Kaplička prvně doložená v 2. pol. 17. stol. byla počátkem 18. stol. barokně přestavěna. Po začlenění území do vojenského prostoru se proměnila ve zříceninu. V r. 2006 došlo k zahájení obnovy kaple a 21. července 2007 byla slavnostně vysvěcena světícím biskupem Josefem Hrdličkou.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 10/2019
Ke kapli sv. Anny s Královskou studánkou se dostanete od poutního kostela sv. Jakuba Většího a sv. Anny stojícího na okraji vojenského újezdu Libavá u silnice vedoucí z obce Město Libavá na Podlesí. Vhodné je zaparkovat na parkovišti u kostela, odkud je to ke kapli asi 0,5 km. U kostela naleznete zbytky kláštera a dalších stavení, zaniklý hřbitov nebo posezení s informační cedulí. Kaplička se studánkou je volně přístupná veřejnosti.
Luděk Vláčil, 5.3. 2020
historie

První písemná zmínka o Staré Vodě (německy Altwasser) pochází z roku 1456. Přímo ve vsi stál klášter a poutní kostel sv. Jakuba Staršího a sv. Anny. Nedaleko Staré Vody byla nad Královskou studánkou postavena kaple sv. Anny. Kdy kaplička vznikla není známo, ale zřejmě zde stála již před vybudováním barokního kostela. Když v roce 1690 přišli do Staré Vody piaristé, byla již údajně kaple nad Královskou studánkou ve špatném stavu. Na rytině z roku 1686 je v kopci za kostelem znázorněna i kaplička, což její existenci dokládá. V letech 1699-1703 byla kaplička barokně přestavěna stavitelem Petrem Techetem z Budišova. Nová stavba sloužila poutníkům až do roku 1949, kdy se ve Staré Vodě konala poslední pouť. K vysídlení obce však došlo již roku 1946, kdy bylo původní německé obyvatelstvo tehdejší obce odsunuto. V roce 1951 se toto území stalo součástí vojenského újezdu Libavá. Kromě kostela byla celá obec postupně srovnána se zemí…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: Zdroj:http://www.adam.cz, https://regiony.rozhlas.cz, https://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/kaple_ozila20070723.html. a další, 22.2. 2020

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Město Libavá

Místa v okolí

 Stará Voda
 Polzerova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kamenný most
 větrný mlýn
 kaple
 radnice
 vodní mlýn
 kamenný most
 fara
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 Velká Střelná
 Malý Rabštýn
 Vildštejn
 kostel sv. Trojice
 kostel sv. Anny
 Velká Střelná
 dvoupatrový most
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Markéty
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiljí
 Klokočov
 Bores
 Spálov
 Františkův Dvůr
 Moravský Beroun
 Kružberk
 Hodinová věž
 morový sloup
 kostel sv. Ondřeje
 Potštát
 Hluboký
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kaple
 větrný mlýn
 Jestřabí (Habicht)
 Kerhartice
 Švédská skála
 sousoší Kalvárie
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Floriána
 Těšíkovská kyselka
 Medlice
 Jánské Koupele
 kostel sv. Anny
 Šternek
 kostel sv. Markéty
 Nové Valteřice
 Vítkov
 kostel sv. Josefa
 Partutovice
 Puchart
 Bílý kámen
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 Roderichova kaple
 Vikštejn
 Soudkova štola
 Dubová
 rychta
 Lom Olšovec
 fort II Radíkov
 vysílač Radíkov
 Melč
Základní informace místa
ID místa: 14500
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.3.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama