Kaplička prvně doložená v 2. pol. 17. stol. byla počátkem 18. stol. barokně přestavěna. Po začlenění území do vojenského prostoru se proměnila ve zříceninu. V r. 2006 došlo k zahájení obnovy kaple a 21. července 2007 byla slavnostně vysvěcena světícím biskupem Josefem Hrdličkou.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 10/2019
Ke kapli sv. Anny s Královskou studánkou se dostanete od poutního kostela sv. Jakuba Většího a sv. Anny stojícího na okraji vojenského újezdu Libavá u silnice vedoucí z obce Město Libavá na Podlesí. Vhodné je zaparkovat na parkovišti u kostela, odkud je to ke kapli asi 0,5 km. U kostela naleznete zbytky kláštera a dalších stavení, zaniklý hřbitov nebo posezení s informační cedulí. Kaplička se studánkou je volně přístupná veřejnosti.
Luděk Vláčil, 5.3. 2020
historie

První písemná zmínka o Staré Vodě (německy Altwasser) pochází z roku 1456. Přímo ve vsi stál klášter a poutní kostel sv. Jakuba Staršího a sv. Anny. Nedaleko Staré Vody byla nad Královskou studánkou postavena kaple sv. Anny. Kdy kaplička vznikla není známo, ale zřejmě zde stála již před vybudováním barokního kostela. Když v roce 1690 přišli do Staré Vody piaristé, byla již údajně kaple nad Královskou studánkou ve špatném stavu. Na rytině z roku 1686 je v kopci za kostelem znázorněna i kaplička, což její existenci dokládá. V letech 1699-1703 byla kaplička barokně přestavěna stavitelem Petrem Techetem z Budišova. Nová stavba sloužila poutníkům až do roku 1949, kdy se ve Staré Vodě konala poslední pouť. K vysídlení obce však došlo již roku 1946, kdy bylo původní německé obyvatelstvo tehdejší obce odsunuto. V roce 1951 se toto území stalo součástí vojenského újezdu Libavá. Kromě kostela byla celá obec postupně srovnána se zemí…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: Zdroj:http://www.adam.cz, https://regiony.rozhlas.cz, https://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/kaple_ozila20070723.html. a další, 22.2. 2020

Komentáře

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Město Libavá

Místa v okolí

 Stará Voda
 Polzerova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kamenný most
 větrný mlýn
 kaple
 radnice
 vodní mlýn
 kamenný most
 fara
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 Halaška
 Velká Střelná
 Malý Rabštýn
 Vildštejn
 kostel sv. Trojice
 kostel sv. Anny
 Velká Střelná
 dvoupatrový most
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Markéty
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiljí
 Klokočov
 Bores
 Spálov
 Františkův Dvůr
 Moravský Beroun
 Kružberk
 Hodinová věž
 morový sloup
 kostel sv. Ondřeje
 Potštát
 Davidův mlýn
 Hluboký
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kaple
 větrný mlýn
 Jestřabí (Habicht)
 Kerhartice
 Švédská skála
 sousoší Kalvárie
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Floriána
 Těšíkovská kyselka
 Medlice
 Jánské Koupele
 kostel sv. Anny
 Šternek
 kostel sv. Markéty
 Nové Valteřice
 Vítkov
 kostel sv. Josefa
 Partutovice
 Puchart
 Bílý kámen
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 Roderichova kaple
 Vikštejn
 Soudkova štola
 Dubová
 rychta
 Lom Olšovec
 fort II Radíkov
 vysílač Radíkov
 Melč
Základní informace místa
ID místa: 14500
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.3.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

reklama