Zaniklá tvrz, postavená patrně ve 14. stol. R. 1390 se zmiňuje Kateřina, vdovy po Janu z Křešic. R. 1391 v majetku Ondřeje Vidláka. R. 1543 se prvně zmiňuje samotná tvrz, v té době pustá. R. 1578 byla obnovena pány z Říčan. V obd. třicetileté války byla zničena. V 18. stol. tu byla postavena sýpka.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 01/2004
Na vesničkou Křešice 504m nad mořem je možné nalézt napatrné terénní nerovnosti, které jsou jedinými svědky přítomnosti nevelké tvrze. V jejím bývalém areálu je postavena budova obdélníkového půdorysu ve které jsou pořádány čas od času konzerty.
24.1. 2004
historie

Zaniklá tvrz Křešice

Není přesně jasné, kdy a kým byla tvrz v Křešicích postavena. V písemných pramenech se zmiňuje jako majitelka tvrze roku 1390 Kateřina, vdova po Janovi z Křešic a roku 1391 vlastnil Křešice Ondřej Vidlák. Roku 1543 se prvně zmiňuje přímo samotná tvrz, v té době pustá. Roku 1578 byla tvrz obnovena pány z Říčan. V období třicetileté války však byla tvrz zničena. V 18. století byla v areálu tvrze postavena barokní sýpka, která dnes slouží pořádání společenských akcí (koncerty).

14.9. 2011

Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Křešice

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 Beztahov
 Vrchotovy Janovice
 Olbramovice
 sousoší Panny Marie
 Votice
 Boží hrob
 kostel sv. Václava
 Votice
 Martinice
 židovský hřbitov
 Kouty
 Smilkov
 Buchov
 Vojkov
 židovský hřbitov
 Dobrohošť
 Štětkovice
 Stajice
 Neustupov
 Lovčice
 Vlčkovice
 Hrádek u Lovčic
 Suchdol
 židovský hřbitov
 Bolechovice
 Kosova Hora
 Jankov
 Líšno
 židovský hřbitov
 Tvoršovice
 synagoga
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Prčice
 Miličín
 morová kaplička
 Staré Mitrovice
 Nové Mitrovice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Havla
 Měšetice
 Miličín
 Ratměřice
 Popovice
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Jeronýma
 Červený Hrádek
 Lidkovice
 Kožlí
 kostel sv. Lukáše
 Drahoušek
 Památník Josefa Suka
 vodní mlýn
 Odlochovice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jakuba
 Neštětická hora
 Uhřice
 Tloskov
 Nedrahovice
 Zvěřinec
 Osečany
 stará radnice
 Vrchotice
 nová radnice
 kostel sv. Martina
 hřebčín Pecínov
 Jetřichovice
 Tloskovský mlýn
 Konopiště
 Zvěstov
 Nespery
 pivovar
 Doubravice
 Kozí Hřbet
 Dolní zvonice
 Libenice
 kostel sv. Mikuláše
 Radíč
 Obětní kámen
 Kovářka
 Jemniště
 Chlístovské menhiry
 Jemniště
 Červenka
 Hrazany
 Ostromeč
 Jablonná
 Chotýšany
 Chotýšany
 kaple Panny Marie
 Střížkov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 socha sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Mladá Vožice
 panský pivovar
 solnice
 Mladá Vožice
Základní informace místa
ID místa: 1985
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.1.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama