Tvrz uprostřed vsi, která nahradila starší odlehlejší hrádek, začali stavět snad vladykové z Jemničky, kteří drželi Přímělkov od r. 1437. Dokončena byla určitě po r. 1464, kdy Přímělkov vlastnili Valdštejnové. Přímo tvrz se zmiňuje až r. 1547. Od 2. pol. 16. stol. sloužila hospodářským účelům.
Hlavní obrázek místa
štít východního průčelí přes zeď kolem pozemku
© Pavel Zany Komárek 24/11/2003
tvrz je poměrně nenápadná budova přímo nad autobusovou zastávkou uprostřed obce v místech, kde k jihu odbočuje cesta k hradu Rokštejn
Zany, 10.6. 2004
popis

Protáhlá obdélná patrová budova tvrze se zdobenými štíty stojí na hraně svahu nad silnicí na západním okraji vsi. O stavebním vývoji tvrze toho bez archeologického průzkumu nelze říci příliš mnoho. Stopy po opevnění se nedochovaly, jeho existence však není vyloučena. Západní část budovy o rozměrech 8x6 metrů je od zbytku oddělena spárou, hypoteticky by mohlo jít o pozůstatek věže. I zbytek budovy patří zřejmě podle okoseného ostění okna ve východním průčelí ještě do pozdní gotiky.

Zany, 10.6. 2004

historie

Ve 13. a 14. století stál v Přímělkově nad soutokem Brtnice a Jihlavy nevelký hrádek vladyckého rodu Střížovců, kteří založili i nedaleký Rokštejn. Když v polovině 14. století získal Rokštejn markrabě Jan Jindřich, prodal Ješek Střížovec hrádek bratřím z Holoubka. Roku 1390 je hrádek zmiňován již jen jako tvrziště. Snad vladykové z Jemničky, kteří drželi Přímělkov od roku 1437, začali stavět uprostřed vsi novou tvrz. Ta byla s určitostí dokončena až po roce 1464, kdy Přímělkov opět patřil Valdštejnům. Poprvé se výslovně zmiňuje až roku 1547 v listinách brtnického panství.

Zany, 10.6. 2004

Vysočina,  Jihlava  (JI), Přímělkov

Místa v okolí

 Přímělkov
 Rokštejn
 Luka nad Jihlavou
 Kamenice
 Bransouze
 Dolní most
 kamenný most
 radnice
 Hoffmannův dům
 Brtnice
 židovské ghetto
 fara
 Valdštejnský dům
 Příseka
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel sv. Barbory
 Puklice
 Jeclov
 boží muka
 Zátiší
 Střeliště
 Chaloupky
 Kněžice
 Jamné
 výklenková kaple
 Rytířsko
 Helenín
 Henčov
 Velký javor
 Okříšky
 Aleje
 boží muka
 ZOO Jihlava
 kaple Olivetské hory
 děkanství
 kašna Amfitrité
 Bavorův dům
 historické podzemí
 Neptunova kašna
 radnice
 dům čp. 55
 morový sloup
 Heraltice
 Muzeum Vysočiny
 synagoga
 boží muka
 kostel sv. Václava
 karner sv. Trojice
 fara
 pivovar
 boží muka
 Stonařov
 smírčí kámen
 Legiodům
 železniční most
 hraniční kámen
 hraniční kámen
 židovský hřbitov
 Černá
 boží muka
 Krahulov
 Staré Hory
 Stránecká Zhoř
 kaple svaté Rodiny
 židovský hřbitov
 rozhledna Rudný
 Přeckov
 Vlčatín
 kaple sv. Václava
 Čechočovice
 kostel sv. Víta
 Plandry
 židovský hřbitov
 Třebíč
 Stařík
 Černý dům
 Hrádek
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Bohdalov
Základní informace místa
ID místa: 1097
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.6.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama