Zaniklá tvrz. Dřevěná tvrz zde mohla stát již v obd. 600–1000. Určitě se píše o tvrzi r. 1324 kdy zde seděl Heřman z Drahlína. R. 1390 se Drahlín zmiňuje jako součást liteňského panství. R. 1413 tvrz koupili Dobeš z Tmáně a Zdeněk z Podmokel, tvrz zanikla již v průběhu 15. stol.
Hlavní obrázek místa
© Vítězslav a Miroslava Kotíkovi 11/2003
Malá obec Drahlín se nachází asi 8 km severozápadně od Příbrami. Navštívili jsme ji jednoho mimořádně nevlídného dne (hustá mlha a zima) v polovině listopadu 2003, takže šance doptat se místních, kde přesně se nachází pamětihodnost zakreslená v mapě KČT, byla minimální (venku jsme zastihli pouze jednoho menšího chlapce, který o existenci místní „zříceniny“ neměl tušení). Po opakovaném průjezdu obcí jsme nakonec vytipovali možnou lokalitu přes zahrady, které lemují silnici, a následná obhlídka nám dala za pravdu. Celý prostor byl krátce před naším příchodem vyklučen, což usnadnilo identifikaci, ale vrstva dosud volně ležících větví a pořezaného křoví nám znemožnila lépe dokumentovat překvapivou výšku a strmost valu. Jak se tam dostat: z malého náměstíčka (a parkoviště) u koloniálu pár kroků úzkou cestou jakoby ven z obce za zahrady a pak doprava pěšinou vedoucí paralelně se silnicí až na místo (to těsně sousedí s místním sportovním areálem, což je patrné z jednoho ze snímků).
Vítězslav a Miroslava Kotíkovi, Praha 3, 13.2. 2004
historie

„Přesná doba vzniku Drahlína není, jako je to obvyklé u českých vesnic, známa. Místní patrioté by rádi viděli její původ až v dobách Svatého Václava, který dle pověsti zde navštívil svoji matku Drahomíru na hrádku, nesoucím její jméno, což však není pravděpodobné. Spíše se dá věřit, že název vznikl ze slova drahá, které označuje pozemky pro pastvu dobytka z celé osady či souvislost se slovem drahý ve smyslu je nám drahý. Dle charakteru terénu a zbytků příkopů a valů, taktéž pomístní pojmenování Na Hradišti by svědčilo o tom, že zde mezi lety 600 - 1000 po Kristu tu mohlo existovat sídlo, zřejmě dřevěná, kamenem opevněná tvrz. Jasné důkazy však pro to zatím nejsou. Zato je známo, že v roce 1324 seděl na tvrzi Heřman z Drahlína, předek pánů z Valdeka, kteří vlastnili Liteň. V roce 1390 se Drahlín připomíná jako součást vlastnictví panství Liteň. V roce 1413 koupili tvrz Dobeš z Tmáně a Zdeněk z Podmokel od svých…  číst dále

13.2. 2004

Další texty historie
Středočeský kraj,  Příbram  (PB),

Místa v okolí

 Hluboš
 kostel sv. Prokopa
 Hornický skanzen
 kostel sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Jince
 dub sv. Václava
 Pičín
 Valdek
 Buková u Příbramě
 Plešivec
 kříž sv. Ivana
 Ostrý
 židovský hřbitov
 Památník Vojna
 Vysoká u Příbramě
 Památník padlým
 Dlouhá Lhota
 kaple sv. Anny
 Komárov
 Studený vrch
 mariánský sloup
 kostel sv. Jiljí
 sloup odsouzenců
 synagoga
 Hořovice
 Hořovice
 Hůrka u Vranovic
 Lochovice
 Chlukov
 Tři Trubky
 Zálužský hrad
 kostel sv. Ondřeje
 Lochovice
 Tihava
 kaple sv. Anny
 Hradec
 Neumětely
 Viereckschanze
 Šemíkův pomník
 židovský hřbitov
 Otmíče
 Strašice
 Rtišovice
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Tochovice
 Osov
 Doubravka
 Neumětely
 synagoga
 kaple
 kostel sv. Martina
 radnice
 Obora
 Třenická hora
 Smolotely
 Újezdec
 kostel sv. Mikuláše
 Zbiroh
Základní informace místa
ID místa: 758
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.2.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama