Hlavní obrázek místa
2003 ©Luděk Pitter
Hřbitovní kostel Panny Marie (používán i název kostel Narození či Nanebevzetí Pany Marie) se nachází hned při silnici jdoucí obcí Pičín v místě, kde se všechny silnice kříží, takže jej nemůžete minout. Kostel původně gotický, byl postaven snad již před rokem 1320, kdy bylo panství darováno maltézskému řádu. V 18. století byla přistavena na západní straně kruchta (hudební kůr) a hranolová věž. V Presbytáři (prostor okolo oltáře) jsou zbytky gotických maleb – Bičování Krista a Peklo ze 14. stol. Zařízení kostela je pseudogotické z části z poloviny 18. stol. Ve zvonici z původních 4 zvonů jsou zachovány 3: Burian, Matka Boží a Poledník. Vlastní hřbitov je obehnaný zdí s barokní sloupovou branou z roku 1691, se znakem Dubských z Vitiněvsi. Barokní sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Antonína z roku 1708.
30.12. 2003
Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Pičín

Místa v okolí

 Pičín
 Buková u Příbramě
 Hluboš
 Dlouhá Lhota
 Památník padlým
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 Studený vrch
 Drahlín
 dub sv. Václava
 kříž sv. Ivana
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Jince
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Vojtěcha
 Hradec
 Hornický skanzen
 Plešivec
 mariánský sloup
 synagoga
 radnice
 zámecké zahrady
 Dobříš
 Čertův most
 Vargač
 Obora
 Viereckschanze
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 Ostrý
 Osov
 Neumětely
 Šemíkův pomník
 Památník Vojna
 Valdek
 kaple
 Lochovice
 Lochovice
 Králova stolice
 kostel sv. Ondřeje
 Neumětely
 Rtišovice
 Libomyšl
 kostel sv. Jiljí
 Všeradice
 Vysoká u Příbramě
 synagoga
 Smolotely
 sloup odsouzenců
 Hořovice
 synagoga
 Hořovice
 Tihava
 židovský hřbitov
 Otmíče
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Komárov
 Zduchovice
 Zálužský hrad
 Hůrka u Vranovic
 Vrškamýk
 kostel sv. Vavřince
 kaple
 kostel sv. Rocha
 kostel sv. Václava
 Velká hospoda
 Mníšek pod Brdy
 pivovar
 synagoga
 Zhoř
Základní informace místa
ID místa: 1890
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.12.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama