Most zde stával prokazatelně již ve 2. polovině 18. století. Na Císařském povinném otisku map stabilního katastru Moravy z r. 1830 je most zaznačen ještě jako částečně dřevěný. Tato dřevěná část však patrně tvořila pouze tzv. mostní svršek. Dnes je kulturní památkou ČR.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 10/2019
Město Libavá (německy Liebau, Stadt Liebau) je obec ležící v okrese Olomouc v oblasti Oderských vrchů. Bývalé město bylo 1. října 1946 zahrnuto do nově vzniklého vojenského újezdu Libavá, z něhož bylo 1. ledna 2016 vyčleněno již jako obec. Její součástí jsou také vesnice Heroltovice, Dřemovice a zaniklé vsi Stará Voda a Bělá. K hlavním dominantám obce patří kostel Povýšení svatého Kříže a větrný mlýn. Zajímavou kulturní památkou je i historicky hodnotný dvouobloukový most přes Libavský potok, postavený z lomového kamene.
Luděk Vláčil, 24.11. 2019
popis

Silniční most v prostoru historické zástavby Města Libavá vybudovaný z lomového kamene tvoří konstrukce o dvou mostních obloucích, doplněná o mostní opěry, které jsou založeny na dřevěných roštech. K mezilehlé podpěře na návodní a povodní straně jsou přizděny půlválcové pilíře z lomového a z tesaného kamene. Při poslední rekonstrukci byly přizděny parapety a kované plůtky s povrchovou úpravou v grafitové černi nahradily starší nevhodné ocelové zábradlí.

Luděk Vláčil - zdroj: https://pamatkovykatalog.cz a další, 24.11. 2019

historie

Historie současného kamenného mostu není zcela jasná. Most na tomto místě stával prokazatelně již ve 2. polovině 18. století. Na císařském povinném otisku map stabilního katastru Moravy z r. 1830 je most zaznačen ještě jako částečně dřevěný. Tato dřevěná část však patrně tvořila pouze tzv. mostní svršek, který dnes tvoří kamenná dlažba.

Luděk Vláčil - zdroj: cuzk.cz a další, 24.11. 2019

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Město Libavá

Místa v okolí

 větrný mlýn
 Stará Voda
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 Malý Rabštýn
 Velká Střelná
 Velká Střelná
 kostel sv. Anny
 dvoupatrový most
 kaple
 Polzerova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Bores
 Hluboký
 sousoší Kalvárie
 Jestřabí (Habicht)
 Moravský Beroun
 Těšíkovská kyselka
 vodní mlýn
 kamenný most
 fara
 radnice
 Halaška
 Tepenec
 Vildštejn
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Kateřiny
 kaple
 kostel sv. Josefa
 Hodinová věž
 morový sloup
 větrný mlýn
 Bílý kámen
 Potštát
 kostel sv. Trojice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vavřince
 rychta
 kostel sv. Martina
 Spálov
 fort II Radíkov
 vysílač Radíkov
 kostel sv. Markéty
 Klokočov
 Františkův Dvůr
 kostel sv. Jiří
 Nové Valteřice
 Kružberk
 kaple sv. Floriána
 Davidův mlýn
 Kerhartice
 Svatý Kopeček
 ZOO Olomouc
 Dolany
 fojtství
 kostel sv. Martina
 Otěhřiby
 Puchart
 dům Jiřího Wolkera
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Matouše
 Partutovice
 kostel sv. Floriána
 kaplička
 Soudkova štola
 kaple sv. Donáta
 Božka
 zvonice
 Jánské Koupele
 kaple sv. Rocha
 boží muka
 Velká Bystřice
 radnice
 Lom Olšovec
 Kunzov
 boží muka
 kaple sv. Jeronýma
 zvonice
 kaple sv. Bartoloměje
Základní informace místa
ID místa: 14483
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.11.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama