Kostel původně barokní z konce 17. stol. R. 1877 přestavěn do novorománské podoby, z původní stavby zachováno jen zdivo věže.
Hlavní obrázek místa
Kostel Nejsvětější Trojice - Hluboš
© František Kinař 05/2017
Hluboš je obec v okrese Příbram v údolí říčky Litavky, asi 5 km jižně od Jinců a 7 km severně od Příbrami. Leží na silnici II/118.
18.5. 2017
historie

První zmínky o obci jsou z roku 1355. Odehrály se zde dvě bitvy – 8. září 1422 husitská bitva příbramských a Hanuše z Kolovrat. Příbramští byli tehdy poraženi. Druhá bitva byla na jaře roku 1611, kdy do Čech vpadli Pasovští. Roku 1546 byla místní tvrz přestavěna na zámek. Koncem 17. století zde byl vystavěn kostel Nejsvětější Trojice.

čerpáno z https://cs.wikipedia.org, 18.5. 2017

pověsti

Založení kostela na Hluboši

Tuhle povídačku zapsali toulaví žáci darebáci, když táhli od města k městu, kalamář u pasu, za uchem přiříznutý husí brk a žaludek prázdný jako studna po horkém létě. Ta příhoda vzala počátek tam, kde dnes majestátně stojí hlubošský kostel sv. Trojice, nad rozlehlým podbrdským údolím řeky Litavky. Tehdy v těch místech stávala kaplička sv. Antonína, patrona zamilovaných, těhotných a pocestných. Bylo to místo, hojně navštěvované hlubošským lidem a oblíbené dětmi ke svým hrám. Staří tu rádi usedali do stínů stromů, aby se kochali pohledem na krásný kraj litavského údolí. Toho letního dne bylo obzvláště hezky. Slunce po celý den rozpalovalo tuto vyhlídku do líbezné podbrdské doliny a děti na paloučku za kapličkou hrály oblíbenou hru o knoflíky, zvanou čamrda. Šimon, vnouček mlynáře Ješátka, už prohrál skoro všechny své čamrdy a štěstí ve hře ne a ne přijít. Už mu zbývaly jen ty na kaťatech. Tu pohlédl na šátek, do kterého mu maminka…  číst dále

převzato z http://www.hlubos.estranky.cz, 18.5. 2017

Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Hluboš

Místa v okolí

 Hluboš
 Pičín
 Drahlín
 Buková u Příbramě
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Jince
 dub sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Vojtěcha
 Hornický skanzen
 židovský hřbitov
 Památník padlým
 Plešivec
 Dlouhá Lhota
 kříž sv. Ivana
 Studený vrch
 mariánský sloup
 Ostrý
 Valdek
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Anny
 Hradec
 Památník Vojna
 Viereckschanze
 Neumětely
 Lochovice
 synagoga
 Šemíkův pomník
 Lochovice
 kostel sv. Ondřeje
 radnice
 Osov
 kostel sv. Jiljí
 zámecké zahrady
 sloup odsouzenců
 Dobříš
 synagoga
 Čertův most
 Obora
 Vysoká u Příbramě
 Hořovice
 Vargač
 Hořovice
 kaple
 židovský hřbitov
 Neumětely
 Komárov
 Tihava
 židovský hřbitov
 Libomyšl
 Otmíče
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Zálužský hrad
 Rtišovice
 Hůrka u Vranovic
 Všeradice
 Králova stolice
 synagoga
 Smolotely
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Rocha
 Doubravka
 kostel sv. Martina
 Třenická hora
 Zduchovice
Základní informace místa
ID místa: 13361
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.5.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama