Zaniklá tvrz. Dřevěná tvrz zde mohla stát již v obd. 600–1000. Určitě se píše o tvrzi r. 1324 kdy zde seděl Heřman z Drahlína. R. 1390 se Drahlín zmiňuje jako součást liteňského panství. R. 1413 tvrz koupili Dobeš z Tmáně a Zdeněk z Podmokel, tvrz zanikla již v průběhu 15. stol.
Hlavní obrázek místa
© Vítězslav a Miroslava Kotíkovi 11/2003
Malá obec Drahlín se nachází asi 8 km severozápadně od Příbrami. Navštívili jsme ji jednoho mimořádně nevlídného dne (hustá mlha a zima) v polovině listopadu 2003, takže šance doptat se místních, kde přesně se nachází pamětihodnost zakreslená v mapě KČT, byla minimální (venku jsme zastihli pouze jednoho menšího chlapce, který o existenci místní „zříceniny“ neměl tušení). Po opakovaném průjezdu obcí jsme nakonec vytipovali možnou lokalitu přes zahrady, které lemují silnici, a následná obhlídka nám dala za pravdu. Celý prostor byl krátce před naším příchodem vyklučen, což usnadnilo identifikaci, ale vrstva dosud volně ležících větví a pořezaného křoví nám znemožnila lépe dokumentovat překvapivou výšku a strmost valu. Jak se tam dostat: z malého náměstíčka (a parkoviště) u koloniálu pár kroků úzkou cestou jakoby ven z obce za zahrady a pak doprava pěšinou vedoucí paralelně se silnicí až na místo (to těsně sousedí s místním sportovním areálem, což je patrné z jednoho ze snímků).
Vítězslav a Miroslava Kotíkovi, Praha 3, 13.2. 2004
historie

„Přesná doba vzniku Drahlína není, jako je to obvyklé u českých vesnic, známa. Místní patrioté by rádi viděli její původ až v dobách Svatého Václava, který dle pověsti zde navštívil svoji matku Drahomíru na hrádku, nesoucím její jméno, což však není pravděpodobné. Spíše se dá věřit, že název vznikl ze slova drahá, které označuje pozemky pro pastvu dobytka z celé osady či souvislost se slovem drahý ve smyslu je nám drahý. Dle charakteru terénu a zbytků příkopů a valů, taktéž pomístní pojmenování Na Hradišti by svědčilo o tom, že zde mezi lety 600 - 1000 po Kristu tu mohlo existovat sídlo, zřejmě dřevěná, kamenem opevněná tvrz. Jasné důkazy však pro to zatím nejsou. Zato je známo, že v roce 1324 seděl na tvrzi Heřman z Drahlína, předek pánů z Valdeka, kteří vlastnili Liteň. V roce 1390 se Drahlín připomíná jako součást vlastnictví panství Liteň. V roce 1413 koupili tvrz Dobeš z Tmáně a Zdeněk z Podmokel od svých…  číst dále

13.2. 2004

Další texty historie

Komentáře

4.9.2008 17:37 Iceman
Tak jsem tam včera zajel cestou z práce, mám to asi 5km cca. No musím říct, že opravdu silně doporučuji navštívit toto místo na podzim, nebo v zimě spíš. Prostě v době kdy vegetace není tak bujná. Já osobně mám trny v kalhotech ještě den po té :). Po několika pokusech dostat se tam skrz ty křoviny jsem narazil na dva místní mladíky, kteří mi poradili obejít to až k místu kde je vstup na dětské hřiště a tam pěšinou kolem hřiště a nahoru. Musim říct, že kdybych na motorce nejezdil v kanadách, tak bych tam asi nevylezl :D. Nahoře jsou asi dva vzrostlé stromy a spousta křovin. Bohužel díky té vegetaci není možné určit co se kde nacházelo, nebo najít alespoň nějaké zbytky. Výhled je skutečně moc pěkný a stojí za tu námahu. Udělal jsem pár fotek a uložil je k sobě na web, tak se můžete podívat:

http://www.pro-mac.cz/soukrome/drahlin/drahlin.html
20.2.2008 22:13 Drdová Eva z rodiny Rosenbaum
V Drahlíně jsem strávila u dědy a babičky nejedny prázdniny. Krásná krajina, louky, lesy a potůček, kam jsme jako děti chodívali... U hradiště byla dědečkova zahrada, na které krom ovocných stromů vysázel i za každé vnouče jeden topol. Hradiště bylo tajemné místo našich průzkumů. Bylo odtud dobře vidět na Svatou horu. Čas však poodešel a já už jen vzpomínám na krásné místo mého dětství, šedesátých let. Přeji tomuto kraji a lidem v něm jen vše dobré.
21.9.2007 23:04 František V.
O Drahlíně jsem se dozveděl prvně před více jak 20 lety. kdy jsem pátral po svých předcích. našel jsem, že 9.1.1830 se v Drahlíně 49 narodila Františka Kavková, dcera Anny (27.9.1798), jež byla dcerou Josefa Jab(v)ůrka (+15.1.1813), sedláka z Drahlína 49 a Magdaleny roz. Kuchařové ze Závržic nebo z Kamenné (+8.3.1812). Josef a Magdalena byli oddáni 25.6.1797. Nikdy jsem v Drahlíně nebyl, ale vím, že existuje a prý je tam hezky.
10.3.2007 16:40 Eva
Bydlela jsem v Drahlíně přímo u kopce. kterému jsme říkali hradiště, bylo to v letech 1956 až 1966.Hradiště se tehdy nijak nezkoumalo ani jsme se o něm nic neučili.Měla jsem hradiště přímo za zahradou a bylo místem našich dětských her. Jinak o něm nic zvláštního nevím ani jsem nikdy nic nečetla, jsem ráda, že se někdo o Drahlín jako takový začíná také zajímat. Že nikdo nevěděl kde hradiště je se nedivte, jsou to asi většinou mladí lidé, kteří se tam třeba přistěhovali, protože i Drahlín se začíná rozrůstat jak vidím při návštěvách u svého bratra. Nedavno jsem s nostalgií našla na internetu, že dům kde jsem bydlela s rodiči a sourozenci se opět prodává stejně jako jsme to udělali my před lety, když rodiče jeden po druhém zemřeli a my jsme se rozprchli po světě, tedy já nejdále. Docela jsme byli s manželem a dcerou v pokušení si jej jet prohlédnout jako potecnionální kupci, ale než jsme se k tomu odhodlali byl už prodaný. Takže hradiště tam zůstalo a asi už zůstane, jestli ho nekoupí nějaká realitka a nerozhrne na stavbu nových domů .
17.11.2006 20:44 vanilkaaa
měla jsem tu čest pár let bydlet v Drahlíně a tak se mi zapsal a vryl do srdce kopcovity ráz krajiny a lesy s trsy vřesu borůvčí ostružin jahod...stejně jako hřiště a na něm střídající se fotbalisti a nohejbalový nadšenci stejně jako partička holek z aerobiku s jejich neuvěřitelnou výdrží a osobitým humorem jak příroda tak lidé jsou tu báječní ..jak nádherný byl pohled na pestré louky s lesknoucími se oky rybníků odkud vám zamával rukou pozdravení trpělivý rybář bílá klidná oblaka a mírný vítr co vám cuchal vlasy ..a v zimě sjíždět kopec na blatech třebas na igelitovém pytli..jsem ted ve městě a tohle mi nikdy nikdy nenahradí ..děkuji vesničce ve středních čechách a srdnatým lidem kteří v ní žijí ....bůh vám žehnej......
Středočeský kraj,  Příbram  (PB),

Místa v okolí

 Hluboš
 kostel sv. Prokopa
 Hornický skanzen
 kostel sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 dub sv. Václava
 Jince
 Pičín
 Valdek
 Buková u Příbramě
 Plešivec
 kříž sv. Ivana
 Ostrý
 židovský hřbitov
 Památník Vojna
 Vysoká u Příbramě
 Památník padlým
 Dlouhá Lhota
 kaple sv. Anny
 Komárov
 Studený vrch
 mariánský sloup
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
 sloup odsouzenců
 Hořovice
 Hořovice
 Hůrka u Vranovic
 Chlukov
 Tři Trubky
 Lochovice
 Zálužský hrad
 kostel sv. Ondřeje
 Lochovice
 Tihava
 kaple sv. Anny
 Hradec
 Neumětely
 Viereckschanze
 Šemíkův pomník
 židovský hřbitov
 Otmíče
 Strašice
 Rtišovice
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Tochovice
 Osov
 Doubravka
 Neumětely
 synagoga
 kaple
 radnice
 kostel sv. Martina
 Obora
 Třenická hora
 Smolotely
 kostel sv. Vavřince
 Újezdec
 kostel sv. Mikuláše
 Zbiroh
Základní informace místa
ID místa: 758
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.2.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama