Soubor nemocničních budov postaven koncem 19. stol. V průběhu let realizována v areálu řada stavebních akcí. R. 1968 došlo ke generální opravě nemocnice. Objekt nepravidelného tvaru na půdorysu písmene U. Stará nemocnice je na seznamu památkově chráněných objektů od r. 1989.
Hlavní obrázek místa
Nemocnice, bývalé sanatorium v Tišnově
© Pavel Vítek 05/2018
Město Tišnov se rozkládá 22 km severozápadně od Brna v údolí řeky Svratky. Tišnov leží na křižovatce silnic druhé třídy. Městem procházejí železniční tratě č. 250 Brno – Havlíčkův Brod a č. 251 vedoucí z Tišnova přes Bystřici nad Pernštejnem do Žďáru nad Sázavou. Tišnov má také spojení autobusy jak se všemi obcemi v okolí, tak třeba s Bystřicí nad Pernštejnem, Velkou Bíteší a Brnem. Starou nemocnici najdeme ve východní části města pod kopcem Klucanina.
Pavel Vítek, 31.5. 2018
popis

Jedná se o objekt nepravidelného tvaru na přibližném půdorysu písmene U. Jeho forma je složena z celkem tří, proporčně odlišně koncipovaných a vzájemně propojených traktů. Základ jižního křídla tvoří masivní kamenný sokl, přecházející v nárožích do úrovně prvního patra, kde je zakončen průběžnou kordonovou římsou završenou stříškou krytou bobrovkou. Hmotu zdiva prolamují v prvním patře půlkruhová okna přecházející i do představené přízemní obdélné části na jižní straně. Masivní okenní šambrány lemují pravoúhlá okna ve druhém patře a ve třetím patře jsou zasazena do líce fasády. Valbová střecha navazuje na výrazně vyloženou korunní římsu. Západní křídlo navazuje na jižní v jeho ose, na vnitřní straně pak před napojením severního křídla odskokem ustupuje. Obdobně šířkově dimenzované severní křídlo navazuje na západní v mírném odskoku i na vnější straně. Na východní straně se k tomuto křídlu posléze přimyká pravoúhlá hmota pozdější…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 31.5. 2018

historie

První dochovaná písemná zmínka o Tišnově pochází z roku 1223. Soubor nemocničních budov byl postaven koncem 19. století. Vystavěl jej jako sanatorium a vodoléčebný ústav MUDr. František Kuthan. Stavba probíhala podle plánů arch. Karla Huga Kepky. O její kolaudaci bylo zažádáno v roce 1899 a o rok později byla pro uvedený provoz udělena koncese. Roku 1900 bylo sanatorium vysvěceno brněnským biskupem Františkem Bauerem. V průběhu let byla realizována v areálu sanatoria a nemocnice velká řada stavebních akcí, např. výstavba vzdušných lázní v roce 1907, na jižní straně v roce 1913 přístavba verandy a další. V letech 1929–1930 byla realizována přístavba čtvrtého, východního křídla podle projektu architekta Miloslava Kopřivy. Pod projektem přístavby oddělení vodoléčby, leháren mužů, žen a dalších procedur je v roce 1939 podepsán Ing. arch. Oskar Pořízka. Roku 1968 došlo ke generální opravě objektu celé nemocnice.…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 31.5. 2018

Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Tišnov

Místa v okolí

 Klucanina
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 kašna
 radnice
 mariánský sloup
 dům U Jana
 dům Peklo
 Müllerův dům
 boží muka
 Předklášteří
 Čepička
 Sentice
 Vohančice
 Heroltice
 železniční viadukt
 Čebínka
 kostel sv. Jiří
 Loučky
 Křivoš
 Čertova hráz
 Lažánky
 kostel sv. Martina
 smírčí kámen
 radnice
 mariánský sloup
 Lomnice
 Trmačov
 židovská škola
 synagoga
 vyhlídka Babylon
 židovský hřbitov
 Deblín
 kostel sv. Klimenta
 Újezd u Černé Hory
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Jiljí
 Jarošův mlýn
 Újezd u Tišnova
 Kuřim
 Dvorce
 socha sv. Floriána
 kaple sv. Jiljí
 Bílá boží muka
 Milonice
 Milonice
 Rysov
 Veveří
 Kubův most
 Skryje
 Osiky
 kostel sv. Stanislava
 Babylon u Kozárova
 mlýn ve Žlebě
 Babí lom
 Porčův mlýn
 kaple sv. Anny
 Košíkov
 Lelekovice
 krytý trámový most
 kostel sv. Mikuláše
 Černvír
 Černá Hora
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 Domašov
 Víckov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 Žďárec
 kostel sv. Kateřiny
 Devět křížů
 Rychvald
 Lysice
 boží muka
 kostel sv. Kunhuty
 Pernštejn
 venkovský dům
 Říčany
 Pernštejn
 Brněnská přehrada
 ZOO Brno
 Říčany u Brna
 kostel sv. Martina
 Řečkovice
 Rudka
 Starý hrad u Adamova
 Ostrovačice
 Velký Chlum
 Drnovice
 Rudka
 Drnovice
 Moravecké Pavlovice
 kostel sv. Václava
 Medlánky
 Malý Chlum
 Malý Chlum
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 kostel Všech svatých
 Rájec nad Svitavou
 Zbraslav
 boží muka
 Voděrady
 boží muka
 Ostrá horka
 Starý pivovar
 kostel sv. Víta
 Ditlinův dvůr
 Bukov
 socha sv. Floriána
 Kociánka
 kostel sv. Vavřince
 Rožná
 Rovná
Kontaktní informace
Nemocnice Tišnov
Purkyňova 279
666 13 Tišnov
Tel: 549 410 500, 549 436 011
http://www.nemtisnov.cz
info@nemtisnov.cz
Základní informace místa
ID místa: 13861
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 31.5.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama