Francouzská zahrada vybudována v letech 1760-69. Dále k jihu pak navazuje anglický park. V zahradě bohatá sochařská výzdoba. Střed zahrady tvoří fontána s mohutným sousoším Napájení Héliových koní. Na jižní straně rokoková oranžérie. Areál zahrad a parků má 65 ha.
Hlavní obrázek místa
Zámecké zahrady v Dobříši
© Pavel Vítek 07/2015
Město Dobříš leží 48 km jižně od Prahy a 18 km severovýchodně od Příbrami. Zámecké zahrady leží jižně od zámecké budovy, na niž přímo navazují.
Pavel Vítek, 10.10. 2015
popis

Jižně od zámku se rozkládá mimořádně náročná terasovitá francouzská zahrada. Je komponována na osu jižního křídla zámku. V zahradě se nachází bohatá sochařská výzdoba. Jde o alegorie ročních období, antické motivy, zvířecí zápasy, vázy a podobně, převážně od I. Fr. Platzera. Střed zahrady, jižní část francouzské zahrady, tvoří fontána s mohutným sousoším Napájení Héliových koní. Autorem je rovněž Ignác Fr. Platzer. Od něj tu jsou i další sochy, např. Apollona. Na jižní straně uzavírá zahradu rokoková oranžérie s iluzivní výzdobou. Při zdi oranžérie se rozkládá skleník a minizoo. V zahradě, která je umístěna do tří teras, obdivujeme geometricky pravidelné vzory sestřiženého zimostrázu s kruhovou fontánou a několika sochami. Voda je do parku přiváděna podzemní štolou. Zámecké zahrady byly roku 1879 rozšířeny vrchním zahradníkem J. Liehmem ještě o přírodně krajinářský Nový park mezi zámkem (francouzskou zahradou) a Starohuťským…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: Emanuel Poche a kol.: Umělecké památky Čech 1. - A/J (Praha 1977), 10.10. 2015

historie

První část zámecké zahrady byla vybudována v letech 1760-1769 dle projektu Julia Roberta de Cotte a Giovanniho Nicoly Servandoniho. Francouzská zahrada byla vytvořena současně se zámkem. Dále k jihu pak navazuje rozlehlý anglický park. Ten byl založen po roce 1800 a dokončen v roce 1815, a to na místě původní bažantnice. Celý park se rozkládá na ploše 65 hektarů a kromě nádherné francouzské zahrady se zde nachází část v přírodně krajinářském anglickém stylu.

Pavel Vítek – zdroj: Emanuel Poche a kol.: Umělecké památky Čech 1. - A/J (Praha 1977), 10.10. 2015

Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Dobříš

Místa v okolí

 Dobříš
 Vargač
 Čertův most
 radnice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Obora
 kaple sv. Anny
 Králova stolice
 Hradec
 Památník padlým
 Studený vrch
 Starý Knín
 Brunclíkův mlýn
 měšťanský pivovar
 Dlouhá Lhota
 stará koželužna
 Krcáb
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 kašna
 Mincovna
 boží muka
 dům Salaš
 morový sloup
 Čámského mlýn
 Buková u Příbramě
 kostel sv. Zikmunda
 Sudovice
 Viereckschanze
 Pičín
 kaple
 kaple sv. Jana a Pavla
 Osov
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Velká hospoda
 pivovar
 Mníšek pod Brdy
 synagoga
 Všeradice
 židovský hřbitov
 synagoga
 kaple
 židovský hřbitov
 synagoga
 Čelina
 Hluboš
 Hříměždice
 Svinaře
 Veselý vrch
 Na Pišťáku
 židovský hřbitov
 Neumětely
 Šemíkův pomník
 Dolní Kolo
 Neumětely
 Horní Kolo
 synagoga
 Zrůbek
 Bacín
 Liteň
 kříž sv. Ivana
 Plešivec
 kaple sv. Anny
 Drtinova rozhledna
 židovský hřbitov
 koncentrační tábor
 Jince
 kostel sv. Mikuláše
 Řitka
 Křepenice
 kostel sv. Mikuláše
 Suchomasty
 Brandejsova hrobka
 dub sv. Václava
 kostel Všech svatých
 Lochovice
 Libomyšl
 Lochovice
 Nalžovice
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Prokopa
 Koněpruské jeskyně
 Skrýšov u Sedlčan
 Černolické skály
 sladovna
 Tmaň
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vojtěcha
 Hornický skanzen
 Kotýz
 Příčovy
 Třebnice
 kostel sv. Ducha
 Trnová
 Památník Vojna
 špýchar
 muzeum Výtopna Zdice
Základní informace místa
ID místa: 12514
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 10.10.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama