Hodnotný pozdně barokní kamenný kříž ve Strážnici u Skalické brány. Sochařská práce datovaná do roku 1769. Památkově chráněný.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 04/2022
Kamenný kříž stojí ve Strážnici nedaleko Skalické brány směrem ven z města. Patří k hodnotným barokním sakrálním památkám města. Dle ústního podání se za Skalickou branou konaly popravy. Na dvakrát odstupňované podnoži stojí podstavec ve spodní části volutově vyklenutý. Horní i spodní část je zdobena plastickými pásky stočenými do volutových závitnic. Přední strana podstavce je zdobena rozvitým ornamentálním dekorem pod profilovanou římsou krycí desky a hladká páska propojuje voluty ve spodní části podstavce. Do podstavce je vložena pata kříže na dvakrát odstupňovaném plintu, do něhož je vsazen volutově vydutý hladký sokl, na jehož čelní straně je vyryt letopočet 1769. Samotný kříž je hladce tesaný s jetelovitým zakončením břemen a s korpusem Krista v podživotní velikosti.
Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 17.5. 2022
Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Strážnice

Místa v okolí

 kaple Panny Marie
 kaple sv. Rocha
 kamenný kříž
 Svatý obrázek
 skanzen Strážnice
 Průžkův mlýn
 kostel sv. Martina
 Bílá věž
 kaple Panny Marie
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 synagoga
 Strážnice
 kaple Panny Marie
 Plže
 Meandry Moravy
 Váté písky
 Vnorovy
 Travičná
 Včelíny
 mariánský sloup
 karner sv. Anny
 městské opevnění
 kaple sv. Jiří
 Mittákovská kúria
 Skalica
 radnice
 Gvadányiho kúria
 židovský hřbitov
 Baťův kanál
 synagoga
 Veselí nad Moravou
 Rohatec
 sousoší Panny Marie
 kostel Panny Marie
 mariánský sloup
 židovský hřbitov
 Bzenec
 Bzenec
 Vojšice
 kostel sv. Anny
 Vracov
 kostel sv. Vavřince
 Uherský Ostroh
 Domanín
 sloup Panny Marie
 sv. Antonín
 kostel sv. Ondřeje
 vinné búdy
 kostel Všech Svatých
 morový sloup
 kostel sv. Vavřince
 Hodonín
 Milotice
 kaple sv. Floriána
 loretánská kaple
 manufaktura
 Hodonín
 megalitické kameny
 větrný mlýn
 evangelický kostel
 Holíč
 Polešovické rybníky
 ZOO Hodonín
 Ořechov
 kaple sv. Václava
 Žeravice
 větrný mlýn
 Vlkoš
 Žádovice
 kostel sv. Alžběty
 Súsedská
 kaple sv. Rocha
 Johanka
 Kyjov
 Svatobořice
 kaple sv. Josefa
 Kostelec
 socha sv. Floriána
 mariánský sloup
Základní informace místa
ID místa: 16374
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.5.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama