Soubor nemocničních budov postaven koncem 19. stol. V průběhu let realizována v areálu řada stavebních akcí. R. 1968 došlo ke generální opravě nemocnice. Objekt nepravidelného tvaru na půdorysu písmene U. Stará nemocnice je na seznamu památkově chráněných objektů od r. 1989.
Hlavní obrázek místa
Nemocnice, bývalé sanatorium v Tišnově
© Pavel Vítek 05/2018
Město Tišnov se rozkládá 22 km severozápadně od Brna v údolí řeky Svratky. Tišnov leží na křižovatce silnic druhé třídy. Městem procházejí železniční tratě č. 250 Brno – Havlíčkův Brod a č. 251 vedoucí z Tišnova přes Bystřici nad Pernštejnem do Žďáru nad Sázavou. Tišnov má také spojení autobusy jak se všemi obcemi v okolí, tak třeba s Bystřicí nad Pernštejnem, Velkou Bíteší a Brnem. Starou nemocnici najdeme ve východní části města pod kopcem Klucanina.
Pavel Vítek, 31.5. 2018
popis

Jedná se o objekt nepravidelného tvaru na přibližném půdorysu písmene U. Jeho forma je složena z celkem tří, proporčně odlišně koncipovaných a vzájemně propojených traktů. Základ jižního křídla tvoří masivní kamenný sokl, přecházející v nárožích do úrovně prvního patra, kde je zakončen průběžnou kordonovou římsou završenou stříškou krytou bobrovkou. Hmotu zdiva prolamují v prvním patře půlkruhová okna přecházející i do představené přízemní obdélné části na jižní straně. Masivní okenní šambrány lemují pravoúhlá okna ve druhém patře a ve třetím patře jsou zasazena do líce fasády. Valbová střecha navazuje na výrazně vyloženou korunní římsu. Západní křídlo navazuje na jižní v jeho ose, na vnitřní straně pak před napojením severního křídla odskokem ustupuje. Obdobně šířkově dimenzované severní křídlo navazuje na západní v mírném odskoku i na vnější straně. Na východní straně se k tomuto křídlu posléze přimyká pravoúhlá hmota pozdější…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 31.5. 2018

historie

První dochovaná písemná zmínka o Tišnově pochází z roku 1223. Soubor nemocničních budov byl postaven koncem 19. století. Vystavěl jej jako sanatorium a vodoléčebný ústav MUDr. František Kuthan. Stavba probíhala podle plánů arch. Karla Huga Kepky. O její kolaudaci bylo zažádáno v roce 1899 a o rok později byla pro uvedený provoz udělena koncese. Roku 1900 bylo sanatorium vysvěceno brněnským biskupem Františkem Bauerem. V průběhu let byla realizována v areálu sanatoria a nemocnice velká řada stavebních akcí, např. výstavba vzdušných lázní v roce 1907, na jižní straně v roce 1913 přístavba verandy a další. V letech 1929–1930 byla realizována přístavba čtvrtého, východního křídla podle projektu architekta Miloslava Kopřivy. Pod projektem přístavby oddělení vodoléčby, leháren mužů, žen a dalších procedur je v roce 1939 podepsán Ing. arch. Oskar Pořízka. Roku 1968 došlo ke generální opravě objektu celé nemocnice.…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 31.5. 2018

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Tišnov

Místa v okolí

 Klucanina
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 kašna
 radnice
 mariánský sloup
 dům U Jana
 dům Peklo
 Müllerův dům
 boží muka
 Předklášteří
 Čepička
 Sentice
 Vohančice
 Heroltice
 Čebín
 železniční viadukt
 Loučky
 Křivoš
 Čertova hráz
 Lažánky
 kostel sv. Martina
 smírčí kámen
 radnice
 mariánský sloup
 Lomnice
 Trmačov
 židovská škola
 synagoga
 vyhlídka Babylon
 židovský hřbitov
 Deblín
 kostel sv. Klimenta
 Újezd u Černé Hory
 kostel sv. Jiljí
 Újezd u Tišnova
 Dvorce
 Kuřim
 socha sv. Floriána
 Bílá boží muka
 Milonice
 Milonice
 Rysov
 Veveří
 Kubův most
 Skryje
 Osiky
 kostel sv. Stanislava
 Babylon u Kozárova
 mlýn ve Žlebě
 Babí lom
 Porčův mlýn
 kaple sv. Anny
 Košíkov
 Lelekovice
 krytý trámový most
 Černvír
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 Černá Hora
 Domašov
 kostel sv. Vavřince
 Víckov
 kostel sv. Jiří
 Žďárec
 kostel sv. Kateřiny
 Devět křížů
 Rychvald
 Lysice
 Pernštejn
 Brněnská přehrada
 Říčany
 Pernštejn
 ZOO Brno
 Říčany u Brna
 kostel sv. Martina
 Řečkovice
 Rudka
 Starý hrad u Adamova
 Ostrovačice
 Velký Chlum
 Drnovice
 Rudka
 Drnovice
 Moravecké Pavlovice
 kostel sv. Václava
 Medlánky
 Malý Chlum
 Malý Chlum
 boží muka
 kostel Všech svatých
 Rájec nad Svitavou
 Zbraslav
 boží muka
 Voděrady
 boží muka
 Ostrá horka
 Starý pivovar
 kostel sv. Víta
 Ditlinův dvůr
 socha sv. Floriána
 Bukov
 Kociánka
 kostel sv. Vavřince
 Rožná
 Rovná
Kontaktní informace
Nemocnice Tišnov
Purkyňova 279
666 13 Tišnov
Tel: 549 410 500, 549 436 011
http://www.nemtisnov.cz
info@nemtisnov.cz
Základní informace místa
ID místa: 13861
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 31.5.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama