Mohutný most v anglickém parku dobříšského zámku - vystavěn 1864 ze strusky zpracovávané v nedaleké Staré Huti. Délka 36m, výška 7,1m, rozpětí oblouků 7,5m.
Hlavní obrázek místa
© Petr Turyna 07/2006
Při návštěvě dobříšského zámku by vám nemělo ujít několikero zajímavých místeček přilehlého – a volně přístupného – anglického parku shluklých kolem tzv. Čertova mostu. Kromě nedalekého výhledu směr hrad Vargač (pohled od jihu; výrazně lepší viditelnost je v zimních měsících) je to zajímavá skalní místnůstka přístupná od mostu po cestičce klikatící se svahem severozápadně. Most samotný je velice pozoruhodné dílo. Přes jeho mohutnost nese pouze nevýznamnou cestičku (vedoucí severně ke zmíněné vyhlídce), a to již od roku 1864; tehdy byl vystavěn z poněkud neobvyklého, ale vzhledem k nedalekému zpracovávání železné rudy ve Staré Huti pochopitelného materiálu – strusky. Především ta mu dodává jeho typicky ponurou atmosféru. Mnohými pověstmi opředenou stavbu nese dvojice oblouků o rozpětí 7,5m a výšce 7,1m. Celková délka dosahuje 36m.
Mass, Turyna Petr, 24.7. 2006
Středočeský kraj,  Příbram  (PB),

Místa v okolí

 zámecké zahrady
 Vargač
 Dobříš
 radnice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Obora
 kaple sv. Anny
 Králova stolice
 Hradec
 Památník padlým
 Brunclíkův mlýn
 Starý Knín
 měšťanský pivovar
 stará koželužna
 Krcáb
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 kašna
 Dlouhá Lhota
 Studený vrch
 Mincovna
 boží muka
 dům Salaš
 morový sloup
 Čámského mlýn
 kostel sv. Zikmunda
 Buková u Příbramě
 Sudovice
 Pičín
 Viereckschanze
 kaple
 Osov
 židovský hřbitov
 Velká hospoda
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 synagoga
 pivovar
 Mníšek pod Brdy
 synagoga
 Čelina
 Všeradice
 židovský hřbitov
 Kujalův lom
 Hřiměždice
 synagoga
 Veselý vrch
 kaple
 Hluboš
 Na Pišťáku
 Svinaře
 Dolní Kolo
 Horní Kolo
 židovský hřbitov
 Zrůbek
 Neumětely
 Šemíkův pomník
 kříž sv. Ivana
 Drtinova rozhledna
 Neumětely
 koncentrační tábor
 synagoga
 Liteň
 Bacín
 židovský hřbitov
 Křepenice
 Plešivec
 kaple sv. Anny
 Jince
 kostel sv. Mikuláše
 Řitka
 Nalžovické Podhájí
 Vrškamýk
 dub sv. Václava
 Brandejsova hrobka
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Mikuláše
 Suchomasty
 Nalžovice
 kostel sv. Václava
 Lochovice
 Libomyšl
 Skrýšov u Sedlčan
 Svojsíkova mohyla
 Lochovice
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Prokopa
 Černolické skály
 boží muka
 kostel sv. Vojtěcha
 sladovna
 Tmaň
 Hornický skanzen
 kostel sv. Jiří
 Příčovy
 kostel sv. Kiliána
 Příčovy
 Třebnice
 kostel sv. Ducha
 špýchar
 Památník Vojna
Základní informace místa
ID místa: 4442
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.7.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama