Z rozsáhlého opevnění města Strážnice a přilehlého hradu zbyly mohutné válcové dvoupatrové bašty dvou hlavních městských bran. Zchátralé zbytky opevnění města byly zbořeny v průběhu 19. století.
Hlavní obrázek místa
Bašty u Skalické brány od západu
© Jiří Cukr, 08/2015
Veselská brána – původně Nová – je na jihovýchodě města ve stejnojmenné ulici. Pochází z přestavby hradeb v 16. století, ale jádro je zřejmě o sto let starší. V roce 1825 byl vypracován plán na její využití coby sýpky, ale v roce 1876 byla hranolová věž uprostřed zbořena. Skalická brána je na jihozápadě města také ve stejnojmenné ulici. Je doložena v roce 1500, upravena byla v roce 1541. I tady byla v roce 1876 zbourána středová hranolová věž. Stará brána neboli Branka bývala v Kostelní ulici na jihovýchodě města. Zde původně byl hlavní vstup do tzv. Nového města přes padací most nad příkopem. V době posledních úprav opevnění v 16. století ještě stála. Její pozůstatky byly nalezeny v roce 1923 při stavbě kanalizace u domů čp. 467 a 468. Komunikaci mezi Starým a Novým městem obstarával můstek přes příkop – v dnešní Zákostelní ulici. Zbytky kamenné stavby (zřejmě vstupní branky) obsahuje dům čp. 1228. Fortna se musela nacházet také mezi Novým městem a zámkem – v Hradské ulici. Zaniklá branka stávala zřejmě v opevnění před dnešním mostem. Vinohradská brána na jihovýchodě města ve stejnojmenné ulici je doložená ještě k roku 1736, stávala v místě domu čp. 129. Svačinovská brána na jihovýchodě města je doložená k roku 1596. Jméno získala od Ondry Svačiny, který měl v sousedství grunt. Zbořena v 18. století.
Ivka (Zdeněk Fišera: Encyklopedie městských bran v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Libri, Praha 2007), 27.10. 2009
historie

V roce 1260, když král Přemysl II. Otakar vyhrál bitvu u Kressenbrunnu, připojil území Strážnicka k českému státu a založil zde hrad. O 10 let později se kousek od něj zformovala trhová osada stejného jména, která se za vlády Václava II. rozrostla v městečko. Počátkem 14. století se pak stalo poddanským městem pánů z Kravař. Někdy v té době byla Strážnice opevněna zemním valem s branami a příkopem – ze severu pak město chránila řeka Morava. Během husitských válek bylo město téměř zničeno, ale poté bylo obnoveno a rozšířeno směrem k hradu o tzv. Nové město – a bylo celé opět opevněno valem a příkopem. V polovině 16. století bylo kvůli ohrožení Turky opevnění vylepšeno, hlavně obě vstupní brány – Veselská a Skalická – nyní je tvořila hranolová věž s válcovými dvoupodlažními baštami po stranách. V hradbě byly i dvě menší věžové vrány – Svačinovská a Vinohradská – a mezi těmito branami…  číst dále

Ivka (Kol.: Pevnosti a opevnění v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Libri, Praha 2002), 27.10. 2009

Půdorys místa

Plán města z počátku 17. století s vyznačením opevnění podle J. Skácela
© Kol.: Pevnosti a opevnění v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Libri, Praha 2002
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Strážnice

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 Bílá věž
 židovský hřbitov
 synagoga
 kaple Panny Marie
 Průžkův mlýn
 skanzen Strážnice
 Strážnice
 Meandry Moravy
 Vnorovy
 Plže
 Váté písky
 Včelíny
 Travičná
 židovský hřbitov
 synagoga
 Veselí nad Moravou
 Baťův kanál
 sousoší Panny Marie
 kostel Panny Marie
 Mittákovská kúria
 mariánský sloup
 karner sv. Anny
 městské opevnění
 kaple sv. Jiří
 Gvadányiho kúria
 Skalica
 radnice
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 Bzenec
 Vojšice
 Bzenec
 Rohatec
 kostel sv. Anny
 Uherský Ostroh
 Vracov
 kostel sv. Vavřince
 sloup Panny Marie
 Domanín
 sv. Antonín
 kostel sv. Ondřeje
 vinné búdy
 větrný mlýn
 Polešovické rybníky
 kostel Všech Svatých
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 Milotice
 kostel sv. Vavřince
 morový sloup
 kaple sv. Floriána
 loretánská kaple
 manufaktura
 Žeravice
 Hodonín
 větrný mlýn
 megalitické kameny
 evangelický kostel
 Holíč
 Hodonín
 kostel sv. Alžběty
 Žádovice
 Vlkoš
 kaple sv. Rocha
 Johanka
 Hluk
 Dolní Moštěnice
 Letecké muzeum
 Kyjov
 Kostelec
 kaple sv. Josefa
 mariánský sloup
Základní informace místa
ID místa: 7396
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.10.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama