pochází z roku 1360, kdy se připomíná Petr Hrb ze Žamberka, který je prvním doloženým majitelem. Je zde zmiňován v letech 1360 – 1371. Krátce na to ves stala majetkem vladyků z Brandýsa, kteří již před tím drželi Německé Libchavy. Po Českých Libchavách se psal mezi lety 1397 – 1415 Jindřich, jinak z Brandýsa. V letech 1440 – 1447 se připomíná…  číst dále

Jan Švejkar: Musil, F., Hrady, zámky a tvrze okresu Ústí nad Orlicí, 2 vydání, 1995, Sedláček, A., Hrady, zámky a tvrze království českého II., 1883, Profous, A., Místní jména v Čechách, 1954, díl II, 3.7. 2008

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), České Libchavy

Místa v okolí

 Horní Libchavy
 Žampach
 Žampach
 Hájek
 Dolní Libchavy
 Litice nad Orlicí
 zvonička
 Litice nad Orlicí
 Hernychova vila
 Hrádek u Lanšperka
 Potštejn
 Lanšperk
 Brandýs nad Orlicí
 kostel sv. Vavřince
 Helvíkovice
 Potštejn
 Brandýs nad Orlicí
 sokolovna
 Rotnek
 Orlík
 Chlumek
 Velešov
 kaple sv. Antonína
 Andrlův chlum
 Mostek
 kaple sv. Rozálie
 kostel sv. Anny
 Divišovo divadlo
 Kateřinský špitál
 židovský hřbitov
 Kyšperk
 kostel sv. Václava
 radnice
 Žamberk
 Hrádek
 kostel sv. Václava
 Sudličkova Lhota
 Koldín
 Letohrad
 Dřel
 Horákova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Hradníky
 kostel sv. Jiří
 Dlouhá Třebová
 Peklo
 Přestavlky
 Vamberk
 kostel sv. Prokopa
 Muzeum krajky
 kamenný most
 Orlice
 Vrbice
 Choceň
 židovský hřbitov
 Doudleby nad Orlicí
 Vračovice
 Hříště
 kostel sv. Mikuláše
 Zítkov
 domek Na Sboru
 Hlavačov
 hrad u Nekoře
 socha Panny Marie
 Pěčín
 České Heřmanice
 Těšnov
 Zaháj
 České Heřmanice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiří
 Kostelec nad Orlicí
 židovský hřbitov
 kašna
 mariánský sloup
 synagoga
 fara
 kostel Všech svatých
 kašna
 kaple sv. Anny
 radnice
 socha sv. Marka
 Kostelec nad Orlicí
 Rychnov nad Kněžnou
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 zámecký zvěřinec
 Častolovice
 kostel sv. Víta
 Lusthaus
 Pašerácká lávka
 kostel sv. Václava
 Zemská brána
 Niemojów
 Rudoltice
Základní informace místa
ID místa: 1857
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.7.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama