Kaplička prvně doložená v 2. pol. 17. stol. byla počátkem 18. stol. barokně přestavěna. Po začlenění území do vojenského prostoru se proměnila ve zříceninu. V r. 2006 došlo k zahájení obnovy kaple a 21. července 2007 byla slavnostně vysvěcena světícím biskupem Josefem Hrdličkou.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 10/2019
Ke kapli sv. Anny s Královskou studánkou se dostanete od poutního kostela sv. Jakuba Většího a sv. Anny stojícího na okraji vojenského újezdu Libavá u silnice vedoucí z obce Město Libavá na Podlesí. Vhodné je zaparkovat na parkovišti u kostela, odkud je to ke kapli asi 0,5 km. U kostela naleznete zbytky kláštera a dalších stavení, zaniklý hřbitov nebo posezení s informační cedulí. Kaplička se studánkou je volně přístupná veřejnosti.
Luděk Vláčil, 5.3. 2020
historie

První písemná zmínka o Staré Vodě (německy Altwasser) pochází z roku 1456. Přímo ve vsi stál klášter a poutní kostel sv. Jakuba Staršího a sv. Anny. Nedaleko Staré Vody byla nad Královskou studánkou postavena kaple sv. Anny. Kdy kaplička vznikla není známo, ale zřejmě zde stála již před vybudováním barokního kostela. Když v roce 1690 přišli do Staré Vody piaristé, byla již údajně kaple nad Královskou studánkou ve špatném stavu. Na rytině z roku 1686 je v kopci za kostelem znázorněna i kaplička, což její existenci dokládá. V letech 1699-1703 byla kaplička barokně přestavěna stavitelem Petrem Techetem z Budišova. Nová stavba sloužila poutníkům až do roku 1949, kdy se ve Staré Vodě konala poslední pouť. K vysídlení obce však došlo již roku 1946, kdy bylo původní německé obyvatelstvo tehdejší obce odsunuto. V roce 1951 se toto území stalo součástí vojenského újezdu Libavá. Kromě kostela byla celá obec postupně srovnána se zemí…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: Zdroj:http://www.adam.cz, https://regiony.rozhlas.cz, https://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/kaple_ozila20070723.html. a další, 22.2. 2020

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Město Libavá

Místa v okolí

 Stará Voda
 kostel sv. Mikuláše
 Polzerova kaple
 kamenný most
 větrný mlýn
 kaple
 fara
 kamenný most
 vodní mlýn
 radnice
 Bělá
 kaple sv. Alfonse
 Velká Střelná
 Halaška
 Malý Rabštýn
 Vildštejn
 kostel sv. Trojice
 kostel sv. Anny
 Velká Střelná
 dvoupatrový most
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Vavřince
 Klokočov
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Kateřiny
 Bores
 Spálov
 Františkův Dvůr
 Moravský Beroun
 Kružberk
 morový sloup
 Hodinová věž
 Potštát
 kostel sv. Ondřeje
 Hluboký
 Davidův mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 kaple
 kaple
 větrný mlýn
 kaple
 Jestřabí (Habicht)
 Švédská skála
 Kerhartice
 sousoší Kalvárie
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Floriána
 Těšíkovská kyselka
 Medlice
 Jánské Koupele
 Šternek
 kostel sv. Anny
 Vítkov
 Nové Valteřice
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Josefa
 Partutovice
 Puchart
 Bílý kámen
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 Vikštejn
 Roderichova kaple
 Dubová
 Soudkova štola
 rychta
 Lom Olšovec
 fort II Radíkov
 vysílač Radíkov
 Melč
Základní informace místa
ID místa: 14500
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.3.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama