Zaniklá tvrz. Dřevěná tvrz zde mohla stát již v obd. 600–1000. Určitě se píše o tvrzi r. 1324 kdy zde seděl Heřman z Drahlína. R. 1390 se Drahlín zmiňuje jako součást liteňského panství. R. 1413 tvrz koupili Dobeš z Tmáně a Zdeněk z Podmokel, tvrz zanikla již v průběhu 15. stol.
Hlavní obrázek místa
© Vítězslav a Miroslava Kotíkovi 11/2003
Malá obec Drahlín se nachází asi 8 km severozápadně od Příbrami. Navštívili jsme ji jednoho mimořádně nevlídného dne (hustá mlha a zima) v polovině listopadu 2003, takže šance doptat se místních, kde přesně se nachází pamětihodnost zakreslená v mapě KČT, byla minimální (venku jsme zastihli pouze jednoho menšího chlapce, který o existenci místní „zříceniny“ neměl tušení). Po opakovaném průjezdu obcí jsme nakonec vytipovali možnou lokalitu přes zahrady, které lemují silnici, a následná obhlídka nám dala za pravdu. Celý prostor byl krátce před naším příchodem vyklučen, což usnadnilo identifikaci, ale vrstva dosud volně ležících větví a pořezaného křoví nám znemožnila lépe dokumentovat překvapivou výšku a strmost valu. Jak se tam dostat: z malého náměstíčka (a parkoviště) u koloniálu pár kroků úzkou cestou jakoby ven z obce za zahrady a pak doprava pěšinou vedoucí paralelně se silnicí až na místo (to těsně sousedí s místním sportovním areálem, což je patrné z jednoho ze snímků).
Vítězslav a Miroslava Kotíkovi, Praha 3, 13.2. 2004
historie

„Přesná doba vzniku Drahlína není, jako je to obvyklé u českých vesnic, známa. Místní patrioté by rádi viděli její původ až v dobách Svatého Václava, který dle pověsti zde navštívil svoji matku Drahomíru na hrádku, nesoucím její jméno, což však není pravděpodobné. Spíše se dá věřit, že název vznikl ze slova drahá, které označuje pozemky pro pastvu dobytka z celé osady či souvislost se slovem drahý ve smyslu je nám drahý. Dle charakteru terénu a zbytků příkopů a valů, taktéž pomístní pojmenování Na Hradišti by svědčilo o tom, že zde mezi lety 600 - 1000 po Kristu tu mohlo existovat sídlo, zřejmě dřevěná, kamenem opevněná tvrz. Jasné důkazy však pro to zatím nejsou. Zato je známo, že v roce 1324 seděl na tvrzi Heřman z Drahlína, předek pánů z Valdeka, kteří vlastnili Liteň. V roce 1390 se Drahlín připomíná jako součást vlastnictví panství Liteň. V roce 1413 koupili tvrz Dobeš z Tmáně a Zdeněk z Podmokel od svých…  číst dále

13.2. 2004

Další texty historie
Středočeský kraj,  Příbram  (PB),

Místa v okolí

 Hluboš
 kostel sv. Prokopa
 Hornický skanzen
 kostel sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Jince
 dub sv. Václava
 Pičín
 Valdek
 Buková u Příbramě
 Plešivec
 kříž sv. Ivana
 Ostrý
 židovský hřbitov
 Památník Vojna
 Vysoká u Příbramě
 Památník padlým
 Dlouhá Lhota
 kaple sv. Anny
 Komárov
 Studený vrch
 mariánský sloup
 kostel sv. Jiljí
 sloup odsouzenců
 synagoga
 Hořovice
 Hořovice
 Hůrka u Vranovic
 Lochovice
 Chlukov
 Tři Trubky
 Zálužský hrad
 kostel sv. Ondřeje
 Lochovice
 Tihava
 kaple sv. Anny
 Hradec
 Neumětely
 Viereckschanze
 Šemíkův pomník
 židovský hřbitov
 Otmíče
 Strašice
 Rtišovice
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Tochovice
 Osov
 Doubravka
 Neumětely
 synagoga
 kaple
 kostel sv. Martina
 radnice
 Obora
 Třenická hora
 Smolotely
 Újezdec
 kostel sv. Mikuláše
 Zbiroh
Základní informace místa
ID místa: 758
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.2.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama