kaple Panny Marie

kaplička za Skalickou branou
Obdélná zděná kaple ve Strážnici, v průčelí s obloukovitě zaklenutým vstupem, uzavřeným dvoukřídlými obdélnými dřevěnými dveřmi. Nad nimi v zazděném půlkruhu a v orámováním nad ním novodobé (strážnické) folkloristické ornamentální motivy. Kaple krytá sedlovou, v závěru zvalbenou taškovou střechou.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 04/2022
Kaplička představuje výraznou dominantu při vjezdu do Strážnice od Skalice, u Skalické brány, s níž tvoří výrazný jednotný pohledový celek. Byla postavena, dle ústního podání, manželi Kudlíkovými ze Skalické ulice z vděčnosti, že se muži ve zdraví vrátili z bojů první světové války. Posvěcena byla 23. září 1917. Byla jedním ze zastavení prosebných procesí. Stavba je zbudována v klasicistním stylu. Obdélná zděná stavba, v jejímž průčelí je umístěn obloukovitě zaklenutý vstup, uzavřený dvoukřídlými obdélnými, částečně zasklenými dřevěnými dveřmi. Zazděný půlkruh nad nimi a část pod římsou jsou zdobeny novodobými (strážnickými) folkloristickými ornamentálními motivy. Průčelí je ukončeno trojúhelníkovým ořímsovaným štítem, krytým sedlovou, v trojbokém závěru zvalbenou taškovou střechou. Na vrcholu je pak umístěn kovaný železný jetelový křížek.
Oživené památky Strážnice 2021; Jaroslav Špiroch., 18.5. 2022
Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Strážnice

Místa v okolí

 kamenný kříž
 kaple sv. Rocha
 kamenný kříž
 Svatý obrázek
 skanzen Strážnice
 Průžkův mlýn
 kostel sv. Martina
 kaple Panny Marie
 Bílá věž
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 synagoga
 Strážnice
 kaple Panny Marie
 Plže
 Meandry Moravy
 Váté písky
 Vnorovy
 Travičná
 Včelíny
 Mittákovská kúria
 Skalica
 mariánský sloup
 karner sv. Anny
 městské opevnění
 kaple sv. Jiří
 Gvadányiho kúria
 radnice
 židovský hřbitov
 Rohatec
 Baťův kanál
 synagoga
 Veselí nad Moravou
 sousoší Panny Marie
 kostel Panny Marie
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 Bzenec
 Bzenec
 Vojšice
 kostel sv. Anny
 Vracov
 kostel sv. Vavřince
 Domanín
 Uherský Ostroh
 sloup Panny Marie
 sv. Antonín
 kostel sv. Ondřeje
 vinné búdy
 kostel Všech Svatých
 morový sloup
 kostel sv. Vavřince
 Hodonín
 manufaktura
 kaple sv. Floriána
 loretánská kaple
 Milotice
 Hodonín
 megalitické kameny
 větrný mlýn
 Holíč
 evangelický kostel
 Polešovické rybníky
 ZOO Hodonín
 kaple sv. Václava
 Žeravice
 Ořechov
 větrný mlýn
 Vlkoš
 Žádovice
 Nový Tábor
 kostel sv. Alžběty
 kaple sv. Rocha
 Súsedská
 Johanka
 kaple sv. Josefa
 Kyjov
 Svatobořice
 Kostelec
 socha sv. Floriána
 mariánský sloup
Základní informace místa
ID místa: 16375
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.5.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama