Z rozsáhlého opevnění města Strážnice a přilehlého hradu zbyly mohutné válcové dvoupatrové bašty dvou hlavních městských bran. Zchátralé zbytky opevnění města byly zbořeny v průběhu 19. století.
Hlavní obrázek místa
Strážnice - bašty Veselské brány
© Zdeněk Susa, 09/2008
Veselská brána – původně Nová – je na jihovýchodě města ve stejnojmenné ulici. Pochází z přestavby hradeb v 16. století, ale jádro je zřejmě o sto let starší. V roce 1825 byl vypracován plán na její využití coby sýpky, ale v roce 1876 byla hranolová věž uprostřed zbořena. Skalická brána je na jihozápadě města také ve stejnojmenné ulici. Je doložena v roce 1500, upravena byla v roce 1541. I tady byla v roce 1876 zbourána středová hranolová věž. Stará brána neboli Branka bývala v Kostelní ulici na jihovýchodě města. Zde původně byl hlavní vstup do tzv. Nového města přes padací most nad příkopem. V době posledních úprav opevnění v 16. století ještě stála. Její pozůstatky byly nalezeny v roce 1923 při stavbě kanalizace u domů čp. 467 a 468. Komunikaci mezi Starým a Novým městem obstarával můstek přes příkop – v dnešní Zákostelní ulici. Zbytky kamenné stavby (zřejmě vstupní branky) obsahuje dům čp. 1228. Fortna se musela nacházet také mezi Novým městem a zámkem – v Hradské ulici. Zaniklá branka stávala zřejmě v opevnění před dnešním mostem. Vinohradská brána na jihovýchodě města ve stejnojmenné ulici je doložená ještě k roku 1736, stávala v místě domu čp. 129. Svačinovská brána na jihovýchodě města je doložená k roku 1596. Jméno získala od Ondry Svačiny, který měl v sousedství grunt. Zbořena v 18. století.
Ivka (Zdeněk Fišera: Encyklopedie městských bran v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Libri, Praha 2007), 27.10. 2009
historie

V roce 1260, když král Přemysl II. Otakar vyhrál bitvu u Kressenbrunnu, připojil území Strážnicka k českému státu a založil zde hrad. O 10 let později se kousek od něj zformovala trhová osada stejného jména, která se za vlády Václava II. rozrostla v městečko. Počátkem 14. století se pak stalo poddanským městem pánů z Kravař. Někdy v té době byla Strážnice opevněna zemním valem s branami a příkopem – ze severu pak město chránila řeka Morava. Během husitských válek bylo město téměř zničeno, ale poté bylo obnoveno a rozšířeno směrem k hradu o tzv. Nové město – a bylo celé opět opevněno valem a příkopem. V polovině 16. století bylo kvůli ohrožení Turky opevnění vylepšeno, hlavně obě vstupní brány – Veselská a Skalická – nyní je tvořila hranolová věž s válcovými dvoupodlažními baštami po stranách. V hradbě byly i dvě menší věžové vrány – Svačinovská a Vinohradská – a mezi těmito branami…  číst dále

Ivka (Kol.: Pevnosti a opevnění v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Libri, Praha 2002), 27.10. 2009

Půdorys místa

Plán města z počátku 17. století s vyznačením opevnění podle J. Skácela
© Kol.: Pevnosti a opevnění v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Libri, Praha 2002
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Strážnice

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 Bílá věž
 židovský hřbitov
 synagoga
 kaple Panny Marie
 Průžkův mlýn
 skanzen Strážnice
 Strážnice
 Meandry Moravy
 Vnorovy
 Plže
 Váté písky
 Včelíny
 Travičná
 židovský hřbitov
 synagoga
 Veselí nad Moravou
 Baťův kanál
 sousoší Panny Marie
 kostel Panny Marie
 Mittákovská kúria
 mariánský sloup
 karner sv. Anny
 městské opevnění
 kaple sv. Jiří
 Gvadányiho kúria
 Skalica
 radnice
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 Bzenec
 Vojšice
 Bzenec
 Rohatec
 kostel sv. Anny
 Uherský Ostroh
 Vracov
 kostel sv. Vavřince
 sloup Panny Marie
 Domanín
 sv. Antonín
 kostel sv. Ondřeje
 vinné búdy
 větrný mlýn
 Polešovické rybníky
 kostel Všech Svatých
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 Milotice
 kostel sv. Vavřince
 morový sloup
 kaple sv. Floriána
 loretánská kaple
 manufaktura
 Žeravice
 Hodonín
 větrný mlýn
 megalitické kameny
 evangelický kostel
 Holíč
 Hodonín
 kostel sv. Alžběty
 Žádovice
 Vlkoš
 kaple sv. Rocha
 Johanka
 Hluk
 Dolní Moštěnice
 Letecké muzeum
 Kyjov
 Kostelec
 kaple sv. Josefa
 mariánský sloup
Základní informace místa
ID místa: 7396
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.10.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama