Francouzská zahrada vybudována v letech 1760-69. Dále k jihu pak navazuje anglický park. V zahradě bohatá sochařská výzdoba. Střed zahrady tvoří fontána s mohutným sousoším Napájení Héliových koní. Na jižní straně rokoková oranžérie. Areál zahrad a parků má 65 ha.
Hlavní obrázek místa
Zámecké zahrady v Dobříši
© Pavel Vítek 07/2015
Město Dobříš leží 48 km jižně od Prahy a 18 km severovýchodně od Příbrami. Zámecké zahrady leží jižně od zámecké budovy, na niž přímo navazují.
Pavel Vítek, 10.10. 2015
popis

Jižně od zámku se rozkládá mimořádně náročná terasovitá francouzská zahrada. Je komponována na osu jižního křídla zámku. V zahradě se nachází bohatá sochařská výzdoba. Jde o alegorie ročních období, antické motivy, zvířecí zápasy, vázy a podobně, převážně od I. Fr. Platzera. Střed zahrady, jižní část francouzské zahrady, tvoří fontána s mohutným sousoším Napájení Héliových koní. Autorem je rovněž Ignác Fr. Platzer. Od něj tu jsou i další sochy, např. Apollona. Na jižní straně uzavírá zahradu rokoková oranžérie s iluzivní výzdobou. Při zdi oranžérie se rozkládá skleník a minizoo. V zahradě, která je umístěna do tří teras, obdivujeme geometricky pravidelné vzory sestřiženého zimostrázu s kruhovou fontánou a několika sochami. Voda je do parku přiváděna podzemní štolou. Zámecké zahrady byly roku 1879 rozšířeny vrchním zahradníkem J. Liehmem ještě o přírodně krajinářský Nový park mezi zámkem (francouzskou zahradou) a Starohuťským…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: Emanuel Poche a kol.: Umělecké památky Čech 1. - A/J (Praha 1977), 10.10. 2015

historie

První část zámecké zahrady byla vybudována v letech 1760-1769 dle projektu Julia Roberta de Cotte a Giovanniho Nicoly Servandoniho. Francouzská zahrada byla vytvořena současně se zámkem. Dále k jihu pak navazuje rozlehlý anglický park. Ten byl založen po roce 1800 a dokončen v roce 1815, a to na místě původní bažantnice. Celý park se rozkládá na ploše 65 hektarů a kromě nádherné francouzské zahrady se zde nachází část v přírodně krajinářském anglickém stylu.

Pavel Vítek – zdroj: Emanuel Poche a kol.: Umělecké památky Čech 1. - A/J (Praha 1977), 10.10. 2015

Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Dobříš

Místa v okolí

 Dobříš
 Vargač
 Čertův most
 radnice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Obora
 kaple sv. Anny
 Králova stolice
 Hradec
 Památník padlým
 Studený vrch
 Brunclíkův mlýn
 Starý Knín
 měšťanský pivovar
 Dlouhá Lhota
 stará koželužna
 Krcáb
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 kašna
 Čámského mlýn
 Mincovna
 boží muka
 dům Salaš
 morový sloup
 kostel sv. Zikmunda
 Buková u Příbramě
 Sudovice
 Viereckschanze
 Pičín
 kaple sv. Jana a Pavla
 kaple
 Osov
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Velká hospoda
 pivovar
 Mníšek pod Brdy
 synagoga
 Všeradice
 židovský hřbitov
 kaple
 synagoga
 židovský hřbitov
 synagoga
 Čelina
 Hluboš
 Hřiměždice
 Kujalův lom
 Na Pišťáku
 Svinaře
 Veselý vrch
 židovský hřbitov
 Neumětely
 Šemíkův pomník
 Dolní Kolo
 Neumětely
 Horní Kolo
 synagoga
 Zrůbek
 kříž sv. Ivana
 Bacín
 Liteň
 Plešivec
 kaple sv. Anny
 Drtinova rozhledna
 židovský hřbitov
 koncentrační tábor
 Jince
 kostel sv. Mikuláše
 Řitka
 Křepenice
 kostel sv. Mikuláše
 Suchomasty
 dub sv. Václava
 Brandejsova hrobka
 kostel Všech svatých
 Nalžovické Podhájí
 Lochovice
 Libomyšl
 Lochovice
 kostel sv. Ondřeje
 Nalžovice
 Koněpruské jeskyně
 kostel sv. Prokopa
 Černolické skály
 sladovna
 Tmaň
 kostel sv. Václava
 Skrýšov u Sedlčan
 Korunka
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vojtěcha
 Hornický skanzen
 Kotýz
 Příčovy
 Třebnice
 kostel sv. Ducha
 Trnová
 Památník Vojna
 muzeum Výtopna Zdice
 špýchar
Základní informace místa
ID místa: 12514
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 10.10.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama