Tvrziště je nepřímo uváděno poprvé v souvislosti se vsí České Libchavy roku 1360, kdy zde sídlil Petr Hrb ze Žamberka.Tvrz je poprvé vysloveně doložena až v roce 1543. Objekt zanikl pravděpodobně v 2. polovině 16. století nebo za třicetileté války.
Hlavní obrázek místa
Nepatrné náznaky základů stavení
© Jiří Čížek 07/2004
Nad vesničkou České Libchavy můžete nalézt na neznačeném místě valy a příkopy někdejší tvrze. K místu nevede žádná značená cesta ale nalézt je není nikterak složité. Stačí od kostela přehupkat údolí :-)
6.7. 2004
popis

Vlastní tvrziště Tvrz v podobě terénních nerovností se nachází ve východní části Českých Libchav na ostrožně, která vybíhá z masivu směrem k západu a pozvolně klesá v poloze zvané „Skalka“ , obtékanou Libchavským potokem. Tvrziště je přímo proti kostelu přes údolí zmiňovaného potoka. Severní část ostrožny je chráněna svahy a v hořejší partii je úzká rokle směřující od západu k východu. Jižní stěna ostrožny je vysoká a skalnatá. Při stavbě opevněného sídla, které bylo umístěno na jižní části ostrožny, bylo využito jižní vysoké skalnaté stěny dělící rokle, stěna tvoří severní stranu tvrziště. Jádro tvrziště po tvrzi z předhusitského období má zhruba čtyřboký obdélníkový tvar. Dispozice tvrziště je na západní, jižní a východní straně obklopena ve směru západ – východ příkopem širokým 13 – 17 m. Příkop začíná na západní straně asi v polovině výšky stěny nad strží, která obklopuje tvrziště ze severu. Na východní straně se příkop…  číst dále

Jan Švejkar: Cejpová, M., Tvrziště České Libchavy, k.ú. České Libchavy, okres Ústí nad Orlicí, Zpravodaj muzea v HK, 2003, Musil, F., Hrady, zámky a tvrze okresu Ústí nad Orlicí, 2 vydání, 1995, Chotěbor, P., K situaci a stavební podobě vesnických feudáln, 3.7. 2008

historie

Historický vývoj a majitelé tvrze Bývalá tvrz, ze které se do dnešních dnů zachovaly terénní konfigurace a nepatrné kamenné základy stávala ve východní části vsi České Libchavy na ostrohu, který obtéká Libchavský potok. Místo, kde tvrz stávala se nazývá „Skalka“. Na počátku 13. století byl na místech dnešních Českých Libchav les – Nalubhaue = Na Lubchavě, který ho v roce 1227 odkázal Kojata Hrabišic svému družiníkovi Nakašovi. Lze předpokládat, že byl zakladatelem vsi. Na první písemné zprávy o těchto místech musíme čekat až do začátku druhé poloviny 14. věku. První zmínka o vsi České Libchavy pochází z roku 1360, kdy se připomíná Petr Hrb ze Žamberka, který je prvním doloženým majitelem. Je zde zmiňován v letech 1360 – 1371. Krátce na to ves stala majetkem vladyků z Brandýsa, kteří již před tím drželi Německé Libchavy. Po Českých Libchavách se psal mezi lety 1397 – 1415 Jindřich, jinak z Brandýsa. V letech 1440 – 1447 se připomíná…  číst dále

Jan Švejkar: Musil, F., Hrady, zámky a tvrze okresu Ústí nad Orlicí, 2 vydání, 1995, Sedláček, A., Hrady, zámky a tvrze království českého II., 1883, Profous, A., Místní jména v Čechách, 1954, díl II, 3.7. 2008

Komentáře

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), České Libchavy

Místa v okolí

 Horní Libchavy
 Žampach
 Chudoba
 Žampach
 Hájek
 Dolní Libchavy
 Litice nad Orlicí
 socha sv. Anny
 zvonička
 Litice nad Orlicí
 Hernychova vila
 Hrádek u Lanšperka
 Potštejn
 Lanšperk
 Brandýs nad Orlicí
 kostel sv. Vavřince
 Helvíkovice
 Potštejn
 Brandýs nad Orlicí
 Rotnek
 Orlík
 Chlumek
 sokolovna
 Velešov
 Andrlův chlum
 kaple sv. Antonína
 kaple sv. Rozálie
 kostel sv. Anny
 Mostek
 Divišovo divadlo
 Kateřinský špitál
 židovský hřbitov
 Kyšperk
 kostel sv. Václava
 radnice
 Žamberk
 kostel sv. Václava
 Hrádek
 Sudličkova Lhota
 Koldín
 Letohrad
 Dřel
 Horákova kaple
 Hradníky
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 Dlouhá Třebová
 Peklo
 Přestavlky
 Muzeum krajky
 Vamberk
 kostel sv. Prokopa
 Orlice
 Vrbice
 kamenný most
 Choceň
 Doudleby nad Orlicí
 židovský hřbitov
 socha sv. Prokopa
 Vračovice
 Hříště
 Suchá
 kostel sv. Mikuláše
 Zítkov
 domek Na Sboru
 Hlavačov
 hrad u Nekoře
 socha Panny Marie
 Pěčín
 Těšnov
 České Heřmanice
 Zaháj
 České Heřmanice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiří
 Kostelec nad Orlicí
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 kašna
 mariánský sloup
 synagoga
 fara
 kostel Všech svatých
 kašna
 kaple sv. Anny
 radnice
 kostel sv. Havla
 socha sv. Marka
 Kostelec nad Orlicí
 Rychnov nad Kněžnou
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Častolovice
 zámecký zvěřinec
 kostel sv. Víta
 Lusthaus
 Pašerácká lávka
 kostel sv. Václava
 Zemská brána
 Niemojów
 Rudoltice
Základní informace místa
ID místa: 1857
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.7.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama