Z rozsáhlého opevnění města Strážnice a přilehlého hradu zbyly mohutné válcové dvoupatrové bašty dvou hlavních městských bran. Zchátralé zbytky opevnění města byly zbořeny v průběhu 19. století.
Hlavní obrázek místa
Bašty u Skalické brány od západu
© Jiří Cukr, 08/2015
Veselská brána – původně Nová – je na jihovýchodě města ve stejnojmenné ulici. Pochází z přestavby hradeb v 16. století, ale jádro je zřejmě o sto let starší. V roce 1825 byl vypracován plán na její využití coby sýpky, ale v roce 1876 byla hranolová věž uprostřed zbořena. Skalická brána je na jihozápadě města také ve stejnojmenné ulici. Je doložena v roce 1500, upravena byla v roce 1541. I tady byla v roce 1876 zbourána středová hranolová věž. Stará brána neboli Branka bývala v Kostelní ulici na jihovýchodě města. Zde původně byl hlavní vstup do tzv. Nového města přes padací most nad příkopem. V době posledních úprav opevnění v 16. století ještě stála. Její pozůstatky byly nalezeny v roce 1923 při stavbě kanalizace u domů čp. 467 a 468. Komunikaci mezi Starým a Novým městem obstarával můstek přes příkop – v dnešní Zákostelní ulici. Zbytky kamenné stavby (zřejmě vstupní branky) obsahuje dům čp. 1228. Fortna se musela nacházet také mezi Novým městem a zámkem – v Hradské ulici. Zaniklá branka stávala zřejmě v opevnění před dnešním mostem. Vinohradská brána na jihovýchodě města ve stejnojmenné ulici je doložená ještě k roku 1736, stávala v místě domu čp. 129. Svačinovská brána na jihovýchodě města je doložená k roku 1596. Jméno získala od Ondry Svačiny, který měl v sousedství grunt. Zbořena v 18. století.
Ivka (Zdeněk Fišera: Encyklopedie městských bran v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Libri, Praha 2007), 27.10. 2009
historie

V roce 1260, když král Přemysl II. Otakar vyhrál bitvu u Kressenbrunnu, připojil území Strážnicka k českému státu a založil zde hrad. O 10 let později se kousek od něj zformovala trhová osada stejného jména, která se za vlády Václava II. rozrostla v městečko. Počátkem 14. století se pak stalo poddanským městem pánů z Kravař. Někdy v té době byla Strážnice opevněna zemním valem s branami a příkopem – ze severu pak město chránila řeka Morava. Během husitských válek bylo město téměř zničeno, ale poté bylo obnoveno a rozšířeno směrem k hradu o tzv. Nové město – a bylo celé opět opevněno valem a příkopem. V polovině 16. století bylo kvůli ohrožení Turky opevnění vylepšeno, hlavně obě vstupní brány – Veselská a Skalická – nyní je tvořila hranolová věž s válcovými dvoupodlažními baštami po stranách. V hradbě byly i dvě menší věžové vrány – Svačinovská a Vinohradská – a mezi těmito branami…  číst dále

Ivka (Kol.: Pevnosti a opevnění v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Libri, Praha 2002), 27.10. 2009

Půdorys místa

Plán města z počátku 17. století s vyznačením opevnění podle J. Skácela
© Kol.: Pevnosti a opevnění v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Libri, Praha 2002
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Strážnice

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 Bílá věž
 židovský hřbitov
 synagoga
 kaple Panny Marie
 Průžkův mlýn
 Svatý obrázek
 kaple sv. Rocha
 kamenný kříž
 kaple Panny Marie
 skanzen Strážnice
 Strážnice
 kaple Panny Marie
 kamenný kříž
 Meandry Moravy
 Vnorovy
 Plže
 Váté písky
 Včelíny
 Travičná
 židovský hřbitov
 Baťův kanál
 synagoga
 Veselí nad Moravou
 sousoší Panny Marie
 kostel Panny Marie
 Mittákovská kúria
 mariánský sloup
 karner sv. Anny
 městské opevnění
 kaple sv. Jiří
 Gvadányiho kúria
 Skalica
 radnice
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 Vojšice
 Bzenec
 Bzenec
 Rohatec
 kostel sv. Anny
 Uherský Ostroh
 Vracov
 kostel sv. Vavřince
 sloup Panny Marie
 Domanín
 sv. Antonín
 kostel sv. Ondřeje
 vinné búdy
 větrný mlýn
 Polešovické rybníky
 kostel Všech Svatých
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 Nový Tábor
 kostel sv. Vavřince
 Milotice
 morový sloup
 kaple sv. Floriána
 loretánská kaple
 manufaktura
 Žeravice
 Hodonín
 větrný mlýn
 megalitické kameny
 evangelický kostel
 Holíč
 Hodonín
 kostel sv. Alžběty
 Žádovice
 Vlkoš
 Súsedská
 kaple sv. Rocha
 Johanka
 Dolní Moštěnice
 Hluk
 Letecké muzeum
 Kyjov
 Kostelec
 kaple sv. Josefa
 mariánský sloup
Základní informace místa
ID místa: 7396
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.10.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama