Most zde stával prokazatelně již ve 2. polovině 18. století. Na Císařském povinném otisku map stabilního katastru Moravy z r. 1830 je most zaznačen ještě jako částečně dřevěný. Tato dřevěná část však patrně tvořila pouze tzv. mostní svršek. Dnes je kulturní památkou ČR.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 10/2019
Město Libavá (německy Liebau, Stadt Liebau) je obec ležící v okrese Olomouc v oblasti Oderských vrchů. Bývalé město bylo 1. října 1946 zahrnuto do nově vzniklého vojenského újezdu Libavá, z něhož bylo 1. ledna 2016 vyčleněno již jako obec. Její součástí jsou také vesnice Heroltovice, Dřemovice a zaniklé vsi Stará Voda a Bělá. K hlavním dominantám obce patří kostel Povýšení svatého Kříže a větrný mlýn. Zajímavou kulturní památkou je i historicky hodnotný dvouobloukový most přes Libavský potok, postavený z lomového kamene.
Luděk Vláčil, 24.11. 2019
popis

Silniční most v prostoru historické zástavby Města Libavá vybudovaný z lomového kamene tvoří konstrukce o dvou mostních obloucích, doplněná o mostní opěry, které jsou založeny na dřevěných roštech. K mezilehlé podpěře na návodní a povodní straně jsou přizděny půlválcové pilíře z lomového a z tesaného kamene. Při poslední rekonstrukci byly přizděny parapety a kované plůtky s povrchovou úpravou v grafitové černi nahradily starší nevhodné ocelové zábradlí.

Luděk Vláčil - zdroj: https://pamatkovykatalog.cz a další, 24.11. 2019

historie

Historie současného kamenného mostu není zcela jasná. Most na tomto místě stával prokazatelně již ve 2. polovině 18. století. Na císařském povinném otisku map stabilního katastru Moravy z r. 1830 je most zaznačen ještě jako částečně dřevěný. Tato dřevěná část však patrně tvořila pouze tzv. mostní svršek, který dnes tvoří kamenná dlažba.

Luděk Vláčil - zdroj: cuzk.cz a další, 24.11. 2019

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Město Libavá

Místa v okolí

 větrný mlýn
 Stará Voda
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 Malý Rabštýn
 Velká Střelná
 Velká Střelná
 kostel sv. Anny
 dvoupatrový most
 kaple
 Polzerova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Bores
 Hluboký
 sousoší Kalvárie
 Jestřabí (Habicht)
 Moravský Beroun
 Těšíkovská kyselka
 vodní mlýn
 kamenný most
 fara
 radnice
 Tepenec
 Vildštejn
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Kateřiny
 kaple
 kostel sv. Josefa
 Hodinová věž
 morový sloup
 větrný mlýn
 Bílý kámen
 Potštát
 kostel sv. Trojice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vavřince
 rychta
 kostel sv. Martina
 Spálov
 fort II Radíkov
 vysílač Radíkov
 kostel sv. Markéty
 Klokočov
 Františkův Dvůr
 kostel sv. Jiří
 Nové Valteřice
 Kružberk
 Kerhartice
 Svatý Kopeček
 ZOO Olomouc
 Dolany
 fojtství
 kostel sv. Martina
 Otěhřiby
 Puchart
 dům Jiřího Wolkera
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Matouše
 Partutovice
 kostel sv. Floriána
 kaplička
 Soudkova štola
 kaple sv. Donáta
 Božka
 zvonice
 Jánské Koupele
 kaple sv. Rocha
 boží muka
 Velká Bystřice
 radnice
 Lom Olšovec
 Kunzov
 boží muka
 kaple sv. Jeronýma
 zvonice
 kaple sv. Bartoloměje
Základní informace místa
ID místa: 14483
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.11.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama