Kaplička prvně doložená v 2. pol. 17. stol. byla počátkem 18. stol. barokně přestavěna. Po začlenění území do vojenského prostoru se proměnila ve zříceninu. V r. 2006 došlo k zahájení obnovy kaple a 21. července 2007 byla slavnostně vysvěcena světícím biskupem Josefem Hrdličkou.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 10/2019
Ke kapli sv. Anny s Královskou studánkou se dostanete od poutního kostela sv. Jakuba Většího a sv. Anny stojícího na okraji vojenského újezdu Libavá u silnice vedoucí z obce Město Libavá na Podlesí. Vhodné je zaparkovat na parkovišti u kostela, odkud je to ke kapli asi 0,5 km. U kostela naleznete zbytky kláštera a dalších stavení, zaniklý hřbitov nebo posezení s informační cedulí. Kaplička se studánkou je volně přístupná veřejnosti.
Luděk Vláčil, 5.3. 2020
historie

První písemná zmínka o Staré Vodě (německy Altwasser) pochází z roku 1456. Přímo ve vsi stál klášter a poutní kostel sv. Jakuba Staršího a sv. Anny. Nedaleko Staré Vody byla nad Královskou studánkou postavena kaple sv. Anny. Kdy kaplička vznikla není známo, ale zřejmě zde stála již před vybudováním barokního kostela. Když v roce 1690 přišli do Staré Vody piaristé, byla již údajně kaple nad Královskou studánkou ve špatném stavu. Na rytině z roku 1686 je v kopci za kostelem znázorněna i kaplička, což její existenci dokládá. V letech 1699-1703 byla kaplička barokně přestavěna stavitelem Petrem Techetem z Budišova. Nová stavba sloužila poutníkům až do roku 1949, kdy se ve Staré Vodě konala poslední pouť. K vysídlení obce však došlo již roku 1946, kdy bylo původní německé obyvatelstvo tehdejší obce odsunuto. V roce 1951 se toto území stalo součástí vojenského újezdu Libavá. Kromě kostela byla celá obec postupně srovnána se zemí…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: Zdroj:http://www.adam.cz, https://regiony.rozhlas.cz, https://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/kaple_ozila20070723.html. a další, 22.2. 2020

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Město Libavá

Místa v okolí

 Stará Voda
 Polzerova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kamenný most
 větrný mlýn
 kaple
 radnice
 vodní mlýn
 kamenný most
 fara
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 Velká Střelná
 Malý Rabštýn
 Vildštejn
 kostel sv. Trojice
 kostel sv. Anny
 Velká Střelná
 dvoupatrový most
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Markéty
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiljí
 Klokočov
 Bores
 Spálov
 Františkův Dvůr
 Moravský Beroun
 Kružberk
 Hodinová věž
 morový sloup
 kostel sv. Ondřeje
 Potštát
 Hluboký
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kaple
 větrný mlýn
 Jestřabí (Habicht)
 Kerhartice
 Švédská skála
 sousoší Kalvárie
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Floriána
 Těšíkovská kyselka
 Medlice
 Jánské Koupele
 kostel sv. Anny
 Šternek
 kostel sv. Markéty
 Nové Valteřice
 Vítkov
 kostel sv. Josefa
 Partutovice
 Puchart
 Bílý kámen
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 Roderichova kaple
 Vikštejn
 Soudkova štola
 Dubová
 rychta
 Lom Olšovec
 fort II Radíkov
 vysílač Radíkov
 Melč
Základní informace místa
ID místa: 14500
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.3.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama